عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
چهارشنبه، 23 خردادماه 1386

10:23 PM

June 13, 2007


پایان وبلاگ؟

ترجمه: شیما حكیمی
منبع: روزنامه فناوران


كریسپین سارت ول (Crispin Sartwell)، استاد فلسفه و روزنامه‌نگار آمریكایی متولد سال 1985 در واشنگتن دی سی است. او در خانواده‌ای مطبوعاتی بار آمد؛ پدر و پدربزرگش هر دو روزنامه‌نگار بودند، سارت ول دكترای فلسفه‌اش را از دانشگاه ویرجینیا گرفت و در حال حاضر عضو كالج دیكنیسون در پنسیلوانیا است.از جمله آثاری كه وی به رشته تحریر درآورده می‌توان به كتاب‌هایی چون هنر زیستن، شش نام زیبایی، پایان داستان و نیز " شناعت، هرج‌ومرج، واقعیت" اشاره كرد.


این فیلسوف مقاله‌نویس هم است و تا به حال یادداشت‌های متعددی در نشریات مختلف آمریكایی نوشته است. مطلبی كه در پی می‌آید یكی از آن‌هاست كه به مقوله" وبلاگ" و مباحث مربوطه می‌پردازد.


روزگاری بود كه هر كس در" وبلاگ"اش هر آنچه را كه مایل بود می‌نوشت، زمانی كه گفتمان‌های سیاسی به شدت و با سرعت غیرقابل تصوری درصدد تمركززدایی بودند و كسی نمی‌توانست آنچه را كه مردم می‌نوشتند و می‌خواندند، همراه با تاثیرات شگفت‌انگیز و شایان توجه آنها، كنترل كند.


جریان غالب رسانه‌ای( MSM ) رنگ می‌باخت و عقاید و افكار نیم‌بند و ادبیات رنگ‌ورو رفته آن در میان امواج پرتلاطم، زیبا و بی‌مهار آن دوران گم می‌شد.


تمامی آن گفت‌وگوها با گستره و تنوع بی‌بدیلشان به شكلی از اصلاح خویشتن منجر می‌شدند. هر كسی می‌توانست در آنها شركت داشته باشد.


در آن وضعیت چنین می‌نمود كه نظریات و ایده‌های دموكراتیك به طور قابل توجهی تحقق و بروز بیرونی یافته‌اند.


اما حالا جو وبلاگ‌ها به سمت همسانی كامل و مجزا از امور دیگر پیش می‌رود.


اغلب پرخواننده‌ترین وبلاگ‌ها شبیه هم هستند. كافی است به چند مثال كوتاه توجه كنیم.


شاید یكی از پربیننده‌ترین وبلاگ‌های سیاسی اینترنت


" دیلی كاس" باشد كه در آن بحث و گفت‌وگوها به طور زنده اجرا می‌شوند و اغلب هدایت مباحثات به طور چرخشی دست‌به‌دست می‌شود.


اما واقعیت این است كه این وبلاگ تریبون هوارد دین، شخصیت و در واقع بازوی اصلی حزب دموكرات است و به طرز غم‌انگیزی هر كسی كه در مباحثات این وبلاگ شركت می‌كند با سایرین اتفاق نظر دارد و در طیف راست‌كیشان نیز قرار دارد. جایگاه جمهوری‌خواهان در این وبلاگ كجا است؟ گرچه هیچ جایی برای آنها در نظر گرفته نشده اما چندان هم نباید نگران بود.


حداقل یك دوجین وبلاگ رسمی هم برای جناح راست و جمهوری‌خواهان وجود دارد.


اینها شكلی از وبلاگ نماهای معاصر هستند كه به ابزار دست احزاب و گروه‌های سیاسی یا سازمان‌های تك محوری( همچون Pro.Lifewithchrist.com )تبدیل شده‌اند.


شكل دیگری از وبلاگ‌ها از طریق خروجی‌های جریان غالب رسانه‌ای ارایه می‌شوند و مثل قارچ هم در حال رشد و تكثیر هستند.


 وب سایت روزنامه‌ها هم به سرعت به مجموعه وبلاگی تغییر شكل می‌دهند كه به یك موضوع خاص می‌پردازند و یا توسط یك فرد خاص هدایت می‌شوند.


به عنوان مثال روزنامه واشنگتن پست (WashingtonPost.com) فهرست 25 وبلاگ را روی سایت خود گذاشته است.


نیویورك تایمز نیز نوشته‌های ستون‌نویسان مهمانی همچون سارا واول(Sarah Vowell) و استنلی فیش (Stanely Fish) را در قالب وبلاگی منتشر می‌كند.


لس‌آنجلس تایمز هم با راه‌اندازی یك وبلاگ، اخبار و حرف و حدیث‌ها درباره جریانات مختلف (برای مثال اتفاقات عمده در یك شهر) را در اختیار خوانندگان می‌گذارد.


مجله تایم نیز از وجود اندرو سولیوان (AndrewSullivan) وبلاگ‌نویس كهنه كار بهره می‌گیرد.


این موارد بهترین نمونه‌ها در خصوص مقاله، یادداشت و گزارش خبری جریان غالب رسانه‌ هستند كه به تدریج تغییر شكل یافته‌اند.


از نظر من، یك وبلاگ واقعی، وبلاگی است كه ویرایش نشده باشد. شخص خاصی آن را می‌نویسد و حتی شاید مطالب آن با برخی اشتباهات تایپی كمی رازآلود و معمایی هم به نظر برسد.


از این وبلاگ به جای اینكه حس یك نثر بی‌فراز و نشیب و قابل پیش‌بینی و یا نوع نگارش یك دستگاه و سازمان اداری به خواننده منتقل شود، آوای انسانی صمیمی با نگاهی معصوم به گوش می‌رسد.


یك وبلاگ نمای منتسب به جریان غالب رسانه‌ای، در نهایت با همان محدودیت‌ها و موانع مشابه سایر حوزه‌های نشر روبه‌رو است. انتشار مطالب همان قدر قابل پیگیری است كه در هر جای دیگر. اگر مطلب بحث‌برانگیزی منتشر شود با برخوردهای قانونی مقامات مسوول مواجه


 می‌شود.


 این موارد به مدد نیروهای حرفه‌ای، هوشیار و با وجدان ویرایش و اصلاح می‌شوند و وبلاگ‌نویسان پیش از آنكه مطلبی بنویسند از این موانع و محدودیت‌ها آگاهند.


چنین شبه وبلاگ‌هایی شاید چندان هم بد نباشند. برای نمونه، خود من از خواندن وبلاگ جوئل آخنباخ


(Joel Achenbach) در واشنگتن پست بسیار لذت می‌برم، اما مشكل اینجا است كه حتی سرزندگی و شور موجود در چنین وبلاگ‌هایی هم گاهی با اندكی به هم ریختگی همراه است. نویسندگان آنها سعی دارند، نقطه‌نظرها و طرز تفكری خاص و آزاد را شبیه‌سازی كنند.


وقتی برای اولین بار صفحه وبلاگ میان صفحات دیگر جلوه‌گر می‌شود، لرزه بر اندام نویسنده آن می‌افتد و این ترس از نوع برخورد، شاید نویسنده را به همرنگی با جماعت وادارد. وبلاگ او شاید مشابه و یا حتی كپی‌برداری از سایر وبلاگ‌ها باشد، آن هم در محیطی كه هر چه باشد آزاد نیست.


بگذارید دیگر از سایت‌های زیبای تجاری كه مثل صاعقه بر سر فرود می‌آیند، سخنی به میان نیاوریم؛ سایت‌هایی كه در پیشانی‌نوشتشان لوگوهای رنگین و بزرگی با عناوین جذاب و دل‌فریب به نمایش درمی‌آیدو با عناوین دلربا تنها هدف‌شان جذب كاربران برای تماشای آگهی‌های تبلیغاتی است.


شاید این سرنوشت تمامی رسانه‌ها و در واقع آخرین نشانه‌های حیات یا ارتباطی باشد كه به ضرب بوروكراسی و امور تجاری، سازمانی یا دولتی پیش می‌رود.


 بی‌انصافی نیست اگر بگویم كه فضای وبلاگ‌ها در شرایط كنونی كاملا برای اعمال قوانینی سخت‌گیرانه بر آنها از جمله قوانین كمیسیون انتخابات فدرال (FEC) و كمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) آماده شده است و همین عاملی است كه شاید ناقوس مرگ اشكال سنتی بیان بشری را به صدا درآورده باشد.


دوران انقلاب ارتباطات به سر آمده است اما اگر با تمامی آنچه گفته شد هنوز با من موافقید باید بگویم كه دلم نمی‌خواهد شما را با این افكار مالیخولیایی به حال خود رها كنم.


 به هر حال باید گفت كه هر گونه سركوبی در واقع زمینه‌ساز مقاومت بعدی است و جلوگیری از ارتباط انسانی در واقع امكان‌ناپذیر است. پس بهتر است ایده‌های جدید رو كنید.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی