فناوری اطلاعات

سامانه پیام ایران برای یکپارچه‌سازی راهکارهای تبادل داده راه‌اندازی شد

ICTna.ir – سامانه یکپارچه پیام ایران به منظور یکپارچه‌سازی راهکارهای تبادل داده پیام بین مردم با دستگاه‌های اجرایی از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی شد.
 
Esmaeili.PNG
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این سامانه با هدف کاهش زمینه تخلفات در تبادل پیام با مردم از جمله جعل، کلاهبرداری و نقض حریم خصوصی و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌های دولت و آمادگی برای پاسخگویی سریع به نیازهای ارتباطی با مردم به ویژه در شرایط بحران در راستای مصوبه شماره دو جلسه شانزدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات راه‌اندازی شده است.
 
این سامانه شامل چهار زیرسامانه کارپوشه ملی ایرانیان، ارسال پیامک، ارسال کد دستوری و پست الکترونیکی احراز هویت شده بومی است و افراد حقیقی و حقوقی و همچنین نمایندگان دستگاه‌های اجرایی از طریق ثبت‌نام در سامانه پیام ایران به آدرس https://payam.iran.ir، پس از احراز هویت و تأیید سازمان فناوری اطلاعات ایران درخصوص نمایندگان دستگاه‌های اجرایی باتوجه به اخذ معرفی‌نامه کتبی از دستگاه متقاضی، می توانند از خدمات این سامانه استفاده کنند.
 
ناصر اسماعیلی، مدیر پروژه سماوا، تهدیدات و زیان‌های فضای مجازی از جمله جعل هویت افراد و باج‌خواهی سایبری را از جمله مواردی عنوان کرد که ضرورت راه‌اندازی سامانه احراز هویت معتبر را ایجاد کرده است.
 
وی با تاکید بر اینکه این سامانه با ارائه اطلاعات پایه هویتی به سازمان‌ها، دستگاه‌ها و کسب و کارها از خطرات جمع‌آوری و افشای اطلاعات در فضای مجازی جلوگیری می‌کند، گفت: این سامانه در سطوح مختلف امکان استعلام هویت بر پایه کد ملی از طریق سامانه شاهکار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بر پایه اطلاعات سجلی از طریق سازمان ثبت احوال و بر پایه اطلاعات اتباع خارجی از طریق وزارت کشور را فراهم می‌کند.
 
سامانه پیام ایران با استفاده حداکثری از زیرساخت¬های دولت الکترونیکی موجود به منظور ایجاد ارتباطی دوسویه میان مردم و دولت جهت بهره‌برداری عموم شهروندان، کسب و کارها و دستگاه‌های اجرایی به نحوی فراهم شده است که امکان ارسال مکاتبات و دریافت پاسخ بین دستگاه‌های اجرایی و اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین ارسال و دریافت پیامک برای هر یک از دستگاه¬های اجرایی از شماره اختصاصی تخصیص یافته ذیل سرشماره 4040 و همچنین ارائه خدمات هر یک از دستگاه‌های اجرایی از شماره کد دستوری اختصاصی USSD تخصیص یافته ذیل سرشماره 4* وجود دارد.
 
با توجه به مصوبه مذکور، تمامی دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند جهت ارسال و دریافت هرگونه پیام از قبیل پیامک و نامه با اشخاص حقیقی و حقوقی، از بستر سامانه پیام ایران استفاده کرده نسبت به اتصال به سامانه پیام ایران و تبادل پیام‌ها با مخاطبان اقدام کنند.
 
همچنین به منظور مقابله با ارسال پیام‌های جعلی ارسال پیامک به مخاطبان از سوی دستگاه‌های اجرایی، خارج از سامانه پیام ایران ممنوع است و لازم است پیامک‌ها از سرشماره اختصاصی دستگاه در سامانه پیام ایران ذیل سر شماره ۴۰۴۰ یا mask شماره مربوط به دستگاه ارسال شود.

​​