عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
شنبه، 20 اسفندماه 1390

10:08 AM

March 10, 2012


سال خوبي داشتيم!؟

محمد کشوری - طیف برق:  هيچ وقت گمان نمي‌کردم مرور نقاط تيره و روشن حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات در سال 90، به چنين نتيجه‌اي برسد. نه آنکه وقايع خيلي پيچيده باشند يا شناختي از آنچه در اين يکسال گذشت نداشته باشم، بلکه به دليل مقايسه ميان مجموع اين رخدادها و کنار هم گذاشتن آنها با آنچه بنا بود در سال اول برنامه پنجم توسعه در حوزه فاوا رخ دهد. به سر خط برخي از مهمترين وقايع امسال در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات توجه کنيد:
طرح ادغام وزارت ارتباطات با وزارت راه در مجلس، تاخير در راه‌اندازي پروژه اپراتور سوم، وعده ورود اپراتور چهارم و تعيين سهامداران ايرانيان‌نت در آينده نزديک، افتتاح فاز صفر شبکه ملي اطلاعات در هفته دولت، فراخوان براي راه‌اندازي موتور جستجو و ايميل بومي، هم‌کدسازي تلفن ثابت در استان تهران، اختلاف شوراي رقابت با سازمان تنظيم مقررات، اخلال مکرر در دسترسي به خدمات اينترنت و پست الکترونيک و.. و وعده افتتاح شبکه ملي اطلاعات (خبر ثابت ماهيانه) و...
مروري بر اين وقايع نشان از آن دارد که وزارت ارتباطات بالاخره سال پرمشغله‌اي را گذرانده و سر اهالي فاوا نيز به رتق و فتق امور گرم بوده است. اما با تکاليف سنگين برنامه پنجم به‌ويژه ماده 46 انتظار ما اين بود؟ آيا با اين وضعيت در پايان سال دوم (انتهاي سال 91) برخي برنامه تکاليف اين ماده- همانطور که در متن قانون آمده- محقق خواهد شد؟ آيا وزارت ارتباطات دولت دهم جز سال 91 فرصتي براي ايفاي سهم خود در تحقق اهداف برنامه پنجم دارد؟
در اين راستا و با اميد آنکه سال بعد شاهد بهبود وضعيت و تحقق در اهداف باشيم، نکات ذيل قابل ذکر است:
همانطور که در همايش اخير گروه طيف توسط يکي از مشاوران مجرب بين‌المللي تاکيد شد: "تنها ايران نيست که در دسترسي به اينترنت محدوديت‌هايي قائل مي‌شود. اما هيچ کشوري، پهناي باند را محدود نمي‌کند. بلکه ضمن توسعه دسترسي، به حمايت از زيرساخت‌هاي ارائه خدمات بومي اقدام مي‌نمايد." در ضمن از ياد نبريم که در برنامه پنجم در کنار توسعه شبکه ملي اطلاعات، توسعه شاخص‌هاي الکترونيکي و مشخصاً توسعه شاخص‌هاي پهناي باند "اينترنت بين‌الملل"، آمادگي الکترونيک و سرانه پهناي باند تکليف وزارت ارتباطات است. شاخص‌هايي که بايد ايران را به جايگاه دوم منطقه برساند.
راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات يک پروژه ملي است. بنابراين همچون ساير پروژه‌ها به يک مدير، تيم، برنامه اجرايي و بودجه مشخص نياز دارد. مادامي که اين اتفاق نيافتد همچنان به دور مسير دايره‌وار توسعه شبکه ملي اطلاعات خواهيم گشت. هر چند شايد با گذشت يکسال از برنامه پنجم کمي دير به نظر برسد اما انتخاب يک مدير پروژه براي شبکه ملي اطلاعات براي توسعه اين شبکه ضروري است.
آيين نامه اجرايي بند الف طبق قانون بايد تا 6 ماه اول برنامه تدوين و تصويب مي‌شد که متاسفانه اين اتفاق تاکنون نيافتاده است. تسريع وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در تدوين، تصويب و اعلام آيين‌نامه اجرايي بند الف ماده 46 نه تنها بسياري از ابهامات را راجع به شبکه ملي اطلاعات از بين مي‌برد بلکه زمينه شفافيت و عملکرد هدفمند همه سازمان‌ها و نهادهاي درگير را نيز فراهم مي‌سازد. مجموعه اتفاقات امسال نشان مي‌دهد که نهادهاي مسئول حتي هنوز هم در "تعريف" از شبکه ملي اطلاعات همداستان نيستند!
امنيت براي شبکه‌هاي ارتباطي همچون در و پنجره و قفل است براي ساختمان. همانطور که به بهانه امکان ورود دزد از در و پنجره، ساختمان سازي را محدود نمي‌کنند نبايد به بهانه امکان نفوذ از طريق شبکه‌هاي مجازي، به مقابله با توسعه فناوري اطلاعات در کشور پرداخت. متاسفانه به نظر مي‌رسد دغدغه به جاي وزارت ارتباطات در مورد رعايت الزامات امنيتي شبکه اينترنت به شکلي در جامعه و نيز فضاي صنعت مطرح مي‌شود که مخل توسعه کمي و کيفي شبکه‌هاي ارتباطي و الکترونيکي شده است.
اين در حاليست که وزارت ارتباطات براي رفع و پاسخ به دغدغه‌هاي امنيتي شبکه‌هاي ارتباطي ابزارهاي خوبي در اختيار دارد. کارگروه فاوا، کميته افتا، ارتباط با نهادهای امنيتي، همکاري با نهادهاي صنعتي و توانمند وابسته به وزارت دفاع، امکان حمايت از شرکت‌هاي فعال در زمينه امنيت و مهمتر از همه الزامات ماده 231 برنامه پنجم توسعه. سال 90 گذشت اما خوبست در سال 91، بجاي اشاعه اينترنت هراسي در جامعه به اجراي ماده 231 برنامه پنجم توسعه بويژه تبصره 1 آن که بر استفاده از توانمندي داخلي در توسعه تجهيزات افتا تاکيد دارد اقدام نمود.
همراه ساختن نخبگان حوزه ICT با اهداف، راهبردها و برنامه‌هاي وزارت ارتباطات بيش از پيش بايد مورد توجه مديران ارشد اجرايي قرار گيرد. اطلاع رساني مناسب، برگزاري نشست‌هاي تخصصي تبادل نظر و بحث و شنيدن ابهامات و نظرات ديگران، تشکيل اتاق‌هاي فکر و... مي‌توان نخبگان و صاحبنظران را با تصميمات مديران ارشد حاکميت در حوزه فاوا همراه سازد.
امسال که گذشت اما مديران محترم وزارت ارتباطات توجه داشته باشند که براي برجاي گذاشتن نام نيک از خود در دوران مسئوليت و اجرايي کردن سهم خود از برنامه پنجم کمي بيش از يک سال زمان دارند!
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی