تلفن همراه

دستگیری ۸۰۰ تبهکار به کمک اپلیکیشن Anom

منبع: آی تی ایران
اداره تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) با همکاری پلیس استرالیا و اروپا توانست با کمک اپلیکیشن Anom، حدود ۸۰۰ خلافکار را دستگیر کنند.
 
بر اساس بیانیه‌ای که در این خصوص منتشر شده، پلیس FBI در کنار نیروهای پلیس چند کشور دیگر، با نفوذ به اپلیکیشن Anom که تبهکاران از آن برای ارسال پیام‌های رمزنگاری‌شده میان یکدیگر استفاده می‌کردند، توانستند ۱۲ هزار گوشی متعلق به آن‌ها را زیر نظر گرفتند.
 
در جریان این عملیات که از سال ۲۰۱۹ آغاز شد، بالغ بر ۲۷ میلیون پیام میان خلافکاران ردوبدل شد که در نهایت با رمزگشایی این پیام‌ها علاوه بر دستگیری صدها نفر، هشت تن کوکائین، ۲۲ تن حشیش، ۲۵۰ قبضه اسلحه گرم و ۴۸ میلیون دلار ارز معمولی و رمزارز کشف شد.
 
طبق گفته ساموئل هیوز، از محققان دانشگاه جورج واشنگتن، اپلیکیشن Anom کار خود را از سال ۲۰۱۸ آغاز کرد. یعنی زمانی که پلیس، اپلیکیشن Phantom Secure را که تبهکاران از آن برای جرائم سازماندهی شده و قاچاق مواد مخدر استفاده می‌کردند، مسدود کرد. خلافکاران با کمک این اپلیکیشن‌ها، پیام‌ها را به صورت رمزنگاری‌شده برای یکدیگر ارسال می‌کردند.
 
در این گزارش آمده، با استفاده از اپلیکیشن مذکور، پلیس توانست تمامی پیام‌ها میان خلافکاران را مشاهده کند و در نتیجه به جزییات دقیقی از معاملات مواد مخدر، پول‌شویی‌ها و حتی توطئه‌ها برای قتل افراد دست یابد.
 
در بررسی‌های اولیه، بخش زیادی از کاربران اپلیکیشن Anom در استرالیا ساکن بودند اما با گسترده شدن تحقیقات، مشخص شد که این خلافکاران در بیش از ۹۰ کشور دنیا حضور و با یکدیگر ارتباط داشتند. به گفته پلیس اروپا، این عملیات، گسترده‌ترین عملیات پلیس علیه جرائم سازمان یافته بود.

​​