فناوری اطلاعات

بقایای موشک چینی‌‌‌ها در حال سقوط به زمین

منبع: آی تی ایران
 
در آوریل گذشته، چین توانست با موفقیت یکی از قسمت‌‌‌های اصلی ایستگاه فضایی خود را به فضا پرتاب کند. اما از آن زمان به بعد، بوستر انتقال‌دهنده این قطعه به مدار، به صورت ناپایدار در گردش بوده است و مشخص نبودن زمان و محل سقوط آن، نگرانی‌‌‌هایی را به وجود آورده است.
 
طبق گزارش‌‌‌های منتشردشه، این بوستر احتمالا به صورت کاملا کنترل‌نشده به زمین بازخواهد گشت. این بوستر به قدری بزرگ است که تنها بخش‌‌‌هایی از آن در جو خواهد سوخت و بخش‌‌‌های دیگر آن وارد زمین خواهد شد.
 
اگرچه به احتمال زیاد این قطعات در اقیانوس سقوط خواهد کرد، اما هیچ تضمینی مبنی بر عدم سقوط بقایای این بوستر در یک منطقه مسکونی پرجمعیت وجود ندارد. چینی‌‌‌ها این موشک را در حالی به فضا پرتاب کردند که سال گذشته، برخی از کارشناسان اعلام کردند که طراحی موشک Long March 5B طبیعی نیست؛ بدین معنی که برای انتقال به مدار، این موشک دارای بخش بالایی نیست و مرحله اصلی آن تمام مسیر را با محموله خود به مدار طی خواهد کرد و این مسئله ‌‌می‌تواند دردسرساز شود.
 
حال طبق آخرین گزارش‌‌‌ها، بقایای بوستر احتمالا در یکی از روزهای نهم تا یازدهم مه (19 تا 21 اردیبهشت) وارد زمین خواهد شد. اما پیش‌بینی محل دقیق سقوط دشوار است و مشخص نیست که دقیقا چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد.
 
بررسی‌‌‌ها روی نحوه حرکت بقایای موشک چینی‌‌‌ها نشان ‌‌می‌دهد که در طی چند روز اخیر به زمین نزدیک‌تر شده و احتمالا ظرف چند روز آینده به زمین خواهد رسید که اگر نتوان آن را کنترل کرد و به جایی غیر از اقیانوس‌‌‌ها برخورد کند، قطعا خسارات زیادی را به بار خواهد آورد.
 
در این میان، مرکز تحقیقاتی CelesTrak که در زمینه ردیابی بقایای بدنه موشک‌‌‌ها در فضا فعالیت دارد، اخیرا اعلام کرد که مشکل تنها بقایای بوستر موشک Long March 5B نیست چرا که در حال حاضر، حدود 2033 قطعه از بدنه موشک‌‌‌ها در مدار زمین وجود دارد.
 
از این بین، 546 قطعه مربوط به موشک‌‌‌های آمریکا و 169 قطعه نیز مربوط به بقایای موشک‌‌‌های چینی‌‌‌هاست. اما بیشترین سهم و تهدید مربوط به بقایای موشک‌‌‌های روسی است که تعداد آن‌‌‌ها برابر با 1035 قطعه عنوان شده است. همچنین 66 قطعه دیگر از موشک‌‌‌ها نیز در مدار زمین وجود دارد که مشخص نیست برای کدام کشورهاست.
 
به گفته محققان، ارسال انبوه موشک‌‌‌ها به فضا بدون توجه به عواقب آن همانند ایجاد زباله‌‌‌های فضایی ‌‌می‌بایست متوقف شد و کشورها ‌‌می‌بایست قبل از هر گونه اقدام به پرتاب موشکی جدید، به راهکارهایی برای حذف بقایای موشک‌‌‌های خود در فضا دست یابند.

​​