رسانه‌های اجتماعی

طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی تصویب شد

ICTna.ir - طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی و مشمول شدن اصل 85 قانون اساسی درخصوص آن با 121 رای موافق تصویب شد.
 
social media.jpg
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، جلسه غیرعلنی برای بررسی طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی، بعد از تنفس مجلس شورای اسلامی به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.
 
با آغاز صحن علنی مجلس بعد از نشست غیرعلنی، بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی را در دستورکار قرار دادند. با بررسی طرح مذکور طبق اصل 85 قانون اساسی با 121 رأی موافق، 74 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع  209 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند، که بر این اساس این طرح جهت بررسی بیشتر و انجام اصلاحات احتمالی به کمیسیون ویژه ای ارجاع داده می شود.
 
در اصل 85 قانون اساسی آمده است: سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی تواند اختیار قانون گذاری را به شخص یا هیاتی واگذار کند، ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می کند به صورت آزمایشی اجراء می شود و تصویب نهائی آنها با مجلس خواهد بود. همچنین مجلس شورای اسلامی می تواند تصویب دائمی اساسنامه سازمان ها، شرکت ها، موسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های ذیربط واگذار کند و یا اجازه تصویب آنها به دولت بدهد.

​​