فناوری اطلاعات

راهنمای خدمات الکترونیک: چگونه به صورت آنلاین گواهی عدم سوء پیشینه بگیریم؟

منبع: دیجیاتو
 
دریافت عدم سو پیشینه برای استخدام در بسیاری از شرکت‌ها و ادارات، خصوصا سازمان‌های دولتی یک ضرورت است و در همین راستا قوه قضاییه برای تسهیل این کار اپلیکیشن «عدالت همراه» را معرفی کرده که یکی از ‌مهم‌ترین خدمات آن دریافت سوء پیشینه به صورت آنلاین به شمار می‌آید.
 
به لطف این اپلیکیشن می‌توانید بسیار سریع‌تر از مراجعه حضوری، و فقط از طریق احراز هویت اینترنتی گواهی عدم سوء پیشینه خود را دریافت کرده و به سازمان مقصد ارائه کنید. انجام این کار به کمک راهنمای قدم به قدمی که برایتان تهیه کرده‌ایم زمان زیادی از شما نمی‌گیرد.
 
در ادامه با آموزش قدم به قدم دریافت عدم سو پیشینه از اپلیکیشن عدالت همراه قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران با دیجیاتو همراه باشید.
 
قدم اول: دانلود اپلیکیشن عدالت همراه
 
اپلیکیشن عدالت همراه برای پلتفرم‌های اندروید و iOS منتشر شده که می‌توانید نسخه اندرویدی را از وبسایت عدالت همراه و کافه بازار و نسخه‌ iOS را از استورهای سیب اپ و آی اپس دانلود کنید. دانلود و نصب این اپلیکیشن رایگان است.
 
قدم دوم: ثبت نام در اپلیکیشن
 
 
با نصب اپلیکیشن، از شما خواسته می‌شود که برای ورود به عدالت همراه کد ملی و «رمز ثنا» را وارد کنید. در صورتی که قبلا در سامانه ثنا قوه قضاییه ثبت نام کرده‌اید، با وارد کردن رمز موقت می‌توانید مستقیما وارد اپلیکیشن شوید.
 
اما اگر در سامانه ثنا ثبت نام نکرده‌اید، باید از زیر همین صفحه و از کنار گزینه فراموشی رمز ثنا، گزینه «ثبت نام» را بفشارید تا از طریق مرورگر وارد وبسایت سامانه ثنا شوید.
 
نکته مهم: به انتخاب شخص حقیقی، شخص حقوقی یا سمت قضایی (در صورتی که وکیل هستید) از بالای همین صفحه توجه کنید.
 
قدم سوم: ثبت نام در سامانه ثنا
 
 
با باز شدن صفحه ثبت نام، از شما خواسته می‌شود که اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. این اطلاعات شامل کد ملی، تاریخ تولد، شماره سریال شناسنامه (کد قرمز رنگی که در لبه صفحه اول شناسنامه نوشته شده) و وارد کردن کد امنیتی می‌شوند.
 
بعد از وارد کردن این اطلاعات روی دکمه سبز رنگ «ادامه» از انتهای صفحه اشاره کنید تا به مرحله بعدی بروید.
 
قدم چهارم: وارد کردن اطلاعات دقیق شناسنامه‌ای
 
 
در این مرحله باید اطلاعات دقیق شناسنامه‌ای، اطلاعات تماس و محل سکونت و کد پستی خود را وارد نمایید. بعد از ورود این اطلاعات و تأیید آن‌ها توسط شما، سامانه ثنا شماره همراه‌تان را طلب می‌کند. با وارد کردن شماره باید منتظر بمانید که یک کد امنیتی برایتان ارسال شود.
 
این کد را در فیلد خالی به نمایش درآمده وارد کنید و در نهایت دکمه سبز رنگ «تأیید کد امنیتی» را بزنید.
 
قدم پنجم: احراز هویت اینترنتی برای تکمیل ثبت نام در ثنا
 
 
سامانه ثنا در همکاری با چهار کارگزاری، احراز هویت شما را به صورت کاملا الکترونیکی انجام می‌دهد. اما این کار هزینه دارد. هزینه احراز هویت الکترونیکی در حال حاضر ۹۰۰۰ تومان است که پس از پرداخت و تأیید، مجوز احراز هویت از کارگزاری‌ها برایتان صادر می‌شود. قبضی که برای پرداخت این هزینه برایتان صادر می‌شود یک «شناسه» دارد که بالای صفحه به شما ارائه می‌شود.
 
برای پرداخت این هزینه ۹۰۰۰ هزار تومانی در حال حاضر سه راه دارید:
 
پرداخت مستقیم از طریق درگاه اینترنتی ثنا
استفاده از اپلیکیشن آپ (آسان پرداخت)
استفاده از اپلیکیشن ایوا
نکته مهم: اگر مشتری بانکی هستید که از تراکنش‌های زیر ۱۰ هزار تومان پشتیبانی نمی‌کند و برای پرداخت هزینه ۹۰۰۰ تومانی برایتان مشکل ایجاد کرده، بهترین روش برای دور زدن این محدودیت استفاده از اپلیکیشن ایوا است. با نصب ایوا و با مراجعه به قسمت «پرداخت سازمانی» می‌توانید این کار را انجام بدهید.
 
با ورود به بخش پرداخت سازمانی، از بخش انتخاب سازمان اولین گزینه یعنی «قوه قضاییه» را انتخاب کرده و سپس در فیلد زیر آن «شناسه قبض» که در سامانه ثنا برایتان صادر شده را وارد کنید و سپس پرداخت را با موفقیت به انجام برسانید.
 
با فرض پرداخت از طریق ایوا، حالا باید از بالای صفحه سامانه ثنا دکمه آبی رنگ هزینه را پرداخت کردم را بزنید و پس از تأیید، با انتخاب یکی از چهار کارگزاری پیشنهاد شده روی دکمه سبز رنگ شروع احراز هویت غیرحضوری اشاره نمایید.

هر کدام از این چهار کارگزاری، روش‌های خاص خود را برای احراز هویت غیر حضوری شما دارند. حتما فرآیند احراز هویت را با طمأنینه و دقت کافی انجام بدهید تا مشکلی در این قسمت برایتان به وجود نیاید. بعد از اتمام فرآیند احراز هویت، چنین پیامی را خواهید دید:

با انجام احراز هویت و تکمیل این کار، پیامکی حاوی رمز موقت سامانه ثنا برایتان ارسال می‌شود. از این رمز می‌توانید برای ورود به اپلیکیشن عدالت همراه استفاده نمایید.
 
قدم ششم: ورود به اپلیکیشن عدالت همراه
اپلیکیشن عدالت همراه را باز کنید. اینجا باید برای ورود کد ملی و رمز ثنا (همان رمز موقت) را وارد کرده تا به خدمات اپلیکیشن دسترسی پیدا کنید.
 
اگر موبایلتان حسگر اثر انگشت دارد، می‌توانید آن را برای اپلیکیشن تعریف کنید که برای هر بار ورود نیازی به وارد کردن کد ملی و رمز نباشد و به صورت بیومتریک وارد اپلیکیشن شوید.
 
قدم هفتم: دریافت عدم سو پیشینه از عدالت همراه
 
با ورود موفق به اپلیکیشن، از پایین صفحه گزینه گواهی عدم سو پیشینه را انتخاب نمایید. سپس درخواست جدید را بزنید و از صفحات بعدی، جزئیات درخواست خود را وارد کنید. با انجام این کار درخواست شما پس از محاسبه هزینه درخواست گواهی (که برای درخواست شخصی ۲۰ هزار تومان است) و پرداخت آن، ثبت شده و یک کد رهگیری به شما اعطا می‌شود.
 
با داشتن این کد رهگیری، می‌توانید از همان قسمت گواهی عدم سو پیشینه درخواست خود را پیگیری کنید. طبق پیام اپلیکیشن صدور گواهی عدم سو پیشینه حداقل سه روز کاری به طول می‌انجامد.

​​