تلفن همراه

تقی پور: در هشت سال گذشته از جیب مردم با چند برابر قیمت دلار دادیم پهنای باند خریدیم و پز دادیم/ این پول‌ها جای خاصی هزینه می‌شوند

ICTna.ir – وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: بیشترین کاری که در هشت سال گذشته انجام شده، این بوده که از جیب مردم با چند برابر قیمت دلار دادیم، پهنای باند خریدیم و پز آن را دادیم.
 
taghipour3.Jpeg
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، رضا تقی‌پور در جلسه دیدار اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با مدیران شرکت مخابرات ایران و بازدید از مرکز کنترل عملیات شبکه شرکت مخابرات ایران با بیان این مطلب افزود: می‌توانم این ادعا را با اعداد و ارقام ثابت کنم. اینکه تشویق به سرمایه گذاری کنیم درحالیست که توسعه فیبر نوری در این سال‌ها اصلا اتفاق نیفتاده است.
 
او اظهار داشت: در این مدت سرمایه‌گذاری‌ها متوقف بوده و حتما باید در دولت آینده فکر جدی برای این بحث بشود چون همه زیرساخت‌های برای گذشته هستند و باید نوسازی شوند.
 
تقی‌پور با اشاره به اینکه نسل‌های جدید مخابرات باید روی فناوری‌های جدید عرضه شوند، افزود: اساسا آنچه مجلس و دولت بعدی دنبال می‌کند، تحول دیجیتال است که با تحقق دیجیتال اتفاق می افتد. در این باره شعار زیاد داده شده و الان از 22 ترابایت زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، چهار ترابایت آن زیر بار است ولی در مقابل همین مقدار و بیشتر با نرخ چند برابر اینترنت بین‌الملل استفاده می‌شود.
 
این عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: خوشبختانه رگولاتوری و تنظیم مقررات در وزارت ارتباطات نسبت به سایر حوزه‌ها از قدمت و عمر بیشتری برخوردار هستند. پروانه‌های صادر شده برای اپراتورها حرفه‌ای هستند اما اینکه مجری خودش آنها را رعایت نکند و نقض کند، پدیده جدیدی است که در این دوره‌ها اتفاق افتاده است.
 
او افزود: بعد از خصوصی‌سازی از مدل‌های تعرفه‌گذاری اپراتورها مواظبت می‌کردیم تا مثلا اپراتورها با تخفیف‌های زیاد رقبای خود را از میدان به در نکنند و این مساله را مدیریت می‌کردیم اما در این دوره اپراتورهای موبایل از تعرفه‌هایی هم که از سال 94 وجود داشت و کمتر از آن تعرفه‌ها خدمات ارایه می‌کردند، وقتی خواستند به تعرفه اصلی برگردند با مقابله و مخالفت دولت مواجه شدند که امر محکومی است.
 
به گفته تقی‌پور، نتیجه آن این است که امروز از نظر اقتصادی زیرساخت‌های ارتباطی کشور به شدت تضعیف شده‌اند و علیرغم شعارها و حرف‌های بزرگی که در این هشت سال زده شده شاهد توقف توسعه زیرساخت‌ها بودیم.
 
او گفت: اگر قوه قضائیه یا جایی بود که این محاسبات را انجام می‌داد، بهتر می‌شد درمورد این حرف‌ها صحبت کرد که طبیعتا پول‌ها جای خاصی می‌رود و هزینه می‌شود.
 
تقی‌پور افزود: قطعا نقش ارتباطات در مدیریت آینده کشور باید نقش برجسته‌ای باشد. امروز تحول دیجیتال برای کشور یک ضرورت است و زیرساخت‌های این تحول باید در وزارت ارتباطات فراهم شود. سهم اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان به مراتب باید بیش از امروز در اقتصاد باشد و نیازمند زیرساخت‌های قوی است اما چیزی که همیشه گفتیم و به آن توجه نشده این است که زیرساخت‌ها باید داخلی و بومی باشند.

​​