تلفن همراه

دستگاه فشارسنج باد تایر دوچرخه قابل اتصال به گوشی موبایل

منبع: ایسنا
یک حسگر در حالی که نیازی به باتری ندارد قادر است فشار باد تایر دوچرخه را به گوشی هوشمند کاربران منتقل کند.
 
 
به نقل از نیو اطلس، بررسی مداوم فشار باد لاستیک دوچرخه یک کار پرزحمت و دشوار است، به همین دلیل مهندسان اقدام به ساخت یک حسگر موسوم به "PSIcle" کرده‌اند که به دوچرخه‌سواران امکان می‌دهد میزان فشار باد تایرها را به سادگی با نگاه بر روی گوشی هوشمند خود بررسی کنند.
 
این حسگر حتی کار را آسان‌تر نیز می‌کند، چرا که نیازی به باتری هم ندارد. برخی ممکن است حسگرهای "TyreWiz" و "Airspy" را به یاد بیاورند که پیش از این به همین منظور ساخته شده‌اند. اما آنها از بلوتوث برای انتقال بی‌سیم این داده‌ها به برنامه‌ای در تلفن هوشمند دوچرخه‌سوار استفاده می‌کنند و به طور مداوم فشار هوای تایر را کنترل می‌کنند. از آنجا که این حسگرها از باتری تغذیه می‌کنند، به طور منظم نیاز به شارژ مجدد دارند، ضمن اینکه سنگین‌تر و حجیم‌تر از این حسگر جدید هستند.
 
اکنون شرکت اتریشی "توبولیتو" (Tubolito) که سازنده این حسگر جدید است، روش دیگری را در پیش گرفته و از تراشه NFC (ارتباط نزدیک میدانی) به عنوان حسگر فشار استفاده کرده است. این تراشه بدون نیاز به باتری کار می‌کند و از امواج رادیویی ساطع شده توسط تلفن هوشمند دارای تراشه NFC انرژی خود را تأمین می‌کند.
 
در نتیجه کاربران می‌توانند فشار باد تایر دوچرخه خود را به سادگی و با توقف و نگه داشتن تلفن هوشمند خود در کنار این حسگر بررسی کنند.
 
حسگر "PSIcle" دو نسخه دارد، یکی برای دوچرخه‌های جاده‌ای و دیگری برای دوچرخه‌های کوهستان.
 
این دستگاه ضدآب توسط دو مهندس به نام "کریس لارسن" و "جرمی هیپ" ساخته شده و به راحتی روی چرخ‌های دوچرخه قابل نصب است.
 
حسگر "PSIcle" از آلومینیوم آنودایز شده ساخته شده که با لاستیک "EPDM" پوشانده شده است. این حسگر ۴۰ میلی‌متر طول، شش میلی‌متر ضخامت، ۲۲ میلی‌متر قطر و تنها پنج گرم وزن دارد.
 
نسخه اول این حسگر "LP" نام دارد که فشار تایر دوچرخه‌های کوهستانی را از صفر تا ۴۰ پاسکال(۲.۷۵ بار) اندازه می‌گیرد و نسخه دوم نیز "HP" است که فشار تایر دوچرخه‌های جاده‌ای را از صفر تا ۴۰۰ پاسکال(۲۷.۵ بار) می‌خواند.
 
نیازی به گفتن نیست که هر دو مدل برای استفاده در حالی که دوچرخه در حرکت نیست، طراحی شده‌اند. البته شاید این در مقابل دیگر حسگرها که هنگام حرکت دوچرخه قرائت‌های زنده را انتقال می‌دهند و در صورت کم شدن فشار، زنگ هشدار را به صدا در می‌آورند، یک نقص محسوب شود.
 
قیمت این محصول ۵۶ دلار به ازای هر جفت برنامه‌ریزی شده است.

​​