عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
چهارشنبه، 6 اردیبهشتماه 1391

12:54 PM

April 25, 2012


باز هم جاي شكرش باقيست

سعيد نوري آزاد - جام جم: در ميان تلوتلو خوردن جسم و فكر خسته تصميم به خوابيدن مي‌گيري تا آرامشي در حد يك خواب نيم‌روزه به فريادت برسد كه ناگهان صدايي مثل آوار تمام تنت را به لرزه مي‌اندازد، البته جاي نگراني نيست صرفا يك پيامك از فلان شركت، پيتزافروشي يا شايد فلان كلاس زبان آمده كه از قضا براي شما لحظه‌هاي خوشي را آرزو مي‌كند.


گاهي هم كه به دل طبيعت يا مهماني رفته‌اي تا از جنجال و اخبار اقتصادي و بازرگاني و... دور باشي، آنقدر برايت پيامك‌هاي بي‌ربط و بي‌وقت مي‌آيد كه اصلا ديگر حريم خصوصي برايت بي‌معنا مي‌شود و صرفا اين سوال در ذهن مي‌آيد كه آيا من حق انتخاب ديدن و شنيدن پيامك را دارم؟


فناوري هميشه به عنوان تيغ دولبه‌اي بوده است كه مي‌تواند در بسياري زمينه‌ها مورد استفاده يا سوءاستفاده قرار گيرد كه البته سوءاستفاده‌ها ممكن است ناخواسته باشد و نفس موضوع را زيرسوال ببرد.


يكي از اين سوءاستفاده‌هاي ناخواسته ارسال پيام‌هاي تبليغاتي براي افرادي است كه از يك زيرساخت ارتباطي مثل تلفن همراه استفاده مي‌كنند.


خوشبختانه بعد از چند سال كه تلفن همراه در كشور ما رواج يافت و خدمات ساده‌اي مثل پيامك به يكي از اصلي‌ترين منابع درآمدي مخابراتي‌ها تبديل شد، سازمان تنظيم مقررات براي احقاق حق مردم اپراتورها را ملزم كرد تا از مشتركان خود براي استفاده تجاري از ارسال پيامك تجاري سوال كرده و از آنها اجازه بگيرند.


در همين خصوص همراه اول طي يك فرآيند يك ماهه اقدام به ارسال تدريجي پيامكي بر مبناي دريافت اجازه از مشتركان براي استفاده تجاري از شماره آنها كرده است، ايرانسل نيز چنين اقدامي را آغاز كرده است.


حال اين كه كيفيت اجرا و نتيجه چقدر با نفس موضوع همخواني دارد با گذشت زمان مي‌شود فهميد و باز هم جاي شكرش باقي است كه در همين حد اقدام شد، اما همين اقدام در همين حدود نيز مي‌تواند جايگاه موضوع حقوق مصرف‌كننده را ارتقا بخشد و اين خود يعني استفاده بهينه از همان فناوري كه مي‌تواند باعث سوءاستفاده شود.


مشتركان همراه اول اگر تمايل به دريافت پيامك تبليغاتي ندارند، عدد يك را به 8999 ارسال كنند و ايرانسلي‌ها اين عدم تمايل را با ارسال عدد دو به 5005 به ثبت برسانند.


اگر هم اشتباهي در اين كار صورت گرفت همراه اولي‌ها با 9990 و ايرانسلي‌ها با 700 تماس بگيرند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی