عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
چهارشنبه، 30 مردادماه 1387

01:12 PM

August 20, 2008


فضا در تسخیر وزارت ارتباطات!

نوشته: دكتر رضا اسماعیل زاده - عضو هیات علمی دانشكده هوافضای دانشگاه صنعتی امیركبیر
ناشر: روزنامه همشهری


خبر تصویب اساسنامه سازمان فضایی ایران، پس از 2 سال فعالیت آزمایشی از سوی هیأت دولت، باعث ایجاد امید و خوشحالی در بین فعالان و مشتاقان بخش فضا گردید؛چرا كه 58 سال پس از روسیه، 50 سال پس از ایالات متحده، 39 سال پس از ژاپن و هند، 32 سال پس از اروپا، 27 سال پس از كره جنوبی، 19 سال پس از كانادا، 15 سال پس از چین، 10 سال پس از نیجریه و 6 سال پس از مالزی، ما نیز با متمركز نمودن فعالیت‌های فضایی، به‌طور جد راه فضا را در پیش گرفتیم و گویا بناست از موازی و پراكنده كاری پرهیز كنیم و دیگر شاهد اختصاص بودجه جهت طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره به سازمان‌های استفاده‌كننده از خدمات ماهواره نظیر صدا و سیما نباشیم.


از دیگر سو، با بررسی بیشتر این خبر و اساسنامه سازمان [سازمان فضایی ایران] سؤالی در ذهن نقش می‌بندد كه امید است به آن اندیشیده شود.  سؤال در نحوه سازماندهی این مجموعه است؛سازمانی درون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات كه ریاست آن با معاون وزیر مذكور خواهد بود!


آیا كاربرد مخابراتی ماهواره‌ها كه یكی از صدها ثمرات فناوری فضایی است موجب چنین تصمیمی بوده است؟ و اساساً آیا سازماندهی فناوری مبتنی بر كاربرد، رویكرد صحیحی است؟


به‌طور كلی فعالیت‌های فضایی را در 3 بخش وسایل یا موشك‌های پرتاب، پایگاه‌های پرتاب و كنترل ماهواره و ماهواره می‌توان خلاصه نمود.


بدیهی است فعالیت در این بخش‌ها فراتر از اختیارات معاون وزیر یك وزارتخانه است. در تمامی كشورهای پیشگام، فعالیت‌های فضایی به‌دلیل پاگذاشتن به دنیای جدید و گشودن مرزهای نوین در عرصه‌های مختلف علمی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و غیره در سطحی فراتر از یك وزارتخانه و تحت مدیریت سازمانی مستقل با اختیاراتی ملی به پیش می‌روند.


انتظار می‌رفت حال كه قرار است ده‌ها سال عقب ماندگی در این بخش جبران شود، سازمانی حداقل در سطح سازمان انرژی اتمی با اختیارات تام و نظارت مستقیم ریاست‌جمهوری تأسیس می‌گردید تا تحقق اهداف سند چشم‌انداز میسر می‌شد.


چنین سازمانی خواهد توانست با بسیج ملی امكانات علمی و اقتصادی ما را در فتح یكی از قلل رفیع علمی و فنی جهان امروز یاری كند و فردای روشنی در كسب سایر فناوری‌ها نوید دهد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی