عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
جمعه، 11 مردادماه 1387

02:05 PM

August 01, 2008


ما را دعوت نكنید، لطفاً!

نوشته: عمید نمازی خواه
منبع: همشهری


فرض كنید شخصی شما را به میهمانی دعوت و با تبلیغات بسیار شما را امیدوار به خوردن یك وعده غذای حسابی می‌كند ولی وقتی كه زمان شام خوردن فرامی‌رسد، دست و پای شما را با زنجیر می‌بندد و جلوی شما انواع غذاهای رنگین را به نمایش در می‌آورد.
 


مسلماً شما دفعه بعد دعوت این میزبان ظالم را نخواهید پذیرفت چون علاوه بر بی‌احترامی كه به شما شده است،  شما سیر نشده‌اید! مصداق همین مسئله هم در كشور ما اتفاق افتاده است.


میزبانی به عظمت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هر از چند گاهی میهمانی‌های عظیمی بر پا می‌كند ولی دست و پای میهمانانش كه همان كاربران اینترنت هستند را با قفل و زنجیر می‌بندد.


جالب است كه میهمانان تازه واردی كه هنوز طعم تلخ این میهمانی را نچشیده اند و یا چشیده اند و به روی خود نمی‌آورند هنوز از برپایی چنین میهمانی‌هایی ابراز شادی می‌كنند.


پنجشنبه گذشته (3 مرداد) مطلب بسیار جالبی در صفحه اول یك روزنامه دولتی به چاپ رسید كه تیترش می‌توانست هر خواننده‌ای را شگفت زده كند: خب! خدا را شكر.


عاقبت مشكل اینترنت در ایران حل شد! شما هم اگر جای ما بودید یكه می‌خوردید و با دیدن تیتر « رؤیاى سرعت در اینترنت محقق مىشود»،  فكر می‌كردید كه یا وزیر وزارت ICT تغییر كرده یا سیستم مدیریتی این وزارتخانه بالاخره به این نتیجه رسیده كه اینترنت چیز خوبی‌است و قصد دارد جبران مافات كند!


تیتر مطلب را كه كنار بگذاریم به لید آن می‌رسیم: « تحولات حوزه ارتباطات و فناورى اطلاعات هر روز و هر ساعت وارد مرحله اى جدید مى‌شود و كاربران و مخاطبان این حوزه به لطف این تحولات،  لحظه به لحظه خدماتى با كیفیت تر،  سرعت بالاتر و صدالبته با هزینه كمتر را دریافت مىكنند.


مسئولان حوزه ارتباطات كشورمان در تلاش هستند بزودى پاى یكى از این تحولات شگرف در حوزه اینترنت را به ایران باز كنند. «  واى مكس» قرار است سرعت و ضریب نفوذ اینترنت را معنایى نو ببخشد.»


جالب‌تر اینكه در ادامه این مطلب آمده: « واى مكس (WIMAX) سرعت دانلود را به ۵۱۲ كیلوبایت تا ۳ مگابایت در ثانیه مىرساند.»


نویسنده محترم این مطلب كه این قدر از این تحول خوشحال شده، مثل اینكه نمی‌داند در ایران به حكم یك ابلاغیه بی‌نظیر، سرعت اینترنت برای كاربران خانگی به 128 كیلو بیت محدود شده است.


حالا سرویس وای مكس 512 كیلوبایت و یا حتی هزار مگابایت سرعت داشته باشد،  وقتی مسئولان حوزه ارتباطات، دست كاربران را با قفل و زنجیر بسته اند كه دیگر احتیاجی به تعریف از سرویس‌های پر سرعت نداریم!


از سوی دیگر، ما در كشوری زندگی می‌كنیم كه وزیر ارتباطاتش معتقد است همین سرعت 56 كیلوبیتی برای كار بران خانگی كافی است.


پس دیگر چه احتیاجی به سرویس‌هایی مانند وای مكس؟ سرویسی مانند وای مكس بدون شك تسهیلات فراوانی را در اختیار كاربران قرار می‌دهد كه مهم‌ترینش سهولت دستیابی به اینترنت است نه سرعت بالا. این یعنی نویسنده محترم آن گزارش دچار خطایی فاحش شده و مهم‌ترین مزیت اینترنت بی‌سیم یا همان وای مكس را اشتباه گرفته است.


با این حال،  همین تیتر انحرافی نشان می‌دهد برای دست‌اندركاران روزنامه محترم دولت هم،  سرعت اینترنت یك دغدغه مهم است. فقط اشتباه اینجاست كه این ماجرا ربطی به وای‌مكس ندارد.


لطفا سری به سایت www.speedtest.com بزنید و میزان سرعت‌های ارائه شده از سوی كشورهای مختلف را با یكدیگر مقایسه كنید.


باور می‌كنید كه ما در منطقه تنها از افغانستان سرعت بالاتری داریم؟ پس چه فرقی می‌كند كه وای مكس ارائه شود یا نشود.


وقتی دست كاربران ایرانی بسته است، چگونه می‌توانند بر سر سفره وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بنشینند و بخورند و بنوشند؟ چنین میزبانی همان بهتر كه مهمانی را دعوت نكند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی