عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
سه شنبه، 10 دیماه 1387

04:41 PM

December 30, 2008


با وجود فن آوری ADSL جایگاه فن آوری WIMAXكجاست؟

نوشته: سید احمد سجادی (مدیرعامل اسپادان، اپراتور تلفن همراه اعتباری منطقه ای اصفهان و یکی از برندگان مزایده اپراتوری ٌWimax این استان)
منبع: تلنا


در برخی از كشورهای نظیر كره ی جنوبی كه از زیر ساختهای شبكه ی كابل مسی انبوه برخوردار است و ضریب نفوذ تلفن ثابت آنان از مرز90 افزون است سرمایه گذاری اولیه روی كابل مسی سالها می تواند توسعه اینترنت پر سرعت را با فن آوری ADSL تضمین نماید.
 


تلنا-سید احمد سجادی/در برخی از كشورهای نظیر كره ی جنوبی كه از زیر ساختهای شبكه ی كابل مسی انبوه برخوردار است و ضریب نفوذ تلفن ثابت آنان از مرز90 افزون است سرمایه گذاری اولیه روی كابل مسی سالها می تواند توسعه اینترنت پر سرعت را با فن آوری ADSL تضمین نماید.


اما در كشوری مثل افغانستان كه فاقد زیر ساختهای شبكه كابل مسی می باشد( ضریب نفوذ تلفن ثابت در این كشوركمتر از 10 است وضریب نفوذ تلفن همراه این كشور 13.5 می باشد) . برای استفاده از اینترنت پر سرعت تلفن همراه نسل سوم 3G راه حل موثر تری است.
در ایران كه شبكه تلفن ثابت 25 میلیونی دارد و تلفن همراه نسل .2 حدود 45 میلیون مشترك دارد.راه حل دیگری چاره ساز است. نتیجه گیری اینكه در هر كشور می توان با بررسی دقیق شبكه های موجود و توسعه یافتگی و عدم توسعه یافتگی الگوی مناسبی طراحی كرد.
در شهر اصفهان كه از فن آوری PCM (استفاده ازیك زوج سیم مسی برای چند مشترك) در شبكه تلفن ثابت استفاده شده در آن مناطقی كه توسعه با PCM صورت گرفته بازار بكری برای فن آوری WIMAXوجود دارد. چرا كه به اندازه كافی برای هر مشترك كابل مسی وجود ندارد و نیز مقرون به صرفه هم نیست كه توسعه كابل مسی صورت گیرد و بعد ADSL مشكل اینترنت پرسرعت آن را حل نماید، لذا می توان از فن آوری بدون سیم وایمكس در این مورد بهره برد .
در شبكه ی مخابراتی كشور با توجه به حفاریها و توسعه های شهری شبكه های مسی خیلی پایدار نیستند و عمر مفید آنها گاه به كمتر از 10 سال می رسد. توسعه شبكه ی كابلی كه گاه بالاتر از 70% سرمایه گذاری را شامل می شود مقرون به صرفه نخواهد بود. كما اینكه حفاری معابر شهرها نیز برای مردم و مسئولین مشكلاتی بوجود می آورد لذا می توان نتیجه گیری كرد كه اگر در كره جنوبی تا سال 2008 فقط 200 هزار مشترك پرسرعت WIMAX وجود دارد بقیه متقاضیان پر ظرفیت از طریق ADSLمشكلشان مرتفع گردیده وبا فرسودگی شبكه كابل ناگزیر توسعه به سمت و سوی فن آوری جدید میرود ،‌ این یعنی استفاده از 3G،4G و WIMAX وLTE اجتناب ناپذیر خواهد بود.
اگر توسعه اینترنت پر سرعت با تكنولوژی WIMAX در كره جنوبی از رشد خوبی برخوردار نیست مشابهت فن آوری WIMAX 802.16.D با فن آوری (مكان مشترك ثابت است به تعبیری دیگر مشترك قابلیت تحرك ندارد)ADSL می باشدكه به دلیل شبكه كابل مسی در شرایط فعلی ADSL را اقتصادی نموده و لی با فرسودگی شبكه مسی توسعه شبكه بدون سیمWIMAX اجتناب ناپذیر خواهد بود. به هر حال آمدن فن آوری WIMAX 802.16.e و WIMAX 802.16.M كه برخورداری از سرعت بالاتر را دارند و مشتری در حال حركت نیز می تواند از سرویس امن و با كیفیت بالا استفاده كند با توجه به فرسودگی شبكه های مسی ناگزیر توسعه جدید به سمت WIMAXبدون سیم خواهد بود.
انگیزه مشتری برای جذب فن آوری WIMAX بیشتر است چرا كه: 25 میلیون تلفن ثابت همه از كابل مسی برای ارتباطات استفاده نمی نمایند و از PCM نیز در شبكه استفاده شده و یا كهنگی شبكه ی كابل مسی نیز استفاده از ADSL را با مشكل مواجه می كند و نیز شبكه ی 45 میلیونی تلفن همراه نسل 2تا2.75 ارائه خدمات ارزش افزوده نظیر SMS ، GPRS وMMS و كوچكی صفحه نمایش تلفن همراه رغبت مشتری را به این فن آوری ارضاء نمی نماید و فن آوری جدیدتر نظیرWIMAX چاره ساز است كه با سرعت بالا قابلیت ارائه همه نوع خدمات اینترنتی نیز می باشد. (دریافت اطلاعات تا 5.5مگابیت )
با روند رو به رشد توسعه اجتماعی نیازهای جدیدی در زندگی روزمره پدید می آید كه لاجرم متخصصان فن آوری IT برای آنها راه حل های مناسبی بوجود خواهند آورد مثلاً در یك خانواده دسترسی به آرشیو شخصی یا آرشیو صدا و سیما برای دیدن فیلم كدام گزینه بهتر است.كه هزینه خرید دستگاههای پخش تصویری ونگهداری انبوه CDها,DVDها ومكان نگهداری آنها وایجاد فایلهای دسترسی و... همه هزینه بر خواهد بود وضعف بزرگ به هنگام نبودن اطلاعات ذخیره شده در گزینه آرشیو شخصی رارد می نماید
در جامعه آدم پیرو آدم برنا وجود دارند پیر می خواهد فیلمی قدیمی را به نظاره بنشیند و خاطرات گذشته را مرور نماید. از طریق وایمكس با بانك فیلم های صدا و سیما یا اپراتورمربوطه لینك شده و تقاضای پخش فیلم را می نماید و لحظه ای بعد خاطرات او دوباره در جلو ذهنش رژه می روند یك فیلم 5/1 ساعته در حدودكمتر ازیك دقیقه ارسال می گردد هم كسب و كار اپراتور فراهم می شود هم كسب و كار جدیدی برای اپراتور ارائه دهنده فیلمها بوجود می آید.
یا مثلاً نوجوانی قامت برافراشته می خواهد نتایج مسابقات مورد نظر خود را از سالها قبل تا به امروز مرور كند (تاریخچه المپیك هاراو...) و یا گل های زده ، آقای گل جهان و ایران را نگاه كند با چند كلیك این امكان در اختیار وی می باشد و چه سرگرمی برای او ایجاد می شود.
یا دوپسرخاله در دوسوی عالم بایكدیگر شطرنخ یا بازیهای كامپیوتری می نمایند.
در دنیای تحقیق و توسعه نیز متخصصین به هزاران سوال می اندیشند كه با اتصال به شبكه می توانند برای همه آنها پاسخ لازم را پیدا كنند كه بستر فراهم شده ی وایمكس با سرعت بالا می تواند هر آنچه در اینترنت قابل ارائه است بدست بیاید.
از آرشیو سخنرانی های تخصصی و سمینارها، آرشیو فیلم های تاریخی ، آرشیو فیلم های خاطره ای، آرشیو موسیقی ، آرشیو دایره المعارفها ، آرشیو كتب تحقیقی پایه و ... و به این دلیل است كه هزاره سوم را دوران دانائی می نامند و به قول مولانا هر كه داناتر است جانش قوی تر می شود.
لازمه ی بدست آوردن قدرت دانائی است مثلاً نادان درتاریكی فیل مولانا را به نامها و به تصورات خام خود نام می نهد و قدرت دانائی و علم چون شمعی حقیقت را می نمایاند و جنگ هفتاد و دو ملت پایان می یابد. بنابراین در دنیای پیشرفته ی امروزی اگر كسی بتواند به این شبكه ها دسترسی داشته باشد دانش و یافته های بشر را در اختیار دارد .
دلایل قوی باید معنوی نه رگهای گردن به حجت قوی
دلایل قوی و محكم را در بانكهای اطلاعاتی قرار داده در دنیای مجازی تبادل اطلاعات با دور افتاده ترین نقطه و گوشه گیرترین عالم دنیا بر قرار می گردد و مصداق آن قوی تر است كه داناترست یا جانش قوی است ، عینیت می یابد.
لذا نتیجه می گیریم، استفاده از فن آوری جدیدWIMAX هم اقتصادی تر است و هم استفاده از آن سهل تر است.بشرط آنكه با استراتژی (نقشه راه)بدنبال توسعه آن باشیم .انشاالله
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی