عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
یکشنبه، 24 اردیبهشتماه 1391

11:37 AM

May 13, 2012


جاي خالي متولي حقوق سايبر

سعيد نوري‌آزاد - جام جم : مي‌گويند زماني كه چراغ نفتي براي اولين بار وارد كشور شد بالا و پايين كشيدن فتيله چراغ نفتي كاري تخصصي قلمداد مي‌شد و يك مستشار انگليسي بايد اين كار را انجام مي‌داد اما اين به خاطر ناتواني ايراني‌ها نبود بلكه صرفا سايه ترس از ابراز وجود در جمع خارجي‌ها بود كه باعث مي‌شد كسي به آن چراغ نفتي دست نزند.اين روزها متاسفانه بار ديگر شاهد حركتي مشابه از سوي دستگاه‌هاي متولي امور حاكميتي هستيم و اين بار نه در اندازه يك چراغ نفتي بلكه در سطح بين‌الملل و موضوعي به نام حاكميت ايران بر مرزهاي آبي و خاكي. موضوعي كه در يكي دو روز اخير به هر صورت در بين اهالي امر ارتباطات دست به دست مي‌شود اين است كه در جزيره ابوموسي مشتركان يكي از اپراتورها پيامك‌هايي با موضوع خوش آمد گويي براي ورود به خاك امارات دريافت مي‌كنند كه در جاي خود قابل تامل است.


پيگيري‌ها نشان داده است كه اين پيامك‌ها از سوي اپراتور اماراتي است كه با تجاوز به حريم فركانسي كشور شيطنت‌هاي اينچنين را مرتكب مي‌شود. اما به راستي متولي مقابله با اين رفتار شيطنت‌آميز كيست؟


سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي به‌عنوان متولي فضاي فركانسي كشور كه صيانت از آن به نوعي اهميتي فراتر از مرزهاي خاكي دارد بايد نسبت به اين موضوعات بسيار حساس‌تر باشد و فعاليت خود را در چند مورد خاص، محدود نكند. همچنين بايد به پروانه فعاليت فركانسي كه به اپراتورها مي‌دهد متعهد بوده و در مقابل اين اقدامات همسايگان و متجاوزين به تماميت ارضي كشور واكنش مناسب نشان دهد، چرا كه مرزهاي كشور به‌غير از آب و خاك و آسمان بعد چهارمي هم دارد به نام حريم فركانسي.


مشابه اين موضوع چند سال پيش ميان روسيه و همسايگان جنوبي بر سر دامنه ارضي رخ داد كه با دخالت نيروهاي نظامي موضوع به نفع روسيه خاتمه يافت اما در فضاي فركانسي به دليل تجاوز اپراتور روسي به حريم كشورهاي ديگر با شكايتي كه از سوي ساير كشورهاي درگير به سازمان مخابرات راه دور ITU ارسال شد به جريمه و محكوم شدن طرف روسي انجاميد و فعاليت اپراتور روسي در فضاي فركانسي كشورهاي همسايه مسدود شد.


نمونه ديگر و شايد مهم تر نيز اقدام گوگل در نام خليج‌فارس بود كه متاسفانه عده‌اي تنها در داخل كشور صداي خود را بلند كردند و عده‌اي ديگر در اقداماتي عجولانه تصميم گرفتند از خدمات گوگل استفاده نكنند، حال آن‌كه اين اقدام بايد بسيار قاطعانه از سوي وزارت ارتباطات و وزارت امور خارجه با طرح شكايتي در سازمان ملل و موسسه آيكان تحت پيگرد قرار مي‌گرفت تا دستگاه ديپلماسي در فضاي حقوق سايبر قدرت خود را به ساير كشورها نشان دهد و صرفا اين اقدامات است كه مي‌تواند از حقوق ملت صيانت كند و نه هياهوي رسانه‌اي بدون مخاطب خارجي.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی