تلفن همراه

مدیر مخابرات تهران: تغییر نکردن تعرفه‌ها موجب توقف توسعه مخابرات شده است

مدیر مخابرات منطقه تهران گفت: سرعت رشد و توسعه خدمات ارتباطی و مخابراتی با متعادل‌سازی تعرفه‌ها، آهنگ خدمت‌رسانی به مردم را شتاب بیشتری می‌بخشد.

MalekJafaroyan.jpeg

ملک‌جعفریان در نشست خبری افزود: توسعه متقارن و همگام با رشد فزاینده سرویس‌های نوین ارتباطی و مخابراتی، نیازمند سرمایه‌گذاری برای ارتقا و بهبود تجهیزات و به‌سازی شبکه عظیم مخابرات است تا بتوانیم بهترین سرویس‌های موردنیاز مردم را ارایه دهیم.

او با اشاره به اینکه متناسب‌سازی تعرفه‌های تلفن ثابت بیش از یک دهه است که صورت نگرفته است، تصریح کرد: با وجود افزایش هزینه‌ها و تورم موجود، تعرفه تلفن ثابت سال‌هاست که تغییری نکرده و همین امر باعث شده است روند خدمت‌رسانی و توسعه صورت نگیرد.

او با بیان اینکه نگهداری از 10 میلیون خط تلفن منصوبه باوجود 140 مرکز مخابراتی، 40 هزار حوضچه مخابراتی، 22 هزار کافو، یک میلیون کله پست، 15 هزار کیلومتر فیبر نوری و 18 هزار کیلومتر زوج سیم مسی برای تامین و برقراری ارتباطات مستمر و امن در پایتخت ایران نیازمند هزینه هنگفتی است، بازنگری در تعرفه‌ها را در بخش نگهداری، بهبود وضعیت شبکه و توسعه خدمات بهتر موثر دانست و خواستار آن شد تا نهادهای مرتبط در این خصوص تصمیم‌گیری‌های لازم را انجام دهند.

ملک‌جعفریان با اشاره به اینکه مخابرات، زیرساخت ارتباطی کشور به شمار می‌رود و عمده ارتباطات میان سازمان‌ها، دستگاه‌های خدمت‌رسان و بخش‌های تجاری و غیره بر پایه استفاده از شبکه امن مخابراتی در جریان است، افزود: برای عقب نماندن از تحولات و دگرگونی های پی درپی در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین به منظور ارتقای سرویس‌های جدید به مردم، بازنگری در تعرفه نگهداری تلفن ثابت ضروری است و ثمرات آن به جامعه باز می‌گردد.

مدیر مخابرات منطقه تهران نقش و اهمیت ارتباطات مبتنی بر شبکه مخابرات را به مثابه اکسیژن برای جامعه توصیف کرد، که بدون آن روند زندگی در تمام عرصه ها مختل می‌شود و افزود: تا زمانی که کمبود اکسیژن را احساس نکرده باشیم، قدر و اهمیت آن برای ما ملموس نیست و به محض بروز اندک کمبودی، شاهد مختل شدن اوضاع خواهیم بود.

ملک‌جعفریان با بیان اینکه در هشت سال آینده براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته شده توسط محققان و اندیشمندان، دگرگونی‌ها و تحولات شگفتی در حوزه ارتباطات و فناوری‌های اطلاعات  رخ خواهد داد، گفت: هوش مصنوعی، تحلیل داده‌ها و داده کاوی، پهبادهای صنعتی، پردازش ابری، رشد علم رباتیک، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، اینترنت اشیاء و فناوری‌های نوین، تحولات عظیمی را رقم می‌زنند که همگی بر پایه شبکه مخابراتی استوار هستند.

او افزود: تمامی فناوری‌های جدید، نیازمند شبکه زیرساخت ارتباطی امن هستند و برای بهبود تجهیزات و توسعه و آمادگی برای همگام شدن با قطار تحولات،  ضرورت افزایش تعرفه تلفن ثابت بیش از هر زمانی اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

ملک‌جعفریان با تاکید بر بکارگیری دانش تخصصی و بومی و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی شرکت‌های دانش بنیان، افزود: رویکرد شرکت مخابرات حمایت از تولید داخلی و تهیه تجهیزات از داخل کشور بوده و هر جا که در حوزه سخت‌افزار نیازمند واردات بوده‌ایم، در بخش‌های نرم افرازی مرتبط با آن تجهیزات از توانمندی‌های داخلی استفاده شده است.

او درباره سرقت‌ها و خسارت‌های وارد شده به شبکه مخابرات نیز توضیح داد: با هماهنگی به عمل آمده با نیروی انتظامی و همچنین قوه قضائیه، تلاش‌های گسترده‌ای برای کاهش میزان خسارت‌های وارد آمده، انجام شده است.


​​