عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
شنبه، 7 اردیبهشتماه 1387

10:28 AM

April 26, 2008


این خانه تاریک است!

بررسی شش ابهام درمورد مزایده اپراتور سوم


نوشته: آرش کریم بیگی
ناشر: آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) و هفته نامه تخصصی عصرارتباط


سوم اردیبهشت 87 را میتوان نقطه عطفی در فرآیند بازاریابی و اطلاع رسانی مزایده اپراتور سوم تلفن همراه کشور دانست. در این روز پس از ماهها گمانه زنی و اظهار نظرهای جسته و گریخته مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و برخی منابع آگاه و ناآگاه، مهندس سعید مهدیون طی یک نشست خبری و در قامت مجری پروژه اپراتور سوم در وزارت ICT به "تشریح –تنها- بخشی از کلیات" مزایده اپراتور سوم تلفن همراه کشور پرداخت.


نگارنده در آن جلسه شش سوال و ابهام را با مجری پروژه اپراتور سوم درمیان گذاشت که با پاسخهای مبهم و گاه غیرفنی مواجه شد. در این یاداشت به مرور مشروح تر آن سوالات و ابهامات پرداخته میشود.


1- تا این لحظه پروانه اپراتور اول صادر نشده است و همراه اول به عنوان یکی از دو اپراتور تلفن همراه کشور و برعکس اپراتور دوم (ایرانسل) و پیمانکاران و اپراتورهای منطقه ای نظیر تالیا، اسپادان و کیش سقف مشخصی برای تعداد مشترکین خویش ندارد و به این دلیل ابعاد آن برای رقیب آینده (اپراتور سوم) مشخص نیست. در نتیجه امکان سنجش درست بازار، رقبا و جذابیت ها و استعدادهایی بازار برای اپراتور آینده چندان روشن و عملی نخواهد بود.
2- بناست سهام شرکت مخابرات ایران به عنوان اپراتور اول در بورس عرضه شود. فراخوان اپراتور سوم تقریبا همزمان با این فرآیند اجرایی خواهد شد. براین اساس شرکت کنندگان در این مزایده باید بازاری را مورد سنجش و قیمت گذاری قرار دهند که هنوز مالک واقعی و نهایی یکی از اصلی ترین رقبای آینده شان مشخص نیست.
3- با مرور تجربه پروژه جنجالی اپراتور دوم و مسائل مربوط به آن، باید انتظار داشت شرکت های خارجی از آن تجربه به عنوان یکی از نقاط پاشنه آشیل در طرح تجاری خود یادکنند. مگر آنکه با شفاف سازی و مرور دوباره آن، به ابهامات باقی مانده پاسخ داد.
4- تجربه توقف عرضه سرویس تبادل پیامهای چندرسانه ای (MMS) ایرانسل هم طبیعتا بعنوان یکی از نکات استرس زا در معادلات شرکت کنندگان و سرمایه گذاران به حساب خواهد آمد. اینکه اپراتور دوم بعنوان دارنده پروانه 2.5G که طی آن به صراحت بر لزوم ارائه سرویس ارزش افزوده MMS تصریح شده به دستور رگولاتوری و به منظور تدوین آئین نامه مربوطه پس از دریافت پروانه، راه اندازی شبکه و ارائه سرویس از ادامه ارائه آن ماههاست که بازمانده، طبیعتا زنگ خطری برای سرمایه گذاران اپراتوری که بناست پروانه 3G برای عرضه خدماتی نظیر MMS، GPRS، مکالمه تصویری و ... کسب کند به حساب آید.
5- مدتهاست عرضه کنندگان خدمات Broadband در ایران از ارائه سرویس اینترنت با سرعتی بیش از 128kbps به کاربران خانگی منع شده اند. اپراتور سوم 3G است. به گفته مجری پروژه، 11 میلیون از 17 میلیون مشترک این اپراتور مشترک خدمات دیتا خواهند بود. اینترنت پرسرعت یکی از جذابترین خدمات قابل عرضه برروی بستر یک شبکه تلفن همراه مبتنی بر فناوری 3G است. محدودیت عرضه حداکثر سرعت 128kbps یک تهدید برای کسب سهم بازار این اپراتور به حساب می آید. (همینطور مزایده وعده داده شده رگولاتوری برای انتخاب اپراتور WiMAX برای عرضه پهنای باند با استفاده از این بستر که هنوز برگزار نشده و ابعاد و شمایل رقبای اپراتور سوم در این حوزه هم مشخص نیست!)
6- مجری پروژه در نشست فوق با مرور مصوبه 2/11/86 هیئت دولت در خصوص لزوم استفاده از فناوری نسل سوم تلفن همراه (3G)، اعلام کرد اپراتور سوم میتواند از فناوری HSDPA و همینطور Edge (با رعایت برخی تعهدات) در باندهای فرکانسی 900، 1800 و 2100 مگاهرتز استفاده نماید. عدم نام بردن از فناوری WiMAX که مدتهاست توسط اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) بعنوان یکی از استانداردهای 3G شناخته شده ابهامی بود که ایشان در پاسخ به آن اظهار داشتند "WiMAX هنوز استاندارد نشده است، ضمن اینکه رگولاتوری با توجه به اعلام فراخوان اپراتور WiMAX باید در این زمینه پاسخگو باشد"! این درحالی است که دستکم پنج ماه پیش و در روزهای پایانی سال 2007 میلادی (اواخر اکتبر) بخش رادیویی اتحادیه جهانی مخابرات (ITU-R) رسما WiMAX را به عنوان یکی از واسطهای رادیویی در استاندارد مخابرات سیار بین المللی (IMT-2000) یا 3G ، ذیل استاندارد M.1457 به تصویب رساند. استاندارد IMT-2000 چهارچوب ارائه سیستم‌های موبایل نسل سوم (3G) را تعریف می‌کند و وندورهای تجهیزات شبکه هم با سرو صدای زیاد تولید و عرضه تجهیزات این شبکه را آغاز کرده اند و حتی چند اپراتور تلفن همراه مبتنی بر WiMAX در کشورهای آسیایی راه اندازی شده اند. ضمن اینکه با جستجویی در اینترنت متوجه خواهیم شد که از HSDPA بعنوان فناوری نسل 3.5G (ونه 3G) یاد میشود. 


با عنایت به ابهاماتی نظیر عدم مشخص بودن مالک اپراتور اول و سقف مشترکین آن بر اساس پروانه، تجربه قطع سرویس MMS، محدودیت در عرضه پهنای باند اینترنت در کشور به کاربران خانگی و ابعاد مبهم مزایده رگولاتوری برای انتخاب اپراتور WiMAX، بنظر میرسد ابعاد، استعدادها و ویژگی های بازار برای سرمایه گذاران علاقه مند به شرکت در مزایده اپراتور سوم مبهم و گنگ است.


در این زمینه از آرشیو ایستنا:
- فراخوان مزایده اپراتور سوم تلفن همراه هفته آخر اردیبهشت اعلام می شود
- مشروح نشست خبری مجری پروژه اپراتور سوم تلفن همراه کشور
- کلیات مزایده اپراتور سوم تلفن همراه ایران تشریح شد
- Iran's third operator bid
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی