فناوری اطلاعات

پلیس اجازه استفاده از فناوری چهره آمازون را ندارد

منبع: مهر
آمازون ممنوعیت استفاده از فناوری شناسایی چهره خود توسط پلیس را تمدید کرده و از سوی دیگر قانونی جدید در ایالت ویرجینیا اجازه استفاده از چنین فناوری را منوط به مجوز قانونگذار ایالتی کرده است.
 
 به نقل از انگجت، پاییز سال گذشته گزارشی نشان داد نیروی پلیس واشنگتن از یک سیستم شناسایی چهره که قبلاً فاش نشده بود، برای شناسایی معترضی استفاده کرد که طی جریان شورش‌های میدان لافایت (در ۲۰۲۰ میلادی) به افسر پلیس حمله کرده بود.
 
اکنون قرار است این سیستم به زودی تعطیل شود. این در حالی است که ۱۴ سازمان فدرال و محلی در آمریکا از سیستم شناسایی چهره مذکور استفاده می‌کردند.
 
طبق گزارش واشنگتن پست، از آنجا که قانون ایالت ویرجینیا درباره ممنوعیت استفاده از این فناوری از یکم جولای ۲۰۲۱ اجرایی می‌شود، سیستمNCRFRILS نیز قابل استفاده نخواهد بود. قانون تصویب شده در این ایالت محدودیت‌های سختگیرانه‌تری درباره شیوه استفاده از فناوری شناسایی چهره از سوی سازمان‌های مجری قانون اعمال می‌کند. بر اساس آن سازمان‌های دولتی قبل از استفاده از سیستم شناسایی چهره باید از قانونگذار ایالتی مجوز دریافت کنند.
 
پس از آنکه گزارش نشریه واشنگتن پست استفاده ازNCRFRILS در شناسایی معترضان را فاش کرد، اعتراضات زیادی درباره این سیستم شکل گرفت زیرا سازمان‌های مختلف سال‌ها مخفیانه از آن استفاده می‌کردند و از سوی دیگر تبعیض‌ها و اشکالات فناوری شناسایی چهره نیز گسترده است.
 
این فناوری به دستگیری اشتباه چند فرد منجر شده و تاکنون در شهرهای پورتلند، بوستون و سانفرانسیسکو ممنوع شده است.
 
از سوی دیگر آمازون نیز اعلام کرد ممنوعیت استفاده نیروهای پلیس از فناوری شناسایی چهره خود را تمدید می‌کند.
 
سال گذشته پس از اعتراضات گسترده درباره خشونت پلیس با رنگین پوستان، این شرکت در ژوئن ۲۰۲۰ میلادی استفاده نیروهای پلیس از فناوری شناسایی چهره خود را به مدت یک سال متوقف کرد. آمازون امیدوار بود این بازه زمانی برای کنگره فرصتی فراهم کندتا اقداماتی در خصوص استفاده از این فناوری انجام دهد.
 
روزگذشته این شرکت فناوری اعلام کرد ممنوعیت اعمال شده تا اطلاع ثانوی ادامه می‌یابد و دراین باره توضیحات بیشتری نداد.

​​