عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
دوشنبه، 9 مهرماه 1386

08:38 PM

October 01, 2007


پیشنهادهایی برای ورود به زنجیرة تولید گوشی تلفن همراه

نوشته: یوسف ابوطالبی
منبع: گروه علمی-تحلیلی طیف


نگاهی به عرصه بین‌المللی تولید گوشی تلفن همراه، حكایت از انحصاری شدن رقابت‌‌ها در این حوزه دارد. به گونه‌ای كه در سالهای اخیر، برخی تولیدكنندگان به دلیل ناتوانی در رقابت تكنولوژیكی با شركت‌های بزرگ بین‌المللی به ورشكستگی دچار و از صحنه رقابت خارج شده‌اند.مانند برخی شركت‌های جنوب‌شرقی آسیا و یا برخی از تولیدكنندگان برای افزایش توان رقابتی، با یكدیگر ادغام شده‌اند؛ اتفاقی كه برای شركت‌های بزرگی همچون سونی و اریكسون شاهدش بودیم. در چنین شرایطی، سیاست‌گذاران صنعت كشور طرح راه‌اندازی "دوبارة" خط تولید گوشی تلفن همراه را ارائه كردند.
در این تحلیل، با نگاهی گذرا به تاریخچه و برخی زوایای این طرح، به ارائه پیشنهادی برای اجرای بهتر و كارآمدتر چنین‌ طرح‌هایی می پردازیم.آغاز طرح
توسعة شبكه مخابرات سیار كشور و افزایش قابل توجه تعداد كاربران تلفن همراه در كشور كه همچنان ادامه خواهد داشت تا اهداف برنامة چهارم را برای رسیدن به تعداد 35میلیون كاربر محقق كند،


• ایران را به بازاری پركشش برای گوشی تلفن همراه تبدیل كرده است. بازاری كه در صورت برنامه‌ریزی صحیح و واقع‌بینانه می‌‌تواند زمینه‌ساز رشد صنعت داخلی شود.
بر اساس چنین نگاهی در ابتدای سال 85، وزارت صنایع از طرح تولید گوشی تلفن همراه در كشور خبر داد.
از آنجا كه تا پیش از آن، همة نیاز بازار را واردات تأمین می‌كرد، وزارت صنایع بر آن شد تا با افزایش تعرفة واردات، عرصة رقابت را برای گوشی‌های ساخت داخل ساده سازد و به بیان دیگر، سرمایه‌گذاری در این حوزه را برای تولیدكنندگان داخلی توجیه‌پذیر كند. اینگونه بود كه تعرفه واردات گوشی افزایش یافت.
پس از آن، در خرداد 85،


• قراردادی بین وزارت صنایع و سه شركت‌ كارخانه‌های مخابراتی ایران، شركت نیمه‌هادی عماد و كنسرسیومی متشكل از موسسة سروش رسانه و شركت شهرك‌های هوشمند منعقد شد. این شركت‌‌ها نیز به نوبة خود، تفاهم‌نامه‌‌هایی با چند شركت خارجی از جمله نوكیا و یك شركت چینی برای تولید گوشی امضا كردند.
اما...


از آنجا كه پیش از به نتیجه طرح تولید گوشی داخلی، تعرفة واردات به‌یكباره از 4درصد به 60درصد افزایش یافت، بازار گوشی كاملاً راكد شد؛ واردكنندگان قانونی فعالیت‌های خود را كاهش دادند و برخی كاملاً متوقف كردند؛ در این شرایط، بدیهی است كه نیاز بازار از آسان‌ترین راه، یعنی واردات قاچاق برطرف می‌شود!طرحی دیگر برای تكمیل یك طرح!


در این شرایط، طرح رجیستری گوشی های وارداتی با كمك وزارت ICT آغاز شد. اما پس از مدتی، اپراتور دولتی كه تنها اجراكننده این طرح، اجرای ان را متوقف كرد. بدین ترتیب، تبعات افزایش تعرفه به سود قاچاقچیان تداوم یافت.اما چند نكته


1- با وجود اصلاح تعرفه‌ها، تولیدكنندگان گوشی از بالا بودن تعرفه SKD و عدم توانایی رقابت با تولیدات بین‌المللی اظهار نارضایتی می‌كنند.


2- تولیدكنندگان هنوز موفق نشده‌اند پس از گذشت بیش از یكسال از انعقاد قرارداد با وزارت صنایع، تولیدات خود را روانه بازار كنند یا بتوانند نظر كاربذان را نسبت به‌ آنها جلب كنند.


3- به دلیل افزایش قاچاق، حجم واردات از مبادی قانونی كشور كاهش یافت در نتیجه با وجود افزایش تعرفة واردات گوشی، سهم دولت از حقوق گمركی كاهش یافته است.


4- كارشناسان اعتقاد دارند تولید گوشی به روش SKD قطعاً به انتقال دانش فنی منجر نخواهد شد.ترسیم استراتژی آینده
در حالیكه بسیاری بر این عقیده‌اند كه تولید گوشی داخلی به شكست منجر شده است ولی هنوز هم اتخاذ یك استراتژی صحیح می‌تواند ایران را به عنوان یكی از تولیدكنندگان در زنجیرة جهانی مطرح كند. نكتة مهم وارد شدن به زنجیرة تولید بازیگران اصلی این حوزه است. برای ورود به عرصة تولید گوشی تلفن همراه باید كارشناسی دقیقی انجام شود تا به درستی مشخص شود كه با امكانات و شرایط موجود در كدام قسمت از زنجیرة تولید گوشی دارای مزیت نسبی هستیم. این كار علاوه بر آنكه نام ایران در عرصة جهانی مطرح می‌كند، یك بازار پایدار دائمی برای كسب درآمد كشور فراهم خواهد كرد.راه اول:
با توجه به آنكه كشور ما از نظر تولید قطعات الكترونیكی گوشی موبایل در جایگاه رفیعی قرار ندارد و تكنولوژی تولیدكنندگان جهانی بسیار پیشرفته‌تر از آن است كه امكان تولید در این بخش برای ما وجود داشته باشد؛ ولی با توجه به وجود نیروی نتخصص در حوزة نرم‌افزار، فعالیت در بخش تولید نرم‌افزارهای تلفن همراه برای ما مزیت دارد.


در حال حاضر تولیدكنندگان بزرگ دنیا تولید نرم‌افزارهای جانبیِ متناسب با سلیقة كاربران را مدنظر قرار داده‌اند. می‌توان با بررسی و شناسایی شرایط اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف و تأثیرگذار بر سلیقة مصرف‌كنندگان، به تولید نرم‌افزارهای جانبی متناسب با آن پرداخت.


برای آغاز این كار در قدم اول مِی‌توان مصرف‌كننده داخلی را مدنظر قرار داد و پس از آن كشورهای منطقه و كشورهایی كه از نظر فرهنگ وآداب و رسوم شبیه ما هستند، در اولویت قرار گیرند. این كار علاوه بر آنكه ایران را در زنجیرة تولید وارد می‌كند به صنعت نرم‌افزار كشور نیر رونق می‌بخشد.راهی دیگر:
از سوی دیگر وجود منابع سرشار نفت می‌تواند برای حضور در بخش‌های دیگری از چرخة تولید گوشی مؤثر باشد. به عنوان مثال كشور ما می‌تواند به یكی از بزرگ‌ترین تولیدكنندگان قاب گوشی تلفن همراه در سطح دنیا مبدل شود. شاید در نگاه اول به نظر آید كه این كار در سطح پایینی از تكنولوژی قرار دارد؛ ولی ورود به بخش تحقیقات شركت‌های بزرگ سازنده گوشی موجب تولید و طراحی قاب‌های جدید مطابق با سلیقة مشتریان خواهد شد و افزون بر درآمدزایی، زمینه اشتغال بخشی گسترده‌ای از نیروی متخصص كشور را فراهم كرده و یكی از اصلی‌ترین اهداف آغاز یك طرح صنعتی همانند تولید گوشی در كشور را محقق می‌كند.
البته برای قرار گرفتن در زنجیرة‌ جهانی همكاری باید روابط سیاسی و اقتصادی ایران با كشور تولیدكنندة گوشی مدنظر قرار گیرد، تا تحولات سیاسی بر نحوة‌ همكاری‌های آتی تأثیر چندانی نداشته باشد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی