فناوری اطلاعات

حمله سنگین سایبری به اپراتور سوخت آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
اپراتور ارشد خط لوله سوخت ایالات متحده با نام «کولونیال پایپ‌لاین» (Colonial Pipeline) اعلام کرد که شبکه خود را پس از یک حمله سایبری تعطیل کرده است.
 
 
به نقل از رویترز، این شبکه سوخت را از پالایشگاه‌های آمریکا به مناطق پرجمعیت شرق و جنوب ایالات متحده ارسال می‌کند. این شرکت روزانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه بنزین، گازوئیل، سوخت جت و سایر محصولات تصفیه‌شده را از طریق خطوط لوله ۸۸۵۰ کیلومتری خود جابجا می‌کند.
 
«کولونیال پایپ‌لاین» می‌گوید که ۴۵ درصد از سوخت سواحل شرقی را تامین می‌کند. در بیانیه صادر شده، آمده است که این اپراتور از حمله روز جمعه مطلع شده و سیستم‌ها را برای جلوگیری از تهدید، آفلاین کرده است. به گفته این شرکت، حمله سایبری  به صورت موقت، باعث متوقف شدن برخی از سیستم‌ها شده است. یک شرکت امنیت سایبری تحقیقات خود را برای یافتن سرنخ‌هایی درخصوص این حمله آغاز کرده است.
 
«کولونیال پایپ‌لاین» بلافاصله پس از اطلاع از حمله، مراتب را با پلیس و سایر آژانس‌های فدرال در میان گذاشته است. این شرکت از ارائه توضیحات بیشتر درخصوص چگونگی این حمله سایبری و وضعیت کنونی اطلاعاتی را در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.
 
به‌دنبال این اتفاق قیمت معاملات آتی بنزین و گازوئیل در بورس کالای نیویورک افزایش یافته است.

​​