تلفن همراه

رشد 80درصدی سرمایه‌گذاری اپراتورها در زمان پاندمی کرونا / افزایش 169درصدی درآمد شرکت‌ «های‌وب»

معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار گزارشی از رشد 80درصدی سرمایه گذاری اپراتورها در زمان پاندمی کرونا خبر داد و گفت: با وجود اعمال محدودیت‌ها درآمد شرکت‌ «های‌وب» رشد 169درصدی را تجربه کرده‌ است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی طی گزارشی عملکرد شرکت‌های حوزه ICT  را در دوران پاندمی کرونا تحلیل کرده است که به شرح زیر است:
همراستا با پژوهش های مراجع معتبر بین المللی در جهان پیرامون رصد عملکرد شرکت‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوران پاندمی، به پیوست گزارش تحلیل عملکرد شرکتهای ICT در ایران طی پاندمی کرونا که در دفتر بررسی‌های اقتصادی این معاونت و بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت‌های منتخب زیر بخش‌های  ICT تهیه شده است ارسال می‌گردد.
تمرکز این پژوهش بر عملکرد درآمدی و سرمایه گذاری و نرخ تغییرات منابع انسانی شرکت‌های حوزه ICT به تفکیک دو بخش بازار مخابرات و بازار فناوری اطلاعات شامل اپراتورهای مخابراتی شرکت‌های FCP تولیدکنندگان تجهیزات ICT شرکت‌های IT و فین تک که صورت‌های مالی آنها در دسترس قرار داشته می باشد.
منتخب یافته‌های کلیدی این گزارش بیان‌گر حقایق ذیل است:
-    اپراتورهای مخابراتی با دارا بودن بیش از 159 میلیون مشترک با متوسط رشد 35درصدی در درآمدها و میانگین رشد 80درصدی در سرمایه‌گذاری‌ها در کنار استمرار و دسترس‌پذیری به خدمات علی‌رغم رشد مصرف به وجود آمده ناشی از پاندمی و راه‌اندازی آزمایشی شبکه نسل پنجم ارتباطات موبایلی در طی دوران همه گیری کرونا عملکرد مطلوبی داشته اند.
-    شرکت‌های FCP نیز در کنار جذب نیروی انسانی، رشد درآمدی را تجربه کرده اند. در این دسته شرکت «های وب» با افزایش تعداد کارکنان خود در سال 99، رشد درآمد 169 درصد نسبت به سال قبل از آن را داشته است. روند سرمایه گذاری در شرکت‌های انتقال داده جهش چشمگیری را نشان می دهد و به نظر می رسد طی دو سال آینده سرمایه گذاری های صورت گرفته در قالب افزایش درآمدها در شرکت‌های مذکور دیده شود. در بررسی شرکت‌های تولید تجهیزات نیز افزایش تولید در طی دوران پاندمی مشاهده می شود.
-    تمامی شرکت‌های منتخب فین تک در هر دو فاکتور درآمد، سرمایه گذاری و تعداد کارکنان رشد داشته و سایر شرکت‌های IT مورد بررسی در طی بحران به وجود آمده کرونا از طریق گسترش فعالیت های خود از طریق بستر دورکاری بدون تغییرات زیادی در حوزه منابع انسانی و یا تعدیل بسیار محدود افزایش درآمدی را تجربه کرده‌اند.
نکته قابل توجه در خصوص شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات افزایش چشمگیر سرمایه گذاری این شرکت‌ها بوده است که نویدبخش رشد درآمدی بیشتر در بازار IT طی سالیان آتی است.

​​