تلفن همراه

اختلاف نظر قضات آمریکایی بر سر پرونده اتهام مدیر ارشد مالی هواوی

ICTna.ir – دو قاضی آمریکایی بر سر به اشتراک گذاشتن اسناد پرونده اتهام منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی به گمراه کردن بانک HSBC آمریکا دو رویکرد مختلف را در پیش گرفتند.
 
Thumbnail image for Meng Wanzhou Last Trial.PNG
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، یک قاضی آمریکایی گفته است که هواوی به دلیل به اشتراک گذاشتن یکسری مدارک با مدیر ارشد مالی خود از دستور دادگاه تخطی نکرده و در تلاش است تا با استفده از آنها از پرونده استرداد مدیرش از کانادا به آمریکا دفاع کند.
 
اما از سوی دیگر آن دانلی، یک قاضی منطقه‌ای آمریکا به وکلای هواوی هشدار داده است: مراقب پرونده‌های خود باشید.
 
در همین زمینه، بعد از اینکه دادستان‌ها هواوی را متهم کردند که اسناد دولتی ارایه شده در دادگاه منگ وانژو را به اشتراک گذاشته‌اند، وکلای شرکت چینی هواوی به دادگاهی در نیویورک احضار شدند.
 
هواوی و منگ به کلاهبرداری بانکی و دیگر جرایم متهم شده‌اند تا حدی که روابط بین آمریکا، چین و کانادا را دچار تنش کرده است و منگ به درخواست آمریکا در دسامبر 2018 دستگیر شد.
 
آخرین اختلاف‌های میان طرفین ناشی از دو نامه است. هواوی در ماه فوریه نامه‌ای 10 صفحه‌ای را به دادگاه بروکلین ارسال کرد که می‌گوید افشاگری‌های اخیر توسط دولت، اتهامات کلاهبرداری در این پرونده را تضعیف می‌کند.
 
منگ 49 ساله، به درخواست ایالات متحده به گمراه کردن بانک HSBC درمورد کسب و کار هواوی در ایران و در نتیجه نقض مقررات تحریم از سوی این بانک علیه ایران متهم شده است.
 
 او از زمان دستگیری‌اش در فرودگاه بین‌المللی ونکوور در دسامبر 2018 تاکنون در بازداشت خانگی به سر می‌برد.
 
 وکلای منگ به دنبال انتشار اسناد بیشتری از بانک HSBC هستند و ادعا می‌کنند که اتهامات علیه او براساس اظهاراتش در سال 2013 به یکی از مدیران ارشد HSBC بوده است.
 
 آنها مدعی هستند که یک نسخه ناقص از اظهارات او در یک ارایه توسط مقامات آمریکایی مورد استفاده قرار گرفته تا درخواست استرداد او را مطرح کنند و از سوی دیگر بانک HSBC را مجبور کرده تا اسناد حاوی جزئیات بیشتری از محتوای آن جلسه ارایه دهد.

​​