عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
سه شنبه، 15 خردادماه 1386

12:13 PM

June 05, 2007


خصوصی‌سازی با طعم حلوا

نویسنده :  مهرک محمودی mehrak@ictnews.ir
منبع: عصرارتباط


ابلاغ اصل 44 قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب، خون تازه‌ای در رگ‌های فرسوده خصوصی‌سازی جاری كرد، به گونه‌ای كه این روزها خصوصی‌سازی به یكی از عناوین داغ روزنامه‌ها تبدیل شده است و اخباری از این دست تبدیل به تیتر یك رسانه‌های مكتوب می‌شود. اما در این مسیر باید به چندین موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم تا این نهال نوپا از ریشه خشك نشود.
در میان مباحث خصوصی‌سازی، خصوصی‌سازی بانك‌های دولتی و ایجاد سوییچ دوم بین بانكی از مباحثی است كه در حوزه بانكی مطرح شده است. در این بخش‌ها هرگاه نامی از اپراتور دوم فعالیت‌های بین بانكی به میان می‌آید، به سرعت اپراتور دوم تلفن همراه مدنظر قرار می‌گیرد و از آن به عنوان یك نمونه موفق نام برده می‌شود و بسیاری از كارشناسان اذعان می‌كنند آن نمونه موفق این‌بار باید در بخش بانكی كشور تكرار شود، تا اگر قیمت‌شكنی در عرصه مخابراتی كشور نتیجه‌بخش بوده، آن را در عرصه بانكی نیز بیازماییم.
هیچ شكی نیست كه خصوصی‌سازی و واگذاری امور به بخش خصوصی موتور محرك اقتصاد كشور به شمار می‌آید اما اگر این موتور خوب كار نكند، اقتصاد از حركت باز می‌ماند. مقایسه اپراتور دوم بانكی با اپراتور تلفن همراه به نظر كار چندان صحیحی نیست چرا كه اپراتور دوم تلفن همراه، ابتدا سرویس ارائه می‌كند و در قبال سرویس‌های ارائه شده از مشتریانش طلب وجه می‌كند، اما فعالیت اپراتور بانكی كاملا متفاوت است.
اپراتور بانكی و یا سوئیچ بین بانكی در اصل باید وظیفه تسویه حساب‌ها را انجام دهد و برای انجام این بخش از وظایف خود باید بانك‌ها نزد این اپراتور حساب داشته باشند تا بانك‌ها به عنوان وكلای مردم، پول شهروندان را نزد اپراتور بگذارند. در این صورت یك اپراتور بانكی اول پول دریافت می‌كندو بعد سرویس ارائه می‌دهد، درست برخلاف اپراتور تلفن همراه.
از همین رو اپراتور بانكی باید از شرایط ویژه ای همچون خصوصیات فنی و امنیتی بسیار ممتازی برخوردار باشد تا بتواند حس اطمینان بانك ها و وكلایشان را جلب كند و در هیچ شرایطی در پاسخگویی به آن درمانده نشود. فقط در چنین شرایطی است كه امكان فعالیت اپراتور دوم فراهم می‌شود، اگر سرمایه‌گذار یا شركت‌هایی چنین شرایطی را در خود می‌بیند چرا سكوت كرده است قدم پیش بگذارد و مطمئن باشد موفق خواهد شد.
در غیر این صورت با حلوا حلوا كردن دهان شیرین نمی‌شود.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی