عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
شنبه، 16 اردیبهشتماه 1391

03:33 PM

May 05, 2012


«اتاق فکر» مخابراتی

فريبرز نژاددادگر - مديرعامل شركت آرياسل


با توجه به اينكه اپراتور سوم در حال انجام مقدمات براي شروع فعاليت است، به جز بحث ارتقاي تكنولوژي و سخت‌افزارهاي مخابراتي، شاهد تحولات چشمگيري در اين حوزه نخواهیم بود.
مهم‌ترين تحولات پنج سال آينده مخابرات كشور در حوزه سرويس‌هاي ديتا به وقوع خواهد پيوست. البته براي ارايه سرويس‌هاي ديتا، مشكلي در زيرساخت‌هاي دولتي و خصوصي وجود ندارد. از نظر ظرفيت هم فكر نمي‌كنيم حتي در تهران به چالش خاصي برخورد كنيم. اتفاقا بحث اصلي در خالي بودن ظرفيت خطوط است كه با تجميع خدمات مي‌توان از شبكه‌هاي مخابراتي موجود به طور بهينه بهره‌برداري كرد. وقتي محتواي قابل ارايه براي عرضه به مشتري وجود ندارد، با توسعه خطوط فيبري و رساندن فيبر به در تمامي منازل هم، اتفاق خاصي نخواهد افتاد.
در مورد بحث اپراتور چهارم هم، اپراتوري مثل شركت مخابرات ايران مطابق روند و نياز جامعه مي‌تواند شبكه خودش را توسعه بدهد، اما اگر يك اپراتور جديد بيايد و بخواهد كه شبكه فيبر را دوباره توسعه بدهد، توجيه اقتصادي ندارد. مگر اينكه از دولت يك یارانه خاصي را دريافت كرده باشد تا يك شبكه جديد ايجاد كرده و مثلا 80 درصد ظرفيتش هم خالي بماند. متاسفانه اين كار مشابه بسياري ديگر از برنامه‌ها و تصميم‌گيري‌هاي گذشته است كه تخمين صحيحي از ميزان مصرف شبكه وجود ندارد. در مورد پديده همگرايي نيز كه يكي از روندهاي اصلي Telecom 2. 0 به شمار مي‌رود، يكپارچه‌سازي از بعد تكنولوژي بسيار راحت‌تر از همگرايي رفتاري و فرهنگي بين بازيگران مخابرات صورت مي‌گيرد. پيشنهاد بنده در اين خصوص تشكيل يك اتاق فكر با حضور تمامي مديران مخابراتي است تا با جهت‌دهي مشترك و اتخاذ استراتژي‌هاي يكسان، تمامي سرويس‌هاي مورد نياز مردم را بتوانيم روي شبكه‌هاي ديتا توسعه بدهيم. اگر اپراتورهاي كشور به اين نتيجه برسند كه با همكاري و مشاركت يكديگر، مي‌توانند سرويس‌هاي بيشتر و با كيفيت بهتري را به مردم عرضه كنند، قطعا بسياري از مشكلات روزمره شهري اعم از آلودگي هوا، ترافيك‌هاي سنگين و مشكل سوخت خودروها كه ناشي از رفت و آمدهاي غيرضروري مردم است، مرتفع خواهد شد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی