تلفن همراه

ال‌جی از بازار موبایل خارج می‌شود

منبع: دیجیاتو
 
یک رسانه معتبر کره‌ای از تصمیم نهایی ال‌جی برای خروج از بازار موبایل خبر می‌دهد. بر اساس این گزارش‌ها به نظر می‌رسد ال‌جی الکترونیکس به دنبال خروج از بازار موبایل و ورود به یک دوره‌ی گذار جهت جابه‌جایی پرسنل فعال در بخش موبایل و انتقال آن‌ها به سایر بخش‌هاست.
 
آنطور که رسانه «The Korea Times» گزارش داده است، ال‌جی ابتدا به دنبال فروش بخش موبایل خود بود و تاکنون با خریداران مختلفی از جمله شرکت ویتنامی «Vingroup» مذاکره کرده اما به توافقی با هیچ‌یک از خریداران احتمالی نرسیده است.
 
یک منبع آگاه به همین رسانه‌ی کره‌ای اعلام کرده که ال‌جی در ماه‌های اخیر گزینه‌های مختلفی از جمله فروش کل بخش موبایل، قسمتی از آن یا خروج کامل از این کسب‌وکار را بررسی کرده اما به نظر می‌رسد اکنون به گزینه‌ی خروج نزدیک‌تر باشد. این منبع همچنین گفته که ال‌جی پنجم آوریل (۱۶) فروردین در همین رابطه یک بیانیه‌ی رسمی منتشر خواهد کرد.
 
در این میان مقامات رسمی ال‌جی پاسخ شفافی به این شایعات نداده‌اند اما گفته‌اند: «همه‌ی آنچه اکنون می‌توانیم بگوییم این است که هر امکانی وجود دارد. اگرچه در حال حاضر نمی‌توانیم چیزی را تایید کنیم اما به زودی مسیر بخش موبایل را رسماً اعلام می‌کنیم.»
 
همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که «کوون بون- سئوک»، مدیرعامل ال‌جی الکترونیکس، سال گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که سال ۲۰۲۱ برای بخش موبایل ال‌جی سودآور خواهد بود. با این حال از سه ماه گذشته تاکنون موج شایعات در خصوص تعطیلی بخش موبایل ال‌جی شدت پیدا کرده‌اند. هرچند ال‌جی در بسیاری از موارد این شایعات را رد کرد اما مدتی بعد مدیرعامل ال‌جی در نامه‌ای به پرسنل این کمپانی، چنین اتفاق مهمی را رد نکرد. او در نامه‌ی خود نوشته بود:
 
«صرف‌نظر از هرگونه تغییر در کسب و کار موبایل، پرسنل همچنان به کار در این کمپانی ادامه می‌دهند، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.»
 
اکنون نیز در حالی خبر احتمال خروج این کمپانی کره‌ای از بازار گوشی‌های هوشمند منتشر شده که در نمایشگاه CES 2021، ویدیوی کوتاهی از گوشی رول‌شونده ال جی به نمایش گذاشته شد و از عرضه آن در ۲۰۲۱ خبر داد. در دو ماه اخیر اخبار متفاوتی از ادامه کار روی این موبایل یا پایان توسعه آن به گوش رسیده بود اما در پایان سال ۹۹ یک خبر دیگر منتشر شد که اعلام می‌کرد این گوشی موبایل موفق به دریافت تاییدیه بلوتوث SIG شده که در دنیای موبایل، به معنای نزدیک بودن به زمان معرفی و ادامه توسعه محصول است.
 
با این همه، اگرچه بخش موبایل ال‌جی در ۵ سال گذشته توفیقی برای جذب سود نداشته اما این موضوع، اثری بر ارزش سهام این شرکت بزرگ که در حوزه‌های متفاوتی مشغول است، نداشته. مهم‌ترین دلیل این موضوع نیز عملکرد مثبت ال‌جی در زمینه محصولات خانگی نوآور و البته تلویزیون‌های مختلف است.
 
از سوی دیگر، ال‌جی به تدریج فعالیت و حضور خود در بخش‌های جذاب‌تری از بازار فناوری مثل تولید قطعات برای خودروهای الکتریکی را افزایش داده است. چند ماه پیش دو کمپانی «مگنا اینترنشنال» و ال‌جی از تاسیس یک شرکت مشترک (Joint Venture) با نام LG Magna e-Powertrain خبر دادند؛ شرکتی که ماموریت تولید قطعات مهم و پرکاربرد در پیشرانه‌های الکتریکی را بر عهده خواهد داشت و احتمالاً یکی از مشتریانش، اپل خواهد بود.

​​