عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
دوشنبه، 5 شهریورماه 1386

12:47 AM

August 27, 2007


گزارش ناقص، عملكرد بی‌نقص

نوشته: عمید نمازیخواه
منبع: روزنامه همشهری


گزارش عملكرد كلی وزارتخانه‌ها در دو سال اخیر از شهریور 1384 تا شهریور1386 منتشر شد.
گزارشی كه در حوزه آی‌تی، اگر نگاهی گذرا به ارقام آن بیندازید، مطمئناً احساس می‌کنید در کشوری هستید که در فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطات در سطح بهترین کشورهای دنیاست، در حالی که آمار اعلام شده از طرف سازمان‌های معتبر آماری چیز دیگری می‌گوید.


اگرچه برخی از آمارها در این گزارش، مبهم‌اند و شرح کاملی ندارند (به عنوان مثال در بخش فناوری اطلاعات قید شده «رشد 93 درصدی روستاهای متصل به اینترنت» و مشخص نشده است که این رشد 93 درصدی در چه تعداد روستا رخ داده است و مثلا اگر 20 روستای کشور قادر به استفاده از اینترنت باشند و پس از 2 سال 40 روستا این امکان را بیابند، رشد ما در این 2 سال 100 درصد می‌شود)، اما به هر حال می‌توان چشم‌اندازی كلی از تلاش مسئولان دولتی در این حوزه را در طول 2 سال گذشته ترسیم كرد.


بر همین قیاس، اگر كشور ما در افزایش ضریب نفوذ (با وجود مسائلی مانند محدودیت سرعت و مشكلات فیلترینگ و...) صددرصد پیشرفت داشته باشد( در حالی که این رقم با آمار جهانی ضریب نفوذ در دنیا مطابقت ندارد.) از 5/11 درصد به 23 درصد می‌رسد، درحالی است که در فهرست جهانی، ضریب نفوذ اینترنت، حتی در کشور آرژانتین با جمعیت 38 میلیون نفری 34 درصد است.


طبق گزارش عملكرد دوساله دولت، در بخش فناوری اطلاعات، در 2 سال گذشته، ظرفیت اینترنت كشور، 142 درصد، ضریب نفوذ كاربران اینترنت، 100 درصد و روستاهای متصل به اینترنت 93 درصد رشد داشته‌است.


از موفقیت‌های دیگر این بخش، اتصال 271دانشگاه به اینترنت از طریق فیبرنوری، ارتباط دهی به 2570 شعبه بانك‌های كشور از طریق فیبر نوری و تدوین و اجرای پروژه‌ اتصال مدارس آموزش و پرورش كشور به شبكه ملی اینترنت عنوان شده است.


گزارش عملكرد 2‌ساله با ارقام ذكر شده در حالی منتشر می‌شود که رئیس کمیته مخابرات مجلس در گفتگو با همشهری، تصریح می‌كند مجلس از روند کند و بی‌فروغ وزارت ICT خشنود نیست و با ارائه چندین طرح به دنبال تسهیل امور ارتباطی و به ویژه بهبود وضعیت اینترنت در ایران است.


رمضانعلی صادق زاده می‌افزاید: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های کلانی که در دولت‌های گذشته در زمینه فناوری اطلاعات در کشور انجام شده است، مدیریت بهره‌برداری با بهره‌وری بالا را در دولت فعلی می‌طلبد و اگر این مدیریت اعمال نشود سرمایه‌گذاری‌های کلان گذشته با توجه به شتاب و رشد فناوری در زمینه IT و ICT که باید به روز از آن بهره‌برداری کرد هیچ سودی را در پی نخواهد داشت.


برآوردها حاکی است در حال حاضر حدود 90 درصد از کاربران اینترنت در ایران از سیستم معمولی اتصال به اینترنت از طریق خط تلفن یا همان شماره‌گیری (Dial Up) استفاده می‌کنند که سرعت آن رسماً حدود 50 کیلوبیت در ثانیه است.


این درحالی است كه مردم اغلب کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای آسیای دور و آمریکا از اینترنتی بین 512 کیلوبیت تا یک الی 3 مگابیت در ثانیه استفاده می‌کنند و به این ترتیب سرعت اینترنت در ایران بین 10 تا 60 برابر کمتر از کشورهای آسیای دور، اروپا و آمریکاست.


همچنین ضریب نفوذ رایانه‌های شخصی در ایران از کشورهای پیشرفته آسیا بسیار کمتر است. به گفته علی اکبر کرم بیگی، مدیر روابط عمومی‌شرکت فناوری اطلاعات (دیتا)، ایران با بیش از 70 میلیون جمعیت تنها 12 میلیون کاربر اینترنت دارد و می‌توان گفت که ضریب نفوذ اینترنت در کشور 1/16 درصد است كه این درصد در مقابل جامعه جوان ما بسیار کم است.


اما در بخش مخابرات، در گزارش عملكرد دولت، موارد زیر به چشم می‌خورد: دایر كردن 4078248 شماره كه بیش از پیش‌بینی برنامه بوده است (101 درصد افزایش)، دایر كردن 8617565 شماره تلفن همراه بخش دولتی كه دو برابر پیش‌بینی برنامه بوده است، دایر كردن 200000 شماره تلفن همراه بخش خصوصی (ایرانسل) و دایر كردن 932000 شماره تلفن همراه تالیا كه 37 درصد برنامه بوده است.


بر اساس این گزارش افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه (رشد 236 درصدی)، كاهش متوسط انتظار برای دریافت تلفن همراه (106 درصد) از دیگر توفیقات این بخش بوده است و در این مدت روستاهای دارای ارتباط مخابراتی به 6117 رسیده كه رشد 128 درصدی را نشان می‌دهد و ایجاد دفاتر ICT روستایی و باجه‌های تلفن همگانی از دیگر دستاوردهای 2 ساله دولت ذكر شده است.


دکتر معتمدی، وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات، در پاسخ به این سوال همشهری كه آیا ارقام ذكر شده نشان‌دهنده پیشرفت شبکه تلفن همراه ماست، می‌گوید: حدود 6-7 میلیون خط اضافه بر گنجایش ارائه شده که طبیعتاً باعث اختلالاتی در شبکه می‌شود و می‌توان این موضوع را در زمان‌هایی مانند اعیاد به وضوح دید.


وی با بیان این‌كه تا چندین سال دیگر هم نمی‌توانیم انتظار شبکه بدون اختلال را داشته باشیم، می‌گوید: به نظرم بهتر است که مخابرات دیگر اصراری بر روی فروش خط نداشته باشد و بیشتر روی بحث‌های کیفیتی تمرکز کند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی