عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
یکشنبه، 25 دیماه 1390

06:38 PM

January 15, 2012


مماشات دولت با اپراتور سوم

فاطمه ملکی- عصر ارتباط : پروژه اپراتور سوم با امکان ارائه فناوری نسل سوم تلفن همراه در کشور یک پروژه ملی در جهت توسعه فناوری در کشور است که با احتیاط از سوی وزارت ارتباطات مراحل برگزاری آن انجام شد اما آخر این مثنوی هفتاد من آن قدر مبهم است که نمی‌توان نتیجه مطلوبی را برای آن متصور بود.


در این میان ابهام اصلی حاصل نگاه حمایتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در ذیل آن سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان صادرکننده پروانه به این پروژه است که با همه تاخیرهایی که مجریان در به ثمر رساندن پروژه داشتند اما باز هم  چتر حمایتی خود را آن دریغ نکردند.


البته این مجری بی‌تجربه در فعالیت اپراتوری هم نتوانست در این مدت به خوبی از حمایت‌های دولتی که سایه دو وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر سر آن بود، بهره ببرد و این پروژه ملی را در سطح کوچکتری به منصه ظهور رساند.


عرض اندام‌های این اپراتور تاکنون در دو مرحله خلاصه شده است: یکی مراسم رونمایی از نام و نشان تجاری آن بوده که شباهتی به معرفی یک پروژه وسیع ملی نداشت و دیگری که در سطح کوچکتری بود، نخستین روز واگذاری تجاری سیم‌کارت‌های رایتل بوده است.


البته گام‌های آهسته و محتاطانه رایتل را می‌توان به عدم اجرای تعهدات آن نیز نسبت داد به طوریکه این اپراتور طبق پروانه متعهد بود با پوشش حداقل 80 درصدی در 8 استان کشور فعالیت‌های خود را آغاز کند اما نه تنها این وعده محقق نشد بلکه حتی تعهد واگذاری آن در یک استان هم وعده ناکامی است که هنوز محقق نشده است.


برهمین اساس خیلی‌ها که از همان روزهای نخستین پایان خوشی را برای این اپراتور متصور نبودند، علیرغم همه حمایت‌های دولت از این پروژه باز هم نگران طرحی هستند که قرار است 15 سال در گستره کشور فعالیت کند. در نگاهی کلی‌تر دغدغه عمومی درباره اپراتوری بدقول و نامتقارن دلهره تاخیری حتی چند ماهه یا حتی چند ساله نیست، نگرانی از باب سرویسی است که قرار است در آینده زیرساخت نسل سوم خدمات همراه در کشور باشد و در حال حاضر نه تنها از بی‌برنامه گی و عقب‌ماندگی رنج می‌برد بلکه سبب به تاخیر افتادن کل نظام اپراتوری در کشور شده است.


مشترکان، اپراتورها و حتی جوامع موازی مانند برنامه‌نویسان و تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان تلفن همراه اکنون منتظر زده شدن سنگی هستند که یک سال پیش مشخص شد حتی برای کل دستگاه دولتی نیز سنگ بزرگی برای زده نشدن است.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی