تلفن همراه

همکاری دانمارک با آمریکا برای شنود تلفن مقام های اروپایی

 
 
یک سازمان جاسوسی در دانمارک به همکاری با ایالات متحده در جاسوسی علیه مقام های اروپایی از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان متهم شده است.
 
بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های دانمارک، سازمان اطلاعات دفاعی این کشور در فاصله سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا بود، با سازمان امنیت ملی ایالات متحده همکاری کرده است.
 
به گزارش شبکه رادیویی دانمارکس رادیو، علاوه بر خانم مرکل و فرانک والتر استاین مایر، وزیر خارجه وقت آلمان، مقام های ارشد فرانسه، سوئد و نروژ هم هدف این همکاری اطلاعاتی بوده اند.
 
پیش از این در اسناد فاش شده به وسیله ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۳ از استراق سمع تلفن آنگلا مرکل به وسیله آمریکا پرده برداشته شده بود.
 
در آن زمان کاخ سفید بدون تایید یا رد این خبر اعلام کرد در حال استراق سمع از خانم مرکل نیست و این کار در آینده هم صورت نخواهد گرفت.
 
در گزارش جدید که در اختیار چند سازمان خبری اروپایی قرار گرفته است، سازمان امنیت ملی آمریکا اطلاعات مربوط به پیامک های تلفن همراه و مکالمات تلفنی مقام های ارشد اروپایی را گردآوری کرده است.
 
بر اساس این گزارش، این اطلاعات از طریق نفوذ در خطوط ارتباط اینترنت در دانمارک صورت گرفته است.
 
وزارت دفاع دانمارک و سازمان اطلاعات دفاعی این کشور به این گزارش واکنش نشان نداده اند.
 
در پی انتشار گزارش جدید دانمارکس رادیو، ادوارد اسنودن، جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا را به دست داشتن در این عملیات در زمانی که معاون رییس جمهوری آمریکا بود، متهم کرده است.
 
اسنودن که پیمانکار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بود، در سال ۲۰۱۳ اطلاعات گسترده ای را درباره استراق سمع خطوط تلفن و اینترنت به وسیله سازمان های جاسوسی ایالات متحده منتشر کرد.
 
 
 

​​