رسانه‌های اجتماعی

درخواست نماینده مجلس از صداوسیما برای حذف محتوای کودک آزاری در VODها

منبع: پیوست
 
 
رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در نامه‌ای از رئیس سازمان صدا و سیما درخواست کرد محتوای گسترده کودک آزاری در مجموعه‌های VOD حذف شود. این نامه به این دلیل که ساترا زیرمجموعه صداوسیما قرار دارد خطاب به رئیس این سازمان نوشته شده است.
 
مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال در توییتر خود از ارسال نامه‌ای به علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما خبر داد و در این نامه از عسگری درخواست کرد تا محتوای گسترده کودک آزاری درمجموعه‌های VOD حذف شوند.
 
تصویر نامه ارسال شده به رئیس صداوسیما
در این نامه توانگر به وظایفی که برای مجموعه ساترا ایجاد شده است، اشاره کرد. او گزارشی به پیوست نامه به رئیس صدا و سیما در این مورد ارسال و تاکید کرد که ساترا که زیرمجموعه صدا و سیما است و باید درمورد حذف این نوع محتوا اقدامات لازم را انجام دهد.
 
توانگر در پاسخ به سوال پیوست درمورد گزارشی که به ساترا ارسال کرده، در جواب کوتاهی گفت که انعکاس اینگونه محتواها در VODها باعث اشاعه خشونت و فحشا می‌شود.
 
VOD چیست
پلتفرم‌های VOD برای کاربران این امکان را فراهم می‌کنند تا انواع محتواهای صوتی و تصویری از جمله فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی، مستند، برنامه‌های آموزشی و فایل‌های صوتی را در هر زمانی که مایل باشند روی تلویزیون یا کامپیوتر شخصی خود اجرا کنند.این پلتفرم‌ها پیشتر از وزارت ارشاد مجوز می‌گرفتند و آبان ماه ۹۸ صادق امامیان،رئیس ساترا اعلام کرد که تمامی محتوای صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی شامل پلتفرم‌های اشتراک فیلم و VODها باید از سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر فضای مجازی مجوز بگیرند.در سال‌های اخیر سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی(ساترا) و پلتفرم‌های VOD برسر محتواهای این پلتفرم‌ها بحث‌هایی وجود دارد و حتی درمورد ممیزی‌های ساترا میان فعالان این حوزه نگرانی‌هایی ایجاد شده. اواخر مردادماه هم در این مورد محمدمهدی عسگرپور ،دبیر انجمن صنفی نمایش‌های ویدیویی در نشست خبری خود از این ممیزی‌ها ابراز نگرانی کرده است.

​​