عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
پنجشنبه، 27 اردیبهشتماه 1386

12:13 AM

May 17, 2007


بیشترین موانع توسعه IT توسط دولت ایجاد می‌شود

پای صحبت‌های "سیاوش شهشهانی" مسوول دامنه‌های .ir
فاطمه ملکی - آرش کریم بیگی
روزنامه اعتماد ملی


مسوول دامنه‌های .ir در مركز تحقیقات فیزیك نظری می‌گوید: میزان كارهای انجام نشده در حوزه فناوری اطلاعات بسیار چشمگیر است كه بسیاری از آنها موانعی است كه دولت برای توسعه IT ایجاد كرده است.
"سیاوش شهشهانی" با اشاره به معنی دولت به معنای عام افزود: به دخالت دولت در همه امور عادت كرده‌ایم و انتظار داریم كه دولت هر كاری برای ما بكند.
وی معتقد است: تا زمانیكه راه برای رقابت باز نباشد، نمی‌توانیم به كیفیت خوب برسیم و تا زمانی كه همه چیز دربست در اختیار یك حاكمیت مركزی باشد، همین وضعیت ادامه خواهد یافت.
وی با اشاره به اینكه مساله راهبری اینترنت به طور رسمی از سوی دبیركل سابق اتحادیه بین‌المللی مخابرات به عنوان یك دغدغه مطرح شد، تصریح كرد: اما این موضوع، مساله كشورهای جهان سوم نیست.
مشكل كشورهای جهان سوم، نداشتن و گرانی عرض باند و سانسورهای داخلی و فیلترینگ است كه ارتباطی به حاكمیت اینترنت ندارد كه ITU حاضر نشده با این مسایل روبرو شود و فقط در حاشیه مسایل ورود می‌كند.
به گفته شهشهانی، مشكلات كشورهای جهان سوم، هیچگاه موضوعات مساله اصلی این اجلاس‌ها نبوده و مسایل اصلی اجلاس‌های ژنو و تونس، موضوعاتی بودند كه ایران نیز زیاد با آنها درگیر نبوده است.
وی معتقد است: ایران در جاهایی مثل IGF آنقدر حرف برای زدن ندارد و به تناسب آنچه كه هستیم باید خود را درگیر كنیم وگرنه آلت دست قرار می‌گیریم چراكه قدرت‌های بزرگ رقابت‌هایی با هم دارند كه ما نباید شلوغش كنیم چراكه ما چیزی در مورد حاكمیت اینترنت نداریم كه بخواهیم بحث كنیم.
شهشهانی، عوامل قدرت در اینترنت را شبكه فیزیكی اینترنت، تولید نرم‌افزار و تولید محتوا عنوان می‌كند كه نقش ایران در این زمینه‌ها خیلی محدود است و می‌افزاید: وقتی خود را وارد بحثی مانند اداره اینترنت می‌كنیم، چون عوامل قدرت در اختیار ما نیست و نقشی در آن نداریم باید با احتیاط جلو برویم و منافع خود را درك كرده و در جهت منافع خود كار كنیم.
وی می‌گوید: اینكه چرا اساسا روت در اختیار آمریكا است، مساله‌ای است كه كشورهایی مثل ما را به راحتی تحریك می‌كند. اینكه روت دست آمریكا نباشد و نهادهای مردمی و بین‌المللی كه تحت‌تاثیر دولت ها نیستد، آن را اداره كنند، موضوع خوبی است اما ITU به دنبال این بود كه این امور در دست یك آژانس بین‌المللی یعنی خودش بیفتد.
شهشهانی اضافه می‌كند: وقتی این امر دست یك نهاد دولتی بیفتد، اوضاع خیلی بدتر می‌شود چراكه به جای یك وزارت بازرگانی آمریكا، 250 وزارت بازرگانی از كشورهای مختلف دنیا با رقابت‌های سیاسی مختلف در این زمینه اعمال نظر خواهند كرد.
وی ادامه می‌دهد: الان چون وزارت بزارگانی آمریكا زیر سوال است، خیلی مراقب است تا به تبعیض محكوم نشود اما اگر قرار باشد موضوعاتی مانند روت در دست یك آژانس بین‌المللی بیفتد، اعمال نظرهای مختلفی صورت خواهد گرفت و اگر اقتدار اینترنت در دست دولت‌ها بیفتد، مشكلات زیادی خواهیم داشت.
شهشهانی اظهار می‌دارد: درست است كه وضعیت فعلی كه وزارت بازرگانی آمریكا در این موضوعات دخیل است، مطلوب نیست اما گزینه‌های دیگر هم خیلی مطلوب نیستند و باید اجازه دهیم تا به صورت تدریجی به سمت مطلوب حركت كنیم.
وی، خیلی از فشارهای پشت پرده درخصوص حاكمیت اینترنت را از سوی اروپایی‌ها می‌داند كه كشورهای جهان سوم را تحریك می‌كنند تا بتوانند بخشی از این موضوع را در اختیار خود بگیرند و می‌افزاید: لزومی ندارد در همه چیز خیلی سر و صدا كنیم. درحال حاضر سیاست معقول‌تری را مسوولان در پیش گرفته‌اند. خیلی شلوغ نكرده و ریخت و پاش نمی‌كنند چراكه خیلی نقش نداریم و هر وقت اتصال اینترنت در كشور قوی‌تر شد و ضریب نفوذ اینترنت افزایش یافت، و حرفی برای زدن داشتیم، می‌توانیم پررنگ در صحنه‌های بین‌المللی حضور داشته باشیم.
وی، ایران را بی‌نیاز از صرف هزینه‌ها و مخارجی همچون كشورهای آفریقایی می‌داند كه وصل شدن به اینترنت از لحاظ مالی برایشان دشوار است و می‌افزاید: نه مانند این كشورها ضعیف هستیم و نه صاحب تولید هستیم و نه نقش قدرتی داریم كه اگر قرار باشد قدرت داشته باشیم، باید از شبكه قوی برخوردار باشیم كه توزیع اینترنت و میزان آزادی استفاده از آن كاملا مشهود است.
وی درخصوص ترس ایران ناشی از قطع شدن روت دامنه .ir می‌گوید: اینكه از وزارت بازرگانی آمریكا به verisign و آیكان دستورداده شود ارتباط روت .ir را قطع كند، به قدری فجیع است كه از نظر روابط عمومی هم ردیف اعلان جنگ است و هزینه سیاسی خیلی بالایی دارد.
شهشهانی با اشاره به اینكه در صورت چنین اتفاقی كه اصلا قابل توجیه نیست، اعتراض جهانی نسبت به آمریكا صورت خواهد گرفت، می‌گوید: احتمال حمله فیزیكی آمریكا به شبكه ما بیشتر از قطع آن از سوی خودشان است چراكه حمله‌های فیزیكی راحت‌تر است از اینكه از طریق روت این كار انجام شود زیرا همچون بمب در دنیا صدا خواهد كرد.
وی با تاكید بر اینكه امكان واقع بینانه‌ای برای اینكه دامین ما را از روت قطع كنند، وجود ندارد، می‌افزاید: موافقم كه باید روت از دست آمریكا خارج شود اما راه آن این نیست كه با قلدری گرفته شود و به یك آژانس بین‌المللی تحویل داده شود چراكه خود ITU نیز اوایل با اینترنت مخالف بود و همین امر دلیل محكمی بود تا شركت‌های مخابراتی عضو آن نیز با این پدیده مخالفت كنند.
شهشهانی، تعداد دامین‌های .ir ثبت شده را 54 هزار و 91 دامنه و تعداد دامنه‌های ثبت شده دات ایران را دو هزار و 39 دامنه عنوان می‌كند و این میزان دامنه ثبت شده را بدون وجود تجارت الكترونیكی در كشور، یك شاهكار می‌داند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی