عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
یکشنبه، 7 اسفندماه 1384

12:50 AM

February 26, 2006


وندالیسم اینترنتی;حملات فله ای

نوشته : فاطمه ملکی maleki [at] ictna.ir
ناشر: روزنامه اعتماد ملی


وندالیسم یا خرابکاری پدیده ای اجتماعی است که وندال و یا به عبارتی دیگر خرابکار، به صورت ارادی به تخریب اموال عمومی می پردازد و آثار و تبعات منفی از خود بر جای می گذارد.
این پدیده که از جمله معضلات اجتماعی به شمار می رود از سوی عامه مردم به عنوان مسایلی مغایر با هنجارها، ارزش های فرهنگی، قوانین، آداب و رسوم و به عنوان شرایط  نامطلوب تعریف شده است.
وندالیسم که ناشی از سوء رفتارهای اجتماعی و گاهی مشکلات روانی رخ می دهد، اخیرا در محیط اینترنت ظهور و بروز فراوانی داشته است و می توان از آن به عنوان حملات "فله ای" نام برد.
حملات اینترنتی و وندال های محیط وب، صدمات و ضربات جبران ناپذیری به صاجبان سایت ها، مراکز داده و شرکت ها وارد می کنند و تا حد زیادی امنیت آنها را زیر سوال می برند.
این خرابکاری ها صرف نظر از تبعیت از عوامل اجتماعی و روانی آن، از کنجکاوی های فردی و گروهی نشات می گیرد که علاوه بر نتایج منفی، آثار مثبتی را نیز با خود به همراه داشته است.
از جمله این خرابکاری های اخیر می توان به دستکاری ساده سایت پرشین بلاگ اشاره کرد که کاربران این سرویس دهنده وبلاگ را در دسترسی به وبلاگ هایشان با محدودیت روبرو ساخت.
همچنین حمله به دیتاسنتر شرکت Our Iran توسط هکرها و دستکاری آن، دسترسی به صدها سایت ایرانی که بر روی این دیتاسنتر میزبانی می شد، موجب شد تا دسترسی به سایت هایی همچون بورس اوراق بهادار ایران، وب گذار، پارسیک، بلاگفا، بانک پارسیان، سایت های خبرگزاری های فارس و ایلنا و روزنامه همشهری امکان پذیر نباشد.
علاوه بر این موارد که ناشی از کنجکاوی ها و علایق شخصی صورت می گیرد، بعضا مسایل سیاسی و عرق های دینی و مذهبی رنگ و بویی پررنگ تر به خود می گیرد بطوریکه در پروژه جدید گروه امنیتی آشیانه، حفاظت و صیانت از عقاید مذهبی مشهود است.
گروه امنیتی آشیانه، یکی از سایت های اصلی پخش تصاویر کاریکاتور پیامبر که در کشور دانمارک فعالیت می کردند به همراه حدود 500 سایت دانمارکی و اروپایی دیگر به نشانه اعتراض جامعه مسلمان در برخورد با توهین به مقدسات اسلام و جلوگیری از تکرار چنین اعمالی هک کردند.
شاید این برخورد و امثال آن در راستای عقاید مذهبی شکل گرفته، مورد حمایت نیز قرار گیرد اما به هر حال این نوع خرابکاری ها امری مذموم و زشت است که در جامعه جهانی و حتی ایران برای برخورد و مقابله با آن قوانینی همچون قوانین مبارزه با جرام رایانه ای تدوین شده است.
از آنجا که امکان تامین صد درصد امنیت برای سایت های اینترنتی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد اما باید به خاطر داشت که تامین حداقل برای شرایط امن برای سایت هایی که حاوی اطلاعات مورد نیاز مردم هستند، امری ضروری به شمار می رود و هر روز با ظهور فناوری جدیدتر باید شرایط بهتری را برای تامین امنیت مورد نیاز فراهم کرد.
از جمله دلایل زیر سوال رفتن امنیت شبکه ها می توان به فقدان حضور کارشناسان فنی و تخصصی این حوزه اشاره کرد که موجب می شود تا آنچه که مورد نیاز است از سوی آنها مورد بررسی قرار نگیرد و ضربه وارد کردن به آنها به سهولت انجام شود.
شاید در ایران بارزترین دلیل برای این ضربه ها نبود زیرساخت های امن و قوی از جمله دیتاسنترها باشد که بر حضور وندال های داخلی و خارجی در این عرصه دامن می زند و تمایل آنها را برای به رخ کشیدن توانایی و نبوغشان بیشتر نمایان می کند.
گرچه به قول "نصراله جهانگرد" دبیر شورای عالی اطلاع رسانی توسعه امنیت در ایران مدیون حضور پویا و دینامیک هکرها در محیط وب ایرانی و سرک کشیدن مداوم آنها به سایت های داخلی است اما نباید فراموش کرد که می بایست همیشه علاج واقعه قبل از وقوع کرد تا پیش از آنکه هزینه های زیادی ناشی از این خرابکاری ها را متحمل شویم تدابیری برای آن اندیشیده شده باشد و از یک سوراخ بارها گزیده نشد.
همچنین تدوین و اجرای قوانین محکم و منسجم در این حوزه که توانایی مقابله و برخورد با هر نوع وندالیسم و وندال را داشته باشد امری ضروری و مهم به شمار می آید.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی