عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
شنبه، 19 آبانماه 1386

03:30 PM

November 10, 2007


لزوم ایجاد ارتش هکری در ایران برای جهاد مجازی

نوشته: حمید ضیایی پرور
منبع: روزنامه جام جم


ما در 10سال گذشته به طور مشخص با گسترده شدن اینترنت ، وب و دیگر رسانه های الکترونیکی مانند تلفن همراه و ماهواره شاهد نوع دیگری از برخوردها، تقابل ها و جنگها در این فضا هستیم که به نوعی جنگ مجازی در فضای سایبر است.
پیشبرد اهداف اسلام و مقابله با افرادی که بر ضد آرمان و تعالیم اسلامی فعالیت می کنند ، نیازمند جهاد در فضای مجازی است.
همانند محیط فیزیکی ، در فضای مجازی هم گروههای مخرب و ویرانگری حضور دارند که با فعالیت های خودشان در جهت تخریب آرمان های اسلامی حرکت می کنند. در این فضا گروههای اسلامی با ابزارها و تکنولوژی های مختلف به مقابله با آنها می پردازند و به نوعی در این فضا، شاهد نوعی از جنگ مجازی هستیم که طرف اسلامی آن را می توان «جهادگران مجازی» نامگذاری کرد. مرز بین جهاد مجازی ، با مفاهیم دیگری مثل تروریسم مجازی ، تخریب گری یا روشهای هک کردن ، جاسوسی و دیگر فعالیت های خرابکارانه در اینترنت کاملا متفاوت است.
چرا که جهاد مجازی یک دیدگاه ایدئولوژیک و آرمانگرایانه و نگاه مثبت و انسانی به پدیده ها دارد و به هیچ وجه قصد سوئاستفاده مالی ، اقتصادی یا فعالیت های نژاد پرستانه یا فعالیت هایی که خدمات عمومی را مختل می کند، ندارد.مشخص ترین وجه جامعه مجازی و ماده خام فضای سایبر اطلاعات است.
این اطلاعات اگر با گرایش های دینی و انسانی جهت داشته باشد و در مقابل با هدف سالم سازی این فضا انجام شود، می توان آن را جهاد مجازی تلقی کرد. هر حرکتی در مقابل فعالیت های ضد ملی و دینی صورت بگیرد، می تواند یک جنبش مجازی باشد. البته این حرکت از جنسی متفاوت است این تقابل ، حرکت یا جهاد از جنس اطلاعات است ولی در عین حال دارای حریم ، مرزها و اصول اخلاقی و انسانی است.
اگر طرف مقابل ما از روش ضد انسانی و اخلاقی برای ترور یک شخصیت یا تیپ فکری استفاده می کند، ما نباید از آن ابزار استفاده کنیم.


بینش دیجیتالی و تولید محتوا
ما می توانیم با انتشار اطلاعات صحیح و با تولید محتوای سالم و بهره گیری از روشهای تولید اطلاعات ، به نحوی آگاهانه و موثر اطلاعات آن حرکت را خنثی کنیم درغیراین صورت ما هم از جنس همان ها هستیم.
فضای سایبر، فضای انتشار اطلاعات است و فضای بازی هم هست ، ما اگر ضعف داریم ناشی از نبود بینش دیجیتالی و تولید محتوا در این محیط است.
اگر اندیشه های اسلامی را بتوانیم به صورت صحیح تبیین و در سطح وسیعی منتشر کنیم ، حرکت مقابل آن خنثی خواهد شد.حرکت سازمان های متولی در این زمینه با اهمیت است و ما باید بپرسیم سازمان های متولی چه کسانی هستند که در جهت ترویج این معارف حرکت می کنند و تا چه حد می توانند این معارف را با شیوه دیجیتالی تولید کنند و در معرض جهانیان قرار دهند. محتواهای ما متناسب با داشته های ما در فضای واقعی نیست بنابراین در محیط مجازی این مفهوم بازتولید و باز انتشار نشده و حضور ما تقریبا نزدیک به صفر است. وقتی ما خلا داریم ، دیگران به ما حمله می کنند. حجم کل وب فارسی در اینترنت یک هزارم وب است.
محتواهای چاپی ما باید با فناوری ها و با زبان های مختلف منتشر شود.


هکرهای وبلاگ ها
درباره هکرهایی که به نام جهاد دست به حذف وبلاگ های اشخاص می زنند، باید گفت در انگیزه انسانی و اسلامی این گروهها و افراد شکی نیست ، اما این روش در فضای مجازی پاسخگو نیست ، بویژه در کشوری که حکومت آن اسلامی است.
اگر پنتاگون ، ارتش هکرها را تشکیل می دهد و قبل از جنگ عراق سایت های ضد جنگ را هک می کند، در چارچوب دولت این کار را انجام می دهد. اگر توانمندی وجود دارد، این توانمندی باید به صورت علمی ، عملی و حرفه ای در خدمت دولت اسلامی قرار گیرد. ما هم اگر منافع ملی خود را در خطر می بینیم ، باید بخشهای مختلفی از جامعه را در خدمت سیستم دولتی قرار دهیم.
باید یک ارتش هکری داشته باشیم ، یعنی بخش اطلاعات کشور به طور رسمی و علنی هکر داشته باشد. این ارتش باید در خدمت منافع ملی باشد و قانونمند و آشکار کار خود را انجام دهد، ضمن آن که باید با هدف و سیاست مشخص عمل کند و بر آن نظارت شود. در دنیا نهادهای نظامی امنیتی وجود دارند که کار هک را انجام می دهند. اگر این کار در چارچوب دولت شکل بگیرد، شاید گروههای غیر متخصص هم به طور خودکار از بین بروند. این نوع هک کردن ها، با منافع مالی و سوءاستفاده کاملا متفاوت است. امریکا درباره جنگهای سایبرنتیک ، استراتژی خود را اعلام کرد و گفت : ما علاوه بر شاخه های جنگ اطلاعاتی و نظامی ، شاخه جنگ سایبری داریم و برای آن برنامه ریزی کرده ایم. تا زمانی که هیچ متولی وجود نداشته باشد، برخی گروهها هم جولان می دهند در حالی که اگر دید کلان نگر و ملی وجود داشته باشد، این مشکل به وجود نمی آید.


بلاگرهای ایرانی
بلاگرها تنها مزیت نسبی ما در فضای مجازی هستند و با توجه به این که عمر وبلاگ ها در ایران 5سال است ، بیشترین حجم تولید محتوا را بلاگرها بر دوش کشیده اند. ما باید انتشار اطلاعات داشته باشیم ، اما سیستم دولتی ما به دلیل سنتی بودن خود نمی تواند این کار را انجام دهد. برای حمایت از بلاگرها باید چارچوب حقوقی با دید حمایتی از حقوق مولفان تولیدکنندگان محتوا در فضای وبلاگی تدوین شود.اولین اقدام از سوی دولت بسترسازی و حمایت از زمینه های فنی سرویس وبلاگ است.
سرویس بلاگ های ما هیچ پشتیبانی مالی و فنی ندارند، مخابرات می تواند یارانه پهنای باند و سرورهای قدرتمند به سرویس بلاگ ها ارائه کند، وبلاگ نویسان قدرتمند ما به دلیل سرقت و نداشتن قانون کپی رایت مطالبشان یا نمی نویسند یا به سرویس بلاگ های دیگر کوچ می کنند. ما باید از مزیت نسبی که داریم ، با تدابیر و قوانین حمایتی پشتیبانی کنیم و آن را فرصت بدانیم.
اگر با تهدید نگاه کنیم ، مرتب دنبال خلافکار می گردیم. نگاه پلیسی به وبلاگ ها نداشته باشیم و از این توان استفاده کنیم. ما هنوز نتوانسته ایم فضای مجازی را درست درک کنیم و روش مقابله با آسیب های آن را بشناسیم. باید فرآیندهای شناخت شناسی و آسیب شناسی داشته باشیم تا بتوانیم توانمندی کشورمان را در همه عرصه ها حفظ کنیم.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی