تلفن همراه

اپل واچ احتمالا به فناوری پایش فشار خون مجهز می‌شود

منبع: دیجیاتو
 
اپل در حال کار روی توسعه فناوری است که می‌تواند با استفاده از شبکه‌های عصبی و داده‌های مربوط به ضربان قلب و بدون نیاز به کاف (کیسه پلاستیکی مخصوص این کار) فشار خون کاربر را پایش دهد.
 
براساس مستندات مربوط به پتنت جدید اپل، فناوری پایش فشار خون به قابلیت‌های اپل واچ اضافه خواهد شد و کاربران می‌توانند بدون نیاز به هیچ‌گونه وسایل جانبی خاصی، کنترل دقیقی روی فشار خون خود داشته باشند. در واقع اپل با انجام این کار قصد دارد با استفاده از داده‌های مربوط به ضربان قلب و داده‌های مربوط به شبکه‌های عصبی، پایش فشار خون را به قابلیت‌های اپل واچ اضافه کند.
 
در حال حاضر سیستم‌ پایش ارتعاشات و سیگنال‌های قلب در گجت‌های پوشیدنی با ابعاد بسیار کوچکی توسعه یافته‌اند. این سیستم‌ها معمولا روی جناغ سینه کاربر قرار می‌گیرند و می‌توانند ارتعاشات نزدیک به قلب را پایش کنند. اپل هنوز توضیحی در مورد نحوه قرار گرفتن سیستم جدید روی بدن کاربر ارائه نکرده است. اما مستندات پتنت اپل نشان می‌دهد که احتمالا این سیستم با شبکه عصبی کاربر در ارتباط خواهد بود و از داده‌های مربوط به ضربان قلب برای تخمین فشار خون استفاده می‌کند.
 
نسخه‌های فعلی اپل واچ می‌تواند انواع مختلفی از داده‌های مربوط به سلامت کاربران را کنترل و بررسی کند. برای مثال با استفاده از سیستم پایش ضربان قلب و از طریق دستگاه الکتروکاردیوگرام داخلی یا سیستم سنجش اکسیژن خون اپل واچ سری ۶ آریتمی قلب را می‌توان اندازه‌گیری کرد. اپل به توسعه ابزارهای پایش سلامت در اپل واچ توجه ویژه‌ای نشان می‌دهد و قصد دارد در این مسیر گام‌های بلندتری بردارد.
 
این اولین باری نیست که اپل با هدف کنترل فشار خون پتنت جدیدی ارائه می‌کند. در سال ۲۰۲۰ نیز این شرکت برای یک سیستم پشتیبان از اپل واچ پتنت دیگری ارائه کرد که می‌توانست برای اندازه گیری فشار خون از نبض استفاده کند. همچنین اپل پیش از این هم نحوه اندازه‌گیری فشار خون بدون کاف را بررسی کرده است.

​​