فناوری اطلاعات

مسابقه طراحی و ساخت منظومه ماهواره مکعبی برگزار می شود

 
اداره کل توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه سازمان فضایی ایران به زودی مسابقه بزرگ طراحی و ساخت منظومه IoT ماهواره مکعبی را آغاز می‌کند.
 
به گزارش سازمان فضایی ایران، با توجه به حد نصاب نرسیدن مجریان طرح شتابدهی « طراحی و ساخت منظومه IoT ماهواره مکعبی»، این طرح مجدداً در هفته آتی روی سامانه مناقصات قرار خواهد گرفت.
 
لذا از تمامی کسانی که توانایی و علاقه‌مندی اجرا و راهبری این طرح شتابدهی را دارند دعوت شده است که در این مناقصه شرکت کنند.
 
در این طرح شتابدهی که با دوره آموزشی طراحی و ساخت منظومه IoT ماهواره مکعبی آغاز می‌شود، نفرات یا تیم‌های شرکت‌کننده در این طرح، تحت هدایت و مشاوره مجری طرح و با نظارت سازمان، مراحل طراحی مأموریت تا ساخت ماهواره مکعبی را طی می‌کنند و هزینه‌های خرید، ساخت و تست بر اساس امتیازات کسب شده، برای تیم‌ها تأمین می‌شود.
 
هر یک از تیم‌ها باید طراحی و ساخت دو یا سه ماهواره مکعبی را با هدف اثبات فناوری «ارتباط بین ماهواره‌ای» انجام دهند.
 
با توجه به اینکه موضوع کاربرد یک منظومه ساده IoT نیز بخشی از مسابقه است از علاقه‌مندان دعوت شده که تحقیقات و بررسی‌های خود را آغاز کنند .
 
یکی از اهداف مهم این طرح، شناسایی و ساماندهی استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای شکل گرفته در حوزه فناوری‌های ماهواره (سطح سامانه و زیرسامانه) است.
 
همچنین به منظور حمایت از تعداد بیشتر تیم‌ها، مجری طرح با هماهنگی و نظارت سازمان فضایی ایران می‌تواند اقدام به جلب حامی مالی و یا سرمایه‌گذار کند.
 
با جلب حامی مالی و سرمایه‌گذار، ضمن ارائه جوایز به نفرات برتر تیم‌ها در سطح سامانه و زیرسامانه، امکان جلب سرمایه‌گذار برای این تیم‌ها نیز مهیا می‌شود.
 
این طرح با هدف شناسایی و ساماندهی استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای شکل گرفته در این حوزه در سطح سامانه و زیرسامانه برگزار می‌شود تا بتوان به شرایط تجاری شدن این حوزه نزدیک‌تر شد. ضمن آنکه دوره‌ای بسیار سودمند برای آشنایی علاقه‌مندان و ترغیب آنها به فعالیت در حوزه فناوری‌های ماهواره‌ای (سطح سامانه و زیرسامانه) نیز خواهد بود.

​​