تلفن همراه

مطالبات فعالان صنعت ارتباطات از رئیس جمهور منتخب

 
اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در نامه ای مطالبات فعالان ارتباطات از رئیس جمهور منتخب را عنوان کرد و خواستار استفاده واقعی دولت سیزدهم از ظرفیت و تجربیات نخبگان در اداره کشور شد.
 
به گزارش اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران (IRICTU)، در این نامه با اعلام تبریک به آیت الله رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم ایران آمده است: امروز مجموعه نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران، در حال تجربه شرایط ویژه‌ای است که پیش از این برای کشورمان سابقه نداشته است.
 
تورم، فقر، بیکاری و سلطه کاسبان تسلیم و تحریم که در این سال‌ها دو روی یک سکه بوده، چه آنهایی که در قبال ذلت و گردن کجی مقابل سلطه جویان، کاسبی نمودند و چه آنهایی که از تحریم حداکثر استفاده را داشته و با اتصال به منابع قدرت، در تمامی حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی نفوذ و یکه تازی نموده و شرایط نابسامانی را برای اقتصاد کشورمان به ارمغان آورده اند، این شرایط نیازمند برخورد هوشیارانه نظام تدبیر و سازنده می‌باشد که وعده آن توسط حضرتعالی داده شده است.
 
حضرت آیت الله رئیسی، ریاست محترم جمهور؛
 
فعالان اقتصادی صنعت ICT، بر اساس باور قلبی خود به برنامه‌های حضرتعالی منتظرند تا تحقق این برنامه‌ها، تصویر شایسته ای را از این حضور رقم زند.
 
جنابعالی در اولین نشست انتخاباتی خود در اتاق بازرگانی ایران فرمودید که:
 
- امکان برقراری بازار صادراتی با کشورهای همسایه فراهم است. عملکرد دیپلماسی کشور در اینجا اهمیت پیدا می‌کند.
 
- قانون بهبود فضای کسب و کار را اجرایی خواهیم کرد.
 
- دیدگاه‌های کارآفرینان و بخش خصوصی برای هر دولتی مؤثر خواهد بود؛ چرا که شما میدان‌دار اقتصاد هستید.
 
- ایران قوی بدون اقتصاد قوی شکل نمی‌گیرد.
 
- اقتصاد قوی نیازمند مدیریت قوی است. تیم اقتصادی دولت باید باهم هماهنگ باشد.
 
- تصمیمات اقتصادی نیازمند ثبات است. این یکی از مهم‌ترین الزامات رسیدن به اقتصاد قوی است.
 
- تولید محور کشور است و نباید دچار وقفه شود. وقتی تولید محور است، همه دستگاه‌ها باید حول محور تولید عمل کنند.
 
- من در قوه‌قضاییه گفته‌ام که رسیدگی به دعاوی نباید باعث وقفه تولید شود.
 
- دولت متصدی خوبی نیست. اقتصاد باید به بخش خصوصی واقعی واگذار شود. در اصل ۴۴ اقتصاد باید به بخش خصوصی واگذار شود، نه به دستگاه‌های عمومی.
 
- تمام آنچه حرکت بخش خصوصی را کند می‌کند باید رفع شود. باید در تمام مجوزها تجدیدنظر کرد. این‌ها به کند شدن بخش خصوصی می‌انجامد.
 
- مشکل تنظیم بازار، مشکل مدیریتی است. امکانات و ذخایر در کشور به اندازه کافی وجود دارد.
 
- منافع مردم باید در دولت آینده قبل از هر منفعت دیگری مورد توجه قرار گیرد. این معنای دولت مردمی است.
 
- قانون بهبود فضای کسب و کار تصویب شده اما اجرا نشده است؛ این قانون باید اجرایی شود. مجری قانون باید قانون را اجرا کند. نزدیک ترین امر به اجرای عدالت، اجرای قانون است.
اگر کشور بر پاشنه قانون مداری نچرخد، دچار آسیب خواهیم شد. سلیقه‌مداری مجاز نیست.
 
- این جلسه آغاز نشست‌های ما و مسئولان با فعالان اقتصادی برای حل مشکلات است. این جلسه یک جلسه نمادین است؛ اما فعالان اقتصادی ارائه نظارت‌شان به دولت را به این جلسه محدود نکنند.
 
همچنین حضرتعالی در دیگر بیانات خود وعده دادید به:
 
- سوق دادن نقدینگی به سمت تولید
 
- رایگان شدن اینترنت برای دهک‌های پایین جامعه
 
- رونق اقتصاد فضای مجازی
 
- ایجاد تیم اقتصادی هماهنگ
 
- استفاده از ۷۰ درصد ظرفیت خالی اقتصاد کشور
 
- ایجاد سازوکارها برای افزایش تولید
 
- پیگیری شکل‌گیری دولت الکترونیک
 
- تشکیل دولت هوشمند
 
- جذابیت زدایی از سرمایه‌گذاری در حوزه‌های اقتصادی غیر مولد
 
- تعدیل مالیات دریافتی از تولیدکنندگان
 
- اصلاح چند نرخی بودن ارز
 
حضرت آیت الله رئیسی، یقیناً حضرتعالی می‌دانید که دیگر، دولت الکترونیکی در برنامه کشورهای توسعه یافته جایگاهی ندارد و دولت هوشمند همان طور که در برنامه انتخاباتی جنابعالی نیز به کرات به آن اشاره شد در دستور کار دولتمردان کشورهای صنعتی و توسعه یافته قرارگرفته است.
 
الگوریتم‌های هوش مصنوعی با سرعت فراوان در حال تغییر و تحول هستند و به همین دلیل دولت‌های مختلف به تدوین برنامه‌های جامع هوش مصنوعی روی آورده اند. در حال حاضر حدود ۴۵ کشور، برنامه‌ها و استراتژی‌های خود را در زمینه دولت هوشمند رونمایی کرده اند و حتی برخی از اتحادیه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و مجامع، از جمله اتحادیه اروپا نیز به تدوین استراتژی جامع در این خصوص پرداخته اند.
 
فعالان اقتصادی صنعت ICT به عنوان اعضای صنعتی با ارزش افزوده بالا ، منتظرند تا وعده‌های انتخاباتی حضرتعالی محقق و تغییرات اساسی در کسب و کار حوزه‌های مختلف و از جمله صنعت ICT صورت پذیرد .
 
ما منتظریم که از مشورت اتحادیه‌ها / سندیکاها و تشکل‌های صنفی تخصصی استفاده نمائید.
 
ما منتظریم که از دانش و تجربیات نخبگان و فعالان اقتصادی این حوزه در جلسات مشورتی‌تان به صورت واقعی استفاده شود.
 
در سند چشم انداز ۱۴۰۴، جایگاه ایران در میان رقبای مطرح در منطقه در زمینه تولید علم در حوزه هوش مصنوعی قابل تحسین است و کشورمان با دارا بودن نزدیک به ۵۰۰۰ مقاله علمی، قبل از ترکیه، رژیم صهیونیستی، عربستان و مصر در رتبه اول منطقه قرار دارد ولیکن با این حال متأسفانه وضعیت کشورمان در زمینه کاربردهای هوش مصنوعی ناباورانه بوده و رتبه کشورمان میان کشورهای دنیا رتبه ۷۵ بوده است که نیازمند بازنگری اساسی در استفاده از دانش اندیشمندان و متخصصین این حوزه است.
 
امیدوار هستیم که حضور جنابعالی فرصتی بزرگ برای احیای اقتصاد، گسترش اخلاق در جامعه، برقراری عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد در سازمان‌های دولتی و خصوصی و مجازات کاسبان تحریم را فراهم نماید.
 
این اتحادیه نیز آمادگی دارد تا با همکاری با هر کمیته یا کارگروهی که مدنظر حضرتعالی باشد، گلوگاه‌ها، تخلفات و انحراف از مقررات در بخش‌های مختلف حوزه ICT را که مانع از جهش تولید می‌باشد را شناسایی و گزارش کند تا با مجازات مدیران قانون گریز، پیاده سازی عملی قوانین و رهنمودهای حاکمیتی، امکان برون رفت از این شرایط نامطلوب اقتصادی، حاصل و چرخ‌های رونق تولید هم‌راستا با دستور مقام معظم رهبری و همچنین برنامه‌های حضرتعالی، شتاب یافته و توطئه دشمنان جمهوری اسلامی ایران در راستای توقف تولید داخلی خنثی شود.

​​