عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
یکشنبه، 21 مهرماه 1387

12:47 PM

October 12, 2008


آدرس اشتباه ندهید

مشكل اینترنت كشور چگونه حل می‌شود؟ به بیان دقیق‌تر چطور می‌توان عقب‌ماندگی ایران در زمینه پورت‌های پرسرعت اینترنت را جبران كرد؟ آیا راه حل، تماس تك تك شهروندان با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و گزارش وضعیت بد اینترنت است؟


این روزها همه- از وزیر ارتباطات گرفته تا مردم عادی- به وضعیت نامطلوب اذعان دارند و این خود اتفاق مباركی است كه وجود مشكل را پذیرفته‌ایم. اما متاسفانه همچنان آدرس‌های غلط به مردم داده می‌شود. مردمی كه نمی‌دانند پهنای باند ورودی اینترنت به كشور در اختیار دولت است و كمیسیون تنظیم مقررات در تازه‌ترین مصوبه خود،‌ به اشتراك‌گذاری پهنای باند را قانونی كرده است.


به نظر می‌رسد حل مشكل اینترنت كشور، راه‌حلی سهل و ممتنع دارد. سهل از این رو كه اگر بپذیریم شركت زیرساخت، اینترنت را گران‌تر از عرف بین‌المللی به شركت‌های PAP می‌فروشد و دست بخش خصوصی زیر ساتور شركت مخابرات ایران و شركت‌های مخابراتی استانی است، می‌توان به سادگی مشكل را حل كرد و ممتنع از این جهت كه برای تنظیم ارتباط میان بخش دولتی و خصوصی به یك رگولاتوری مستقل نیازمندیم.


تا زمانی كه رگولاتوری هم‌ارز اپراتور دولتی است و در كنار آن قرار دارد، امكان ندارد صداtی بخش خصوصی را بشنود كه محدودیت 128Kb مانع توسعه است. امكان ندارد بپذیرد وقتی همه امكانات به صورت انحصاری در اختیار شركت مخابرات ایران است، بخش خصوصی توان تحرك ندارد. امكان ندارد قبول كند كه قیمت هر STM1 بسیار كمتر از آن‌چیزی است كه اكنون به شركت‌های PAP فروخته می‌شود.


در این شرایط متاسفانه سخنانی از زبان مسئولان و از جمله شخص وزیر ارتباطات شنیده می‌شود كه نه تازگی دارد و نه به واقعیت نزدیك است. اینكه محدودیت 128Kb برداشته شده، تا چه میزان واقعیت دارد؟ مگر پیش از این با ارائه برهان و دلیل، نمی‌شد سقف را اندكی بالا برد؟


این سخنان بیشتر نشان‌دهنده این نكته هستند كه دولت بپذیرفته است توپ اینترنت پرسرعت و مشكلاتش در زمین اوست و حالا تلاش می‌كند آن را به زمین بخش خصوصی بیندازد.


گره‌ای كه با دست باز می‌شود را لازم نیست به گره‌ای كور تبدیل كنیم كه با دندان هم باز نشود. برای این كار تنها لازم است هر بخش، مسئولیت خود را بپذیرد و یا اگر به چیزی غیر از توسعه اینترنت معتقد است، آن را شفاف بیان كند.


نوشته: میثم قاسمی
منبع: هفته نامه عصر ارتباط
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی