عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
چهارشنبه، 11 دیماه 1387

02:37 PM

December 31, 2008


شأن اینترنت در ایران

نوشته: حمید ضیایی پرور
منبع: روزنامه همشهری


دبیركل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان گفته: «داستان نفوذ اینترنت در خانه‌های ایرانی را مانند داستان گرگ می‌دانیم و دانش‌آموزان هم در این قصه نقش شنگول و منگول را دارند.
 


در حال حاضر فقط 15درصد از مردم از اینترنت بهره‌مند هستند كه سهم دانش‌آموزان در این زمینه زیر 10درصد است و محتوای كار با اینترنت بر مبنای آنچه مسئولان ادعا دارند نیست و 74 درصد از مردم از این ابزار اصلاً استفاده نمی‌كنند و 60درصد كاربران فعلی هم فقط برای سرگرمی و تفنن وارد دنیای اینترنت می‌شوند.»


او همچنین ضمن نگرانی از رشد بی‌رویه وبلاگ‌نویسی در ایران گفته: «آنچه ما را در زمینه وبلاگ نویسی در رده‌های بالای جهانی قرار می‌دهد شاید در وهله اول افتخار باشد اما اینكه محتوای وبلاگ‌ها چیست نگران‌كننده است در حالی كه در سایر كشورها 65 درصد وبلاگ‌ها اطلاعات و اخبار علمی است اما در كشور ما چنین نیست.»


این نخستین‌بار است كه یك مقام مسئول آمارهای رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در باره ضریب نفوذ 34درصدی اینترنت در ایران را تكذیب می‌كند. حتی اگر مبنای آمار 15درصدی ضریب نفوذ اینترنت در ایران را تعداد كاربران اینترنت پر سرعت بدانیم باز هم عدد رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد دسترسی حدود 600 هزار نفر به اینترنت پر سرعت با 15 درصد اعلامی دبیركل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان تطبیق ندارد.


تنها می‌توان حدس زد كه این آمار جدید بر مبنای یك تحقیق میدانی به دست آمده است كه با شاخص‌های فنی دستگاه متولی فناوری اطلاعات ضرورتا همپوشانی ندارد. اما اظهار نظر در باره ماهیت گرگ صفت اینترنت برای دانش‌آموزان ایرانی و توصیف نقش شنگول و منگول برای ایشان هم توصیف چندان منطقی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا كه اینترنت یك ابزار چند‌گانه است و می‌تواند كاربرد مثبت یا منفی داشته باشد.


این درست مانند آن است كه بگوییم در خانه هر ایرانی چندین آلت قتاله وجود دارد كه البته با توجه به‌وجود چند دوجین چاقو در هر خانه‌ای حرف نادرستی نیست، اما سؤال اینجا است كه چه كسی مسئول نحوه استفاده درست یا نادرست از چاقو و در ماجرای مورد نظر ما  اینترنت است؟


بهتر است از جناب آقای دبیركل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان سؤال كرد كه در طول 15 سالی كه اینترنت وارد ایران شده است، چه اقداماتی در جهت استفاده مثبت و علمی دانش‌آموزان از اینترنت صورت گرفته است؟ چرا گذاشته‌ایم كه فرزندان ما امروز در نقش شنگول و منگول در فضای مجازی ظاهر شوند ؟ نحوه استفاده از اینترنت چه جایگاهی در متون درسی دانش‌آموزان داشته است؟ و بالاخره اگر اینترنت گرگ است چرا دولت طرح اتصال هزاران مدرسه به اینترنت را پیگیری و اجرا می‌كند ؟


درخصوص وبلاگ‌ها نیز انتقاد كردن و محتوای صدها هزار وبلاگ فارسی را نگران‌كننده خواندن كار بسیار آسانی است. این ادعا كه «در سایر كشورها 65 درصد وبلاگ‌ها اطلاعات و اخبار علمی است» بر مبنای كدام تحقیق است؟ كدام مرجع جهانی توانسته 75 میلیون وبلاگ را در فضای سایبر تحلیل محتوا كند و چنین نتیجه‌ای بگیرد. شاید ما خودمان این كار را كرده‌ایم. كاش این طور بود و حداقل یك مرجع علمی در ایران می‌توانست محتوای 5/4 میلیون وبلاگ فارسی ثبت شده و 450 هزار وبلاگ فعال فارسی را بررسی كند.


اگر محتوای وب سایت‌ها و وبلاگ‌های فارسی مورد‌پسند ما نیست علت را باید در جای دیگری جست. اینترنت و وبلاگ‌ها و فضای مجازی تنها بازتابی از فضای واقعی (ونه ضرورتا فضای رسمی) كشور هستند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی