باندپهن

اولین IXP بین المللی ایران آماده راه‌اندازی شد

 
ICTna.ir - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آماده راه اندازی شدن اولین مرکز تبادل داده (IXP) بین المللی ایران در منطقه ویژه اقتصادی پیام خبر داد.
 
جهرمی با انتشار توییتی نوشت: اولین مرکز تبادل داده (IXP) بین‌المللی ایران در منطقه ویژه اقتصادی پیام، آماده ورود به مدار فعالیت شد. 
 
وزیر ارتباطات تاکید کرد: این مرکز مهم‌ترین زیرساخت «رفع انحصار» واردات اینترنت در کشور و اولین گام برای رفع انحصار است.
 
 
 
IXP چیست؟
 
یکی از این روش‌ها در طراحی شبکه‌های بسیار بزرگ WAN (شبکه‌های ارتباطی راه دور، که گستره جغرافیایی بزرگی را پوشش می‌دهند، مثل یک کشور، یک قاره یا حتی بین قاره‌های مختلف) استفاده از نقاط تبادل اطلاعات اینترنتی (Internet Exchange Points یا به اختصار IXP ها) می‌باشد.
 
IXPها زیرساخت‌های فیزیکی (و در واقع یک مرکز ارتباطی پیشرفته) هستند که داده‌ها را بین شبکه‌های بزرگ جابجا می‌کنند. این شبکه‌ها می‌توانند شبکه یک سرویس دهنده اینترنت (ISP) و یا یک تحویل دهنده محتوا (CDN) و یا یک مرکزداده باشد. در واقع بدون وجود یک گذرگاه مرکزی بین شبکه‌های بزرگ، درخواست‌های کاربران یک شبکه برای دسترسی به محتوای موجود در شبکه دیگر، با توجه به اتصال مستقیم بین شبکه‌ها، ممکن است از یک یا چند شبکه ثالث عبور کنند. در شکل زیر یک مثال فرضی از این حالت را میبینید. فرض کنیم که یک کاربر که از طریق شبکه شرکت مخابرات به اینترنت متصل است، می‌خواهد به محتوایی در مرکزداده موجود در شبکه شرکت آسیاتک دسترسی داشته باشد. با توجه به این که در این مدل اتصال مستقیمی بین مخابرات و آسیاتک وجود ندارد، درخواست کاربر باید در بین راه از شبکه‌های های‌وب، پارس آنلاین و شاتل بگذرد. با توجه به این که شاتل ارتباط مستقیم با شبکه آسیاتک دارد، درخواست کاربر را به این شبکه تحویل میدهد. خط بنفش مسیر حرکت درخواست کاربر (و بیعتا بازگشت محتوای درخواستی به سمت وی) را نشان میدهد، و خط آبی نشان دهنده لینک‌های ارتباطی بین شبکه‌های مختلف (Interconnections) می‌باشد.
 
حالا وزیر ارتباطات از ایجاد این زیرساخت در لایه ترافیک بین الملل خبر داده است.
 
 

​​