فناوری اطلاعات

اتاق تمیز تست حسگرهای فضایی اپتیکی گواهی اعتبارسنجی گرفت

منبع:
 
 
اتاق تمیز پرتابل (قابل حمل) جهت تست حسگرهای فضایی اپتیکی که توسط پژوهشگاه فضایی ایران ثبت اختراع شده بود، موفق به دریافت گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شد.
 
به گزارش پژوهشگاه فضایی ایران، اتاق تمیز پرتابل جهت تست حسگرهای فضایی اپتیکی پژوهشگران پژوهشکده سامانه‌های ماهواره که به عنوان طرح اختراعی در مرکز مالکیت فکری و ثبت اختراعات به ثبت رسیده بود، موفق به دریافت گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شد.
 
حامد بابائی، رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره در این باره گفت: قطعات و حسگرهای حساس اپتیکی و فضایی همیشه الزامات سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با شرایط تمیزی محیط دارند که عدم رعایت آن ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به آن قطعه یا حسگر وارد کند. از سوی دیگر، یکی از بهترین راه‌ها برای آزمودن برخی از المان‌ها و حسگرهای فضایی مثل حسگر ستاره یا حسگر خورشید، استفاده از ستارگان و خورشید موجود در آسمان واقعی است.
 
وی در تشریح اهمیت این طرح اختراعی افزود: تاکنون به‌منظور تست این حسگرها در شرایط آزمایشگاهی هزینه‌های گزافی صرف پیاده‌سازی محیطی مشابه محیط آسمان واقعی شده است که در اغلب موارد، با توجه به پیچیدگی موجود، دقت اندازه‌گیری به اندازه کافی نبوده است. از این‌رو اختراع موجود این امکان را برای متخصصان فراهم می‌آورد که بدون از بین رفتن الزام مربوط به تمیزی و بدون افت کیفیت عملکرد، با صرف کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن، حسگرهای اپتیکی مدل‌های کیفی و فضایی را در محیط بیرون از آزمایشگاه مورد تست و آزمون قرار دهند.
 
رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره در خصوص دیگر مزایای این اختراع خاطرنشان کرد: این اختراع با رویکردی کاملاً کاربردی و صنعتی و برای رفع یکی از مشکلات رایج در صنعت فضایی ارائه شده است. علاوه بر این، سادگی پیاده‌سازی این محصول، هزینه کم بهره‌برداری و امکان انجام تغییرات در طراحی متناسب با نیاز کاربران مختلف، از دیگر مزایای این اختراع است.

​​