فناوری اطلاعات

مرکز رصد و پایش شبکه ملی اطلاعات طی ماه‌های آتی بهره‌برداری می‌شود

منبع: ایرنا
 
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: مرکز مدیریت یکپارچه رصد و پایش شبکه ملی اطلاعات آماده شده که بخش قابل توجهی از شبکه ملی اطلاعات است و طی ماه‌های آتی به بهره‌برداری می‌رسد.
 
 «حجت الله فیروزی» با تشریح نشست روز دوشنبه کمیسیون صنایع و معادن مجلس که با حضور « محمدجوادآذری جهرمی» برگزار شد، به خبرنگاران گفت: در جلسه اموز سوال مشترک «علی اکبرعلیزاده»‌ نماینده دامغان و «علی جدی» نماینده شیروان درباره علت عدم ایجاد شبکه ملی اطلاعات مطرح شد.
 
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توضیحات آذری جهرمی، گفت: وزیر ارتباطات در این نشست هدف از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را آسیب‌هایی دانست که شبکه جهانی اینترنت دارد ولی این را هم گفت که نباید مسئولیت درباره راه اندازی این شبکه را منحصر به وزارت ارتباطات کرد چرا که فقط بخشی از ساختار به این وزارتخانه مربوط بوده و موضوعاتی مثل تولید محتوا و غیره به عهده سایر دستگاه‌ها است.
 
وی با بیان اینکه وزیر ارتباطات سیاستگذاری‌های کلی در حوزه فضای مجازی را به عهده شورای عالی مجازی، عنوان کرد،‌ گفت: وزیر ارتباطات عنوان کرد که سندی تدوین و به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده است، که این سند نقشه راهی برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات است.
 
فیروزی ادامه داد: وزیر توضیح داد که شبکه ملی اطلاعات ترکیبی از اقدامات مختلف است و کارهای آن شروع شده و پیشرفت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است که با توجه به ظرفیت‌های کشور اقدامات مناسبی در حال انجام است. ضمن اینکه در این مسیر باید محدودیت‌های ایجاد شده جهانی را نیز در نظر گرفت.
 
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اقداماتی که آذری جهرمی در این زمینه انجام داده است،‌ گفت: این وزارت خانه نرم افزارهایی جایگزین مسیریاب ویز در نظر گرفته و موفق هم بوده و تلاش شده است اپلیکیشن‌های داخلی خوبی جایگزین اپلیکیشن هایی مشابه تلگرام و واتساپ ایجاد شود.
 
وی در ادامه با بیان اینکه وزیر ارتباطات تأخیر در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را پذیرفت، عنوان کرد: وزیر در پاسخ به سوال نماینده دامغان اشاره کرد که فضای مجازی فرصت بزرگی برای کشور است که در شرایط کرونا در حوزه علم و آموزش و فعالیت‌های فرهنگی موثر بوده است. البته فضایی که تولید محتوای آن در خارج از کشور تأمین می‌شود، آسیب هایی نیز دارد که لازم است برای حل آن شبکه ملی اطلاعات با همکاری شورای عالی فضای مجازی پیگیری شود.
 
فیروزی در ادامه با اشاره به اظهارات آذری جهرمی درباره اهمیت امن سازی فضای مجازی گفت: وزیر اظهار کرد که با شورای عالی فضای مجازی همکاری ایجاد شده تا شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود و هدف گذاری‌های لازم انجام شده است.
 
عضو مجمع نمایندگان استان فارس ادامه داد: وزیر اعلام کرد که مرکز مدیریت یکپارچه رصد و پایش شبکه ملی اطلاعات آماده شده که بخش قابل توجهی از شبکه ملی اطلاعات است و طی ماه‌های آتی به بهره‌برداری می‌رسد.
 
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در نهایت مقرر شد نمایندگان سوال کننده یک هفته به وزیر ارتباطات مهلت داده و گزارش‌های تکمیلی این وزارتخانه پیرامون سوال خود را دریافت کنند و بعد از استماع نظرات کارشناسان، نظر خود را اعلام کنند.

​​