عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
شنبه، 15 مردادماه 1390

08:32 AM

August 06, 2011


عصر ارتباط شما را به خواندن این یادداشت دعوت می‌کند

نوشته: فاطمه ملکی


هجوم تیزرهای تبلیغاتی شرکت‌های ارایه‌کننده خدمات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خصوصا تلفن همراه و بانکداری الکترنیکی را به طور قطع در تبلیغات تلویزیونی دیده‌اید. تبلیغاتی که گاهی بینندگان را دعوت به تماشای یک سریال، مسابقه یا فیلم سینمایی می‌کنند یا در اوج داستان نمایش، خاطر بیننده را آشفته می‌کنند.


آنچه که در این میان کمتر مشاهده شده، سهم کمتر شرکت‌های حاکمیتی و سیاستگذار در این دسته از تبلیغات تلویزیونی است؛ اما اخیرا دو شرکت حاکمیتی و سیاستگذار حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران یعنی شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان فناوری اطلاعات ایران رویکردی جدید و عجیبی را در پیش گرفته‌اند.


آنها که عمده مشتریان‌شان اپراتورهای بزرگ یا دستگاه‌های دولتی هستند و کمتر یا اصلا با کاربران نهایی سر و کار ندارند اخیرا پایشان به صدا و سیما باز شده است و مصرف‌کننده نهایی را مخاطب قرار می‌دهند. در چنین شرایطی چند سوال جدی مطرح می‌شود.


آیا این شرکت‌ها با تغییر ماهیت در نوع سرویس‌دهی خود مواجه شده‌اند که تغییر رویه داده‌ و سعی در شناساندن خود به بینندگان تلویزیونی دارند، بینندگانی که کمتر ازحضور آنها و ماهیت فعالیتشان مطلع هستند؟


روابط عمومی این شرکت‌ها که برخی از این تبلیغات را به بهانه سالگرد تاسیس خود منتشر کرده‌اند، چه نیازی به ویترین‌سازی در میان آحاد جامعه به جای حضور در قشر مخاطب خود احساس کرده‌اند که دست به چنین اقدامی زده‌اند؟


به‌نظر شما انجام وظایف سیاستگذاری حاکمیتی و سیاستگذاری کلان حوزه فناوری اطلاعات از سوی سازمان فناوری اطلاعات و توسعه و نگهداری شبکه زیرساخت از سوی شرکت زیرساخت تبلیغ کردنی است یا اینکه راهکاری است برای صرف بودجه‌هایی که باید به زیرساخت فناوری اطلاعات می‌رفت و نرفته است؟


از سوی دیگر، این اقدامات معمولا با سر رسید سال‌های مالی اتفاق می‌افتد که شرکت‌ها نتوانسته‌اند با پایان یافتن سال مالی مورد نظر، بودجه تخصیص یافته را صرف کنند و بازگرداندن آن به خزانه دولت را براساس یک استراتژی مدیریتی موجب کاهش بودجه تخصیصی خود در سال بعد می‌دانند و ترجیح می‌دهند تا آن‌را به هر نحوی هزینه کنند تا بازگشتی نداشته باشند. چراکه اغلب آنها در طول سال از کمبود بودجه برای صرف کردن در پروژه‌های عمرانی و خدماتی خود گله دارند و تاخیر در بهره‌برداری از پروژه‌ها و طرح‌های خود را به این موضوع نسبت می‌دهند.


باید دید در پس تبلیغات این دو شرکت حاکمیتی ارتباطات زیرساخت و سازمان فناوری اطلاعات ایران در میان آحاد جامعه و قشری که کمتر سر و کاری با آنها دارند، چه سیاستی نهفته است که آنها را مجاب به این حضور تلویزیونی و پیش از شروع برنامه‌های پرمخاطب کرده است. آن‌هم در شرایطی که این دو شرکت حاکمیتی با چالش‌های جدی در امر اجرا و سیاستگذاری حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خصوصا اینترنت مواجه هستند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی