عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
دوشنبه، 6 مهرماه 1388

12:42 PM

September 28, 2009


مقدمة رییس اتحادیة جهانی WiMAX بر کتاب WiMAX: تکنولوژی، تجارت، چشم‌انداز

WiMAX: تکنولوژی، تجارت، چشم‌انداز


کتاب" WiMAX: تکنولوژی، تجارت، چشم‌انداز" حاصل ماه‌ها تلاش جمعی از کارشناسان و همکاران گروه علمی تحلیلی طیف است؛ با این امید كه بتواند گام اول دسترسی دانشجویان، محققان، صنعتگران و تحلیل‌گران پرتلاش مخابرات کشور به دانش و اطلاعات جنبه‌های مختلف فناوری WiMAX باشد. آنچه در ادامه می‌خوانید، مطلب اختصاصی ران رزنیک، رییس اتحادیة WiMAX بر این کتاب است که به عنوان مقدمه، در این کتاب به چاپ رسیده است.


به سوی فناوری‌های نسل چهارم ارتباطات سیار


در ژانویة سال 2008، صنعت مخابرات اعلام کرد که سال 2008، سال فناوری WiMAX است. WiMAX به‌عنوان نخستین فناوری 4G موجود در بازار، برای اپراتورهایی که به‌سرعت این فناوری را انتخاب کرده و توسعه داده‌اند، منافع قابل توجهی در پی دارد. فناوری WiMAX خدمات باند وسیع سیار را در هر دو بخش توسعه‌یافته و در‌حال‌توسعة بازار و در قالب دستة وسیعی از تجهیزات کاربری عرضه می‌کند. امروزه که دیگر این شبکه‌ها به‌صورت تجاری فعالیت می‌کنند، فرصت جدیدی برای عرضه‌کنندگان تجهیزات و اپراتورهای WiMAX فراهم شده است تا تعداد کاربران خود را در سرتاسر دنیا افزایش دهند. اکوسیستم WiMAX با داشتن 450پیاده‌سازی تجاری شبکة WiMAX در 135کشور جهان تا ژانویة سال 2009 به خود می‌بالد. این در حالی است که پیاده‌سازی شبکة WiMAX همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و در حدود 1700مجوز استفاده از طیف فرکانسی در 140کشور جهان واگذار شده است. صدها نوع از تجهیزات نیز قبل از این توسط فروشندگان مختلف به بازار عرضه شده‌اند یا در حال توسعه هستند. بیشترین رشد تولید مربوط به تجهیزات رایانه‌ای حاوی تراشه‌های WiMAX است، پیش از این تجهیزات سیار چند مودی همانند WiMAX/CDMA و WiMAX/GSM توسط سازندگان تجهیزات به بازار عرضه شده‌اند.


فناوری WiMAX دستة وسیعی از کاربردها و الگوهای کاربری را پوشش می‌دهد: از اتصال روستاهای دورافتادة هند به شبکة مخابراتی گرفته تا عرضة خدمات مقرون‌به‌صرفة دسترسی به اینترنت در مرکز شهرهای بالتیمور و مریلند آمریکا. براساس پیش‌بینی‌های اخیر اتحادیة WiMAX، تا سال 2012 بیش از 130میلیون کاربر WiMAX وجود خواهد داشت.


چشم‌انداز فناوری WiMAX سیار


در اوایل سال 2009، شاهد گسترش پهنای باند کانال WiMAX سیار به MHz20 با حداکثر سرعت دانلود Mbps144 خواهیم بود. با توجه به پشتیبانی MIMO حلقة بسته (4×2)، رله‌های چندپرشی و فمتوسل، کاهش تأخیر در لایة پیوند و افزایش ظرفیت VoIP، فناوری WiMAX سیار تمام ملزومات شبکة سیار نسل بعد را برآورده خواهد کرد.


پیشروی سریع WiMAX


پیش‌بینی می‌شود که در سال 2010، صنعت WiMAX به دورة گذار به نسخة بعدی استاندارد وارد شود که مبتنی بر IEEE 802.16m بوده و منعکس‌کنندة اهداف عملکردی IMT-advanced است. ویژگی‌های این فناوری عبارتند از: ظرفیت بیشتر VoIP، سرعت بیشتر در ارسال اطلاعات و پیکربندی پیشرفتة MIMO در ایستگاه‌ سیار. قابلیت‌های این نسخة جدید نیز عبارتند از: قابلیت جابه‌جایی و تحرک‌پذیری تا سقف 500کیلومتر در ساعت، بهبود بودجة لینک و افزایش گذردهی در لبة سلول، کاهش تأخیر در لایة پیوند به کمتر از ms10 و در پاس‌کاری به حدود ms30. همچنین، امکان استفاده بهتر از باند فرکانسی با مشارکت میان ایستگاه‌های پایه و بهبود خدمات مبتنی بر مکان (LBS) و خدمات چندپخشی و پخش گسترده (MCBCS)


برطرف کردن نیاز مشتری


با افزایش تقاضا برای دسترسی به اینترنت پرسرعت در حال حرکت، می‌توان از فناوری WiMAX به‌‌عنوان روشی مناسب برای برطرف کردن تقاضای مشتریان برای برخورداری از باند وسیع سیار در هر مکان استفاده کرد. با توجه به این‌که مشتریان به‌سرعت‌های زیاد آپلود و دانلودی که در خانه تجربه می‌کنند، عادت کرده‌اند، به‌تدریج در پی دسترسی به این سرعت‌ها حتی هنگام حرکت نیز هستند. فناوری WiMAX اولین فناوری‌ 4G در دسترس برای برطرف کردن تقاضای روزافزون برخورداری از اینترنت سیار است. WiMAX به‌عنوان یك فناوری 4G می‌‌تواند عملکرد شبکه فعلی 3G را تا سه برابر افزایش دهد و این قابلیت را دارد که با استفاده از استاندارد 802.16m، عملکرد را حتی تا 10برابر افزایش دهد.


برطرف كردن نیاز روز


سازگاری محصولات جدید با محصولات قدیمی و برطرف كردن نیاز روز، مهم‌ترین نكته در موردMobile WiMAX است، یعنی تحول و گذار آن در مسیری سازگار با گذشته به‌طوری‌كه از اپراتورها و مشتریانی كه امروزه از WiMAX استفاده می‌كنند، حمایت كرده و به آنان اطمینان دهد محصولات‌شان برای مدت زیادی قابل استفاده خواهد بود. خدمات WiMAX سیار در مقایسه با سایر فناوری‌های مشابه مبتنی بر OFDMA که تا سال‌ها به بازار عرضه نخواهند شد، دارای مزیت زمان عرضه به بازار هستند. درواقع، ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که شاهد تحولاتی غیرقابل پیش‌بینی هستیم و فناوری WiMAX، تحولی است که نوید‌دهندة چشم‌اندازی بهتر است. امكانی كه هم‌اکنون زمان عرضة آن فرا رسیده است.


اولین کتاب WiMAX به زبان فارسی


این کتاب گستره وسیعی از مسائل مختلف مرتبط با فناوری WiMAX از جمله مسائل فنی، تجاری و رگولاتوری را پوشش می‌دهد، آخرین آمار و اطلاعات راجع به تعداد مشترکان WiMAX و نیز وضعیت تولید تجهیزات در مناطق مختلف جهان را بیان کرده و به‌علاوه راهکارهای ارائه سرویس‌های دسترسی پرسرعت را برای خوانندگان تشریح می‌کند. این کتاب همچنین حاوی فصلی در مورد کاربردهای عمودی WiMAX در پاسخ‌گویی به نیازهای مشترکان است که حتماً برای خوانندگان مفید و جالب توجه خواهد بود.


فناوری WiMAX در ایران


امیدوارم اکنون که ایران به عنوان یکی از کشورهای در حال رشد، تصمیم به توسعه شبکه‌های باند وسیع بر اساس فناوری WiMAX گرفته است این کتاب که حاصل زحمات گروه علمی تحلیلی طیف است بتواند نقش مهمی در آشنایی علاقه‌مندان و کارشناسان ایرانی با این فناوری داشته باشد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی