تلفن همراه

مخابرات ۳۰۷ ملک را به ارزش اولیه ۱۸۰۰ میلیارد تومان می‌فروشد

منبع: پیوست
 
شرکت مخابرات ایران در مزایده‌ای بی‌سابقه ۳۰۷ ملک خود در ۲۳ استان ایران را به فروش گذاشته است. ارزش اولیه این املاک در مجموع بیش از ۱۸۲۶ میلیارد تومان تخمین زده شده است.
 
 براساس قراداد واگذاری شرکت مخابرات ایران، مالکان این شرکت تا زمان نهایی شدن معامله (پرداخت آخرین قسط خرید) اجازه فروش دارایی‌های این شرکت را نداشتند اما با قطعی شدن این معامله پس از پرداخت آخرین قسط خرید، فروش املاک مازاد مخابرات امکانپذیر و آغاز شد. در جدیدترین مرحله از این مزایده‌ها، ۳۰۷ ملک در ۲۳ استان به فروش گذاشته شده‌اند که کاربری‌های اداری، تجاری، صنعتی، رفاهی، مسکونی و… دارند. همچنین این املاک در بخش‌های روستایی و شهری پراکنده شده‌اند.
 
دی ماه ۹۷ بخشی از املاک مازاد مخابرات به فروش گذاشته شد و مجید صدری، مدیرعامل وقت شرکت مخابرات ایران، در پست اینستاگرامی خود اعلام کرد سرمایه حاصل از فروش املاک به‌طور کامل برای توسعه شرکت به‌کار گرفته می‌شود و ریالی از آن به دیگر امور از جمله تسویه بدهی‌ها تعلق نمی‌گیرد. بهمن همان سال صدری در یک نشست خبری تاکید کرد: «پیش از این گاهی املاک برای پرداخت بدهی‌های شرکت به فروش می‌رسیدند. من که به شرکت آمدم، جلوی این کار را گرفتم و اکنون نیز دستور داده‌ام پول واگذاری املاک تنها در زمینه زیرساخت، هزینه شود.»
 
سال ۹۸ صدری در گفت‌وگو با پیوست درباره درآمد مخابرات از فروش این املاک گفت: «پارسال یک مورد بود بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان. امسال هم یک مزایده ۱۲۵ میلیاردی انجام دادیم و مورد سوم را هنوز به من گزارش نهایی نداده‌اند.»
 
مزایده ۱۸۰۰ میلیاردی املاک مخابرات
در جدیدترین مزایده، شرکت مخابرات ایران در ۲۳ استان کشور املاک مازاد خود را به فروش گذاشته است که تعداد کلی آنها ۳۰۷ مورد است. کاربری این املاک از تجاری و صنعتی تا مسکونی، متفاوت است و همچنین در مناطق شهری و روستایی قرار گرفته‌اند. مخابرات در این مزایده برخی از دفاتر روستایی بدون استفاده خود را نیز می‌فروشد.
 
 
استان تهران با ۷۳ ملک به مزایده گذشته شده در رتبه نخست قرار دارد و پس از آن استان‌های قزوین، خراسان رضوی، فارس و کرمانشاه بیشتری تعداد ملک را دارند. در استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان شمالی و همدان تنها یک ملک به فروش گذاشته شده است. برخی از این املاک فاقد سند بوده و برخی نیز اوقافی هستند.
 
گران‌ترین ملک به فروش گذاشته شده، مجمتع رفاهی در جاده تهران-کرج به مساحت حدود ۱۱ هکتار است که ۵۴۵ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. در همین حال بعضی از املاک روستایی قیمت‌هایی کمتر از ۵۰ میلیون تومان دارند. مجموع متراژ املاک به مزایده گذاشته شده در کل کشور بیش از ۳۸۲ هزار متر مربع عرصه و بیش از ۳۹ هزار مترمربع عیان است.
 
پرداخت قیمت این املاک به صورت نقد و اقساط و بدون کارمزد خواهد بود و اقساط خرید حداکثر ۶ ماهه هستند. بنا بر آنچه در آگهی مربوط به این مزایده آمده، پاکت‌های پیشنهادی خریداران در روز سه‌شنبه هفته جاری (۹ شهریور) بازگشایی خواهند شد.
 
 
شرایط پرداخت هزینه خرید املاک شرکت مخابرات ایران
اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های تابعه و مدیران مناطق استان‌ها و کلیه کارکنان شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های تابعه که به عنوان مدیر ارزیابی می‌شوند و همچنین کارمندان رسمی، غیر رسمی، قرارداری، پیمانکاری و نزدیکان درجه یک آنها (پدر، مادر، همسر و فرزندان) حق شرکت در این مزایده را نداشته‌اند.
 
از آنجا که در برخی از این املاک آنتن تلفن همراه (BTS) قرار دارد، در مزایده عنوان شده است که این آنتن‌ها تا یک سال باید در ملک باقی مانده و خریدار حق اعتراض ندارد. پس از این مدت، مالک جدید می‌تواند قرارداد اجاره BTS‌ با اپراتور منعقد کند.
 
 
تصویر هوایی از بزرگ‌ترین ملک به مزایده گذاشته شده شرکت مخابرات در گرمدره
شرکت مخابرات ایران که در سال‌های اخیر با مشکلات مالی مواجه شده و در سال مالی ۱۳۹۹ برای اولین بار زیان‌ده شد، خواستار افزایش تعرفه‌های خدمات خود به منظور جبران بخشی از هزینه‌ها است؛ اما دولت دوازدهم و دولت‌های پیشین با این اقدام مخالفت کردند. سال گذشته و همزمان با اوج‌گیری دوباره اختلاف شرکت مخابرات و وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم با تکرار مواضع گذشته خود پیشنهاد داد مخابرات برای پرداخت بدهی کارمندان خود املاکش را بفروش برساند.

​​