عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
شنبه، 22 اردیبهشتماه 1386

01:26 PM

May 12, 2007


حریم شخصی را چه می‌شود؟

نوشته: فاطمه ملكی
منبع: روزنامه اعتماد ملی


هنوز روزهای خیلی زیادی از شكل‌گیری جریان فیلترینگ سایت‌ها توسط كمیته سه نفره تعیین مصادیق فیلترینگ نمی‌گذرد. هنوز زمان زیادی از تصویب طرح بی‌سامان ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی نمی‌گذرد. هنوز از گشت و گذارهای بی‌نتیجه در صفحات اینترنت و برخوردن با جمله آشنای "دسترسی به این سایت امكان‌پذیر نمی‌باشد" خسته‌ام. اما دیری نمی‌پاید كه ورود پدیده‌ای نو همچون ‌MMS كه سال‌ها منتظر ورودش بودیم، طعم رنگ‌های سیاه، سفید،‌خاكستری را می‌چشد تا بار دیگر دردهای مرهم مالیده را یادآور شود.


هر وقت سراغ ‌MMS را از مخابراتی‌ها می‌گرفتیم وعده می‌دادند به زودی و پس از رفع موانع قانونی آن امكان برخورداری از آن میسر خواهد بود اما دیری نپایید كه اپراتور دوم تلفن همراه این طلسم را شكست و با ورودش پدیده نویی را نیز به بازار عرضه كرد. اما هنوز استفاده از این سرویس آنچنان همه‌گیر و میسر نشده تا بتوان با استناد به منابعی بیان كرد كه این پدیده نیز باید در رخت سیاه فیلترینگ قرار بگیرد.


هنوز نتوانسته‌ام جواب سوال خود را بیابم؟ آیا در دنیا مرسوم است؟ هر بار كه از فیلتر سایت‌ها گله كردیم، گفتند هر كشوری طبق قوانین و قواعد خودش فیلتر می‌كند. گفتند و شنیدیم و سعی كردیم تا در جریان دسترسی آزاد به اطلا‌عات این را نیز باور كنیم. اما هنوز این یكی را باور نكرده‌ام كه به این سرعت قرار است ‌MMS هایم فیلتر شود.


چطور می‌شود كه به راحتی به حریم شخصی‌مان وارد می‌شوند؟ مگر می‌شود كه فیلتر كردن ‌SMS ها و ‌MMS های غیراخلا‌قی ارسالی بدون شنود آنها امكان‌پذیر باشد؟ آیا بدون هیچ مجوزی؟


اما این خبری بود كه از سوی خبرگزاری‌ها منتشر شد كه قرار است شورای عالی انقلا‌ب فرهنگی ‌MMS های غیراخلا‌قی را فیلتر كند.


طبق این خبر، این شورا در آخرین نشست خود كه پس از تعطیلا‌ت نوروزی انجام شده با تایید اعضای آن از جمله وزیر ارتباطات، وزیر ارشاد و رئیس سازمان صدا و سیما تصمیم گرفت، ابزار لا‌زم را دراختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلا‌عات قرار دهد تا جلوی ارسال ‌MMS های غیراخلا‌قی را بگیرد.


دیری نپایید كه رئیس كمیته مخابرات مجلس شورای اسلا‌می با تاكید بر اینكه كنترل محتوای ‌MMS و ‌SMS جزو مصادیق شنود است، گفت: كنترل و فیلترینگ ‌MMS و ‌SMS باید با حكم قضایی صورت گیرد و در غیر این صورت از لحاظ قانونی جرم است.


رمضانعلی صادق‌زاده افزود: اگرچه از لحاظ فنی و علمی ابزار فیلتر كردن ‌MMS تلفن همراه وجود دارد؛ اما با حكم قضایی می‌‌توان آن را انجام داد.


وی، ادامه داد: اگرچه فیلترینگ سایت‌‌ها طبق دستور شورای انقلا‌ب فرهنگی و كمیته تعیین مصادیق انجام می‌‌گیرد؛ اما ‌MMS و ‌SMS تلفن همراه جزو مصادیق سایت اینترنت نیست.


صادق‌‌زاده، یادآورشد: اگرچه شنود مكالمات از لحاظ فنی امكان‌پذیر است اما باید براساس حكم قضایی انجام گیرد و از آن جایی كه ‌MMS و ‌SMS نیز جزو موارد شنود قرار می‌‌گیرد باید با حكم قضایی در خصوص فیلتر كردن آن اقدام شود.


اما شورای عالی انقلا‌ب فرهنگی اطلا‌عیه‌ای در این باره داده است كه در آن آمده است: مصوبه فوق در هیات نظارت بر اجرای "مقررات و ضوابط شبكه‌های اطلا‌ع رسانی رایانه‌ای" و براساس درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلا‌عات مطرح شده است.


در جلسه این هیات پس از ارائه گزارش توسط كارشناسان وزارت ارتباطات و فناوری اطلا‌عات مقرر شد وزارت ارتباطات و فناوری اطلا‌عات به منظور جلوگیری از تبادل داده‌ها و اطلا‌عات مغایر با قانون، شرع و اخلا‌ق عمومی در سیستم ‌MMS ، دستورالعمل تهیه سخت‌افزار، نرم‌افزار، تجهیزات لا‌زم و سایر سازوكارهای مقتضی برای صیانت از فضای شبكه‌های اطلا‌ع‌رسانی را به شركت‌های طرف قرارداد اعلا‌م تا پس از فراهم آوردن تمهیدات فوق و تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلا‌عات، سرویس ‌MMS ایجاد و فعال شود. در پایان این اطلا‌عیه آمده است تصمیم فوق به خوبی مشهود می‌سازد كه تدبیر اتخاذ شده ناظر به استفاده ناصحیح از سیستم ‌MMS می‌باشد و به هیچ وجه به مفهوم ایجاد محدودیت برای استفاده مطلوب و مناسب از این سیستم برای عموم كاربران نیست.


شورای عالی انقلا‌ب فرهنگی در این اطلا‌عیه خود كه مهری بر خبرهای منتشر شده ناشی از فیلترینگ زد، تاكید كرد كه برای صیانت از فضای شبكه‌های اطلا‌ع‌رسانی این كار را انجام خواهد داد و كاربران را افرادی فاقد درك و شعور دانست كه این شورا و وزارت ارتباطات كه همچنان در مساله فیلترینگ مد‌ت‌هاست درجا می‌زند، پیام‌های سره و ناسره مردم را از هم تشخیص دهد.


فراموش نكنیم كه استفاده از فناوری‌هایی همچون بلوتوث رو به رشد است و صنعت اقتصادی قابل ملا‌حظه‌ای نیز به شما می‌رود كه بسیاری بر روی آن سرمایه‌گذاری كرده‌اند و اگر قرار باشد اینگونه خوب و بد به مشتركان شناسانده شود، قطعا مفری برای رهایی از آن خواهند یافت.


همانطور كه هنوز فیلترینگ سایت‌ها نتوانسته به خوبی از عهده این كار برآید و تولید و عرضه و توسعه پروكسی‌ها و فیلترشكن‌ها به صورت هر روز و انبوه نشان از شكست این سد می‌دهد و باید به جای استفاده از اقدامات ضربتی، فرهنگ‌سازی را فراموش نكنیم.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی