تلفن همراه

تقریبا نیمی از گوشی‌های ۲۰۲۲ به نمایشگر اولد مجهز می‌شوند

منبع: دیجیاتو
 
 
همزمان با علاقه دو شرکت سامسونگ و اپل به استفاده از پنل‌های اولد در گوشی‌های آینده، انتظار می‌رود تقریبا ۴۵ درصد از گوشی‌های فروخته شده سراسر جهان در سال آینده، از نمایشگر اولد برخوردار باشند.
 
گزارش جدیدی عنوان می‌کند که تقریبا نیمی از گوشی‌هایی که سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه خواهند شد از نمایشگر اولد برخوردار هستند و این موضوع نشان دهنده محبوبیت روزافزون این فناوری در بازار گوشی‌های هوشمند است.
 
طبق این گزارش ۳۹.۸ درصد از کل گوشی‌های فروخته شده در سال جاری از پنل‌ اولد برخوردار هستند. از طرف دیگر، انتظار می‌رود ۴۵ درصد از کل گوشی‌های فروخته شده در سال آینده از این نوع نمایشگرها برخوردار باشند. در این گزارش که توسط شرکت «ترندفورس» (TrendForce) تهیه شده، عنوان می‌شود یکی از دلایل اصلی افزایش سهم بازار دستگاه‌های مجهز به پنل اولد، علاقه تولیدکنندگان بزرگ مانند اپل و سامسونگ به استفاده گسترده‌تر از فناوری اولد و امولد است.
 
در حال حاضر منبع تغذیه آی سی درایور نمایشگر برای پنل‌های اولد نمی‌تواند تمام تقاضا بازار را برآورده کند و از سوی دیگر این گزارش نیز اضافه می‌کند که این تراشه‌ها نسبتا از تراشه‌های دیگر بزرگتر است، بنابراین در هر ویفر می‌توان تعداد کمتری از آن‌ها تولید کرد.
 
بیشتر درایورهای نمایشگر از فرایندهای ۴۰ نانومتری تا ۲۸ نانومتری برای آی سی استفاده می‌کنند. هم اکنون فقط چند کارخانه ریخته‌گری مانند شرکت تولید کننده نیمه هادی تایوانی TSMC، سامسونگ، UMC و GlobalFoundries می‌توانند آی سی‌های درایور نمایشگر پنل OLED را تولید کنند.
 
با این حال، از میان تمام شرکت‌های سازنده تراشه، تنها TSMC، سامسونگ و UMC ویفر کافی برای تولید درایورهای نمایشگر در اختیار خود دارند. در همین حال سایر کارخانه‌های ریخته‌گری روی توسعه فناوری‌های لازم کار می‌کنند تا تولید انبوه خود را آغاز کنند. از موارد قابل توجه دیگری که روی روند تولید تاثیرگذار است می‌توان به این موضوع اشاره کرد که سازندگان مختلف به مشخصات متفاوتی برای آی سی‌های درایور نمایشگر نیاز دارند.

​​