تلفن همراه

هوشمندسازی مویرگی صنایع کشور با ابتکار اپراتورهای تلفن همراه

منبع: ایلنا
نهضت تحول دیجیتال از دو سه سال گذشته به صورت جدی در سطح شرکت همراه اول آغاز شده و سایر صنایع نیز تحت تأثیر این حرکت راهبردی قرار گرفته‌اند.
 
«تحول دیجیتال» یکی از اهداف راهبردی همراه اول به عنوان اپراتور اول تلفن همراه کشور است و در واقع به عبارتی یکی از ملزومات حفظ جایگاه رهبری آن در بازار ICT است.
 
نهضت تحول دیجیتال از دو سه سال گذشته به صورت جدی در سطح شرکت همراه اول آغاز شده و سایر صنایع نیز تحت تأثیر این حرکت راهبردی قرار گرفته‌اند.
 
این اپراتور برای تحقق این رسالت مهم، تحول را به سطوح درون سازمانی، برون سازمانی (حوزه کسب‌وکار) و «زیرساخت شبکه» تقسیم‌بندی کرده است.
 
هر چند استراتژی و برنامه‌های عملیاتی تحول دیجیتال در همراه اول تدوین شد، ولی این اپراتور لازم دید که اقدامات بیشتر و جدی تری در این راستا انجام شود؛ از جمله اینکه شرکتی که ادعای تحقق رویای دیجیتال را دارد باید ابتدا خودش را دیجیتالی کند و این تحول، در ابتدا در درون همراه اول صورت گرفت.
 
با تحقق تحول دیجیتال در درون همراه اول کمک به تحول دیجیتال در سایر سازمان‌ها و موسسات اقتصادی کشور را در دستور کار قرار داد. اقدامات دیجیتال و تحول آفرین همراه اول در حوزه‌های فناورانه طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها و سازمان‌ها در بر می‌گیرد. از جمله قرارداد با بانک‌ها در راستای بانکداری نوین، هوشمندسازی صنعت خودرو، قرارداد با وزارت کشاورزی برای هوشمندسازی بخش کشاورزی و دامپروری و... که در ادامه به برخی از این اقدامات نگاهی خواهیم انداخت.
 
امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه هوشمندسازی مزارع کشور با مشارکت همراه اول
 
تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه مشترک برای «پیاده‌سازی‌ پروژه پایش مزارع هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیاء» با حضور رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل شرکت مبین‌نت (از شرکت‌های تابعه همراه اول)، معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در محل سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.
 
رئیس هیات مدیره شرکت مبین‌نت در این مراسم با بیان اینکه اجرای این تفاهم نامه تغییرات شگرفی را در صنعت کشاورزی ما پدید خواهد آورد، اظهار کرد: در اجرای این پروژه، همراه اول و مبین‌نت با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مشترک حضور خواهند داشت.
 
انعقاد تفاهم‌نامه بین همراه اول و سایپا برای تولید و عرضه خودروهای متصل
 
همراه اول و سایپا جهت هوشمندسازی صنعت حمل‌ونقل کشور و تولید خودروهای متصل تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
 
به موجب این تفاهم همکاری، هوشمندسازی صنعت حمل‌ونقل شهری و بین شهری با هدف کاهش هزینه‌ها، ارایه محصولات متنوع و افزایش کارایی، غلبه بر مشکلات زیست محیطی ناشی از مصرف انرژی و در نهایت ایجاد بازارهای جدید در عرصه خودروهای متصل هوشمند صورت پذیرد.
 
همراه اول قرار است در راستای تحقق اهداف مهم مذکور و همچنین کاهش تصادفات و حجم ترافیکی، به تأمین زیرساخت های ارتباطی، ذخیره‌سازی و تحلیل داده‌های پروژه «خودرو متصل» پرداخته و طی همکاری مشترک، زمینه ایجاد و توسعه خدمات دیجیتال مبتنی بر تحلیل داده فراهم کند.
 
انعقاد تفاهم‌نامه بین همراه اول و بانک تجارت برای گسترش بانکداری نوین
 
تفاهم‌نامه شرکت ارتباطات سیار ایران و بانک تجارت با تمرکز بر توسعه مباحث نوین مالی و بانکی منعقد شد.
 
به موجب این تفاهم، توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های فنی و کسب‌وکار با هدف افزایش سطح تعاملات تجاری و هم‌افزایی توانمندی‌ها، زیرساخت و شبکه ذی‌نفعان و مشتریان طرفین این دو تفاهم صورت پذیرد.
 
بر مبنای این تفاهم‌نامه پیرامون مباحث نوین مالی، بانک تجارت و اپراتور اول تلفن همراه متعهد به انجام تخصیص خط اعتباری جهت اعطای تسهیلات خرد، احراز هویت و امضای دیجیتال، خدمات بانکداری باز، خدمات استارتاپ‌ها و فین‌تک‌های زیرمجموعه بانک، ارائه خدمت درگاه پرداخت، ارائه خدمات کیف پول و مواردی از این دست شدند.

​​