عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
شنبه، 9 تیرماه 1386

03:25 PM

June 30, 2007


سازمان تنظیم فیلترینگ!

نوشته: ایمان بیک
روزنامه فناوران اطلاعات


وضعیت فیلترینگ اینترنت هنوز در كشور به سامان نشده كه زنگ‌ها برای MMS نیز به صدا در می‌آید و اگر چه مسوولان در اظهارنظرهای پیش‌گیرانه‌ خود، پالایش MMS را رد می‌كنند و روش نظارت در این زمینه را مبتنی بر شكایت مشتركان بیان می‌دارند،  اما همچنان این امكان وجود دارد كه خدمات ارزش افزوده موبایل نیز با همان بلایی مواجه شوند كه اینترنت مبتلای آن است. بنابراین، باید منتظر MMSهای نصف و نیمه‌ای بود كه به مقصد نمی‌رسند یا به جای خودشان، ردی از پیام ممنوعیت را بر صفحه گوشی موبایل گیرنده برجای می‌گذارند.


اینترنت هم كه وضعیت‌اش مشخص است، سرورهای فیلترینگ در شركت‌های ارایه خدمات پشته می‌شوند تا فیلترینگ «دلبخواهی» و «حساس به واژه» راه را بر مایی ببندد كه نه به دنبال ابتذال هستیم و نه با براندازان كار داریم و مثلا می‌خواهیم درباره ضریب  نفوذ اینترنت یا پزشكی و فرهنگ شفاهی و چه و چه مطلبی بخوانیم.


دلیل هم مشخص است؛ فیلترینگ سلیقه‌ای و از مبادی مختلف اعمال می‌شود.


اما سخنان سعید مهدیون در همایش «سرویس‌های جدید تلفن همراه، روندها و فرصت‌ها» پنجره‌ای جدید به آسمان مبهم فیلترینگ می‌گشاید. او می‌گوید: «در تمام دنیا كنترل و نظارت بر محتوای سرویس‌های ارزش افزوده،‌ وظیفه نهاد رگولاتوری است».


البته در این كه شرایط ویژه ایران به عنوان كشوری اسلامی متفاوت است و در چنین فضایی، مسوولان این حق را برای خود قایلند كه محتوای خاص و در معرض دید عموم را فیلتر كنند، حرفی نیست. اما باید از مهندس مهدیون خواست كه برای ادعای خود چند نمونه مطرح كنند و بگویند در كدام كشور دنیا اصلا MMS فیلتر می‌شود كه وظیفه‌اش به عهده رگولاتور باشد؟


ناگفته پیداست كه MMS رابطه‌ای بین دو فرد در دو طرف پیام است، بنابراین نهادهای نظارتی، چه رگولاتور و چه نهادهای دیگر اصولاً نباید به این حریم خصوصی، بدون شكایت یكی از دو طرف ورود كنند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی