فناوری اطلاعات

راه‌اندازی پست الکترونیکی احراز هویت شده و بازارچه API دولتی

ICTna.ir - سرویس‌های پست الکترونیکی احراز هویت شده بومی و بازارچه خدمات الکترونیکی سروا از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی شدند.
 
Sarva.PNG
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، پیام مصور، مدیر پروژه سروا در سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره پروژه سروا گفت: با راه‌اندازی بازارچه خدمات الکترونیکی، API تمامی خدمات دولتی به عنوان ویترین در اختیار توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربردی قرار می‌گیرد تا تمامی کسب و کارها و دستگاه‌های دولتی بتوانند برای احراز هویت واقعی مشترکین و کاربران خود از آن بهره‌مند شوند.
 
او افزود: سروا یک پنجره واحد تجمیع شده از APIهای دولتی است که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌توانند با استفاده از آننها سرویس ارزش افزوده جدیدی را خلق کرده و خدمات جدیدی را ارایه دهند.
 
به گفته مصور، این بازارچه، توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در ذیل آن سازمان فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی شده و سندیت و استنادپذیری سرویس‌ها روی آن احراز شده و تمام دیتایی که روی آن تبادل می‌شود، دیتای قابل استناد کشور است. از همین رو، از طریق آن بحث Open e-government قابل ارایه است و برای بهره‌برداری مردم و کسب و کارها راه‌اندازی شده است.
 
او گفت: تا پیش از این به دیتای دولتی دسترسی وجود نداشت اما اکنون افراد یا کسب و کارهایی که می‌خواهند کاربر خود را شناسایی کنند، می‌توانند API احراز هویت سازمان‌های دولتی به نشانی Sarva.iran.gov.ir را در سایت یا اپ خود استفاده کنند.
 
بهنام ولی‌زاده، سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز با اعلام خبر راه‌اندازی سرویس ایمیل احراز هویت شده جهت ارتباط با دولت الکترونیکی گفت: سرویس ایمیل ایران دات آی‌آر به نشانی Mail.iran.ir به ایمیل احراز هویت شده تبدیل شده است تا با ورود و ثبت‌نام کاربر در سامانه، کد ملی، شماره تلفن همراه و اطلاعات ثبت احوالی آن به صورت آنلاین چک و احراز می‌شود و دستگاه‌های دولتی آن را به عنوان ایمیل احراز هویت شده از کاربر می‌پذیرند.
 
او افزود: در صورت ثبت ایمیل با هر نام کاربری، چون آدرس ایمیل با اطلاعات هویتی فرد احراز شده است، دولت نیز می‌تواند براساس کد ملی او، ایمیل‌های اطلاع‌رسانی را برای او ارسال کند.
 
به گفته ولی‌زاده، ایمیل ایران دات آی‌آر با سامانه پیام ایران متمرکز است و ثبت آن هم از طریق سامانه ایمیلی و هم سامانه پیام ایران فراهم شده است.
 
او اظهار داشت: ایمیل ایران دات آی‌آر علاوه بر افراد حقیقی، برای اشخاص حقوقی نیز با شناسه ملی و ثبت اسناد چک و بررسی می‌شود و امکان احراز هویت آنها نیز فراهم شده است.
 
امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز گفت: با راه‌اندازی این دو سرویس، خدمات پایه در دولت الکترونیکی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و سازمان فناوری اطلاعات باید زیرساخت‌های ارایه خدمت به شهروندان از طرف دولت را فراهم کند اما به این معنا نیست که اختیار یا مسوولیت ارایه این خدمت را دارد.
 
او افزود: در برخی کشورها یک سازمان مرکزی مسوولیت زیرساخت و ارایه سرویس را همزمان برعهده دارد اما در ایران دستگاه‌ها خودشان مسوولیت سرویس‌ها و خدمات دولتی الکترونیکی را برعهده دارند و سازمان فناوری اطلاعات ایران مسوولیت تامین زیرساخت الکترونیکی شدن خدمات دولتی را برعهده دارد.
 
ناظمی اظهار داشت: مجموعه‌ای از خدمات پایه مانند احراز هویت همچون شاهکار برای احراز هویت یا خدمات مکان‌یابی برای واحدهای اورژانسی نیاز است و در همین راستا در وضعیت فعلی، بیش از هزار خدمت دولتی الکترونیکی شده و API شده توسط دستگاه‌ها استفاده می‌شود.
 
او، ارایه خدمات بهتر از سوی کسب و کارها به شهروندان مانند شناسایی راننده‌های کرونایی اسنپ و تپسی و فعالیت شرکت‌ها و استارتاپ‌ها به عنوان میانجی ارایه خدمات دولتی را دو رویکرد اصلی راه‌اندازی سامانه سروا عنوان کرد و افزود: شهروندان مختار هستند خدمات خود را از دولت به طور مستقیم یا از اپ خدمات دولت الکترونیکی دریافت کنند.
 
ناظمی گفت: خدمات عمومی مانند استعلام ابتلا به کرونا، ارایه خدمات حمل و نقل عمومی یا خدمات‌رسانی به گروه‌های با نیازمندی خاص رایگان است اما مواردی که جنبه انتفاعی داشته باشند، هزینه عملیاتی هر استعلام 56 تومان است.
 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره ایمیل احراز هویت شده بومی نیز توضیح داد: شهروندان برای دریافت اطلاعات و ارتباط با دولت نیازمند یک ابزار امن و تائید شده هستند و به همین دلیل لازم است ایمیل رسمی وجود داشته باشد تا برای مکاتبه با آنها از این ایمیل استفاده شود.

​​