عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
پنجشنبه، 28 اردیبهشتماه 1391

11:27 AM

May 17, 2012


تحولات اخير و ضرورت بازتعريف نقش و جايگاه وزارت ارتباطات

محمد کشوری - طیف : بيش از يک ماه و نيم از آغاز سال جديد مي‌گذرد و قاعدتاً در اين مدت به حد اشباع در مورد نام‌گذاري امسال و لزوم حمايت از توان داخلي و بومي سخن گفته شده است؛ بنا نيست حتي در حد بضاعت سرمقاله، وقت گرانقدر شما و صفحه اول ماهنامه را با حرف‌هاي تکراري و يا شعارهايي بي‌پشتوانه و غيرواقعي پر کنيم.اجازه دهيد يکراست برويم سر اصل مطلب.
اسفندماه سال گذشته اتفاقي افتاد که به اعتقاد برخي کارشناسان مهمترين رويداد سه سال اخير در حوزه ICT بود (البته به اعتقاد بنده حتي اگر وعده‌هاي واگذاري سيم کارت‌هاي اپراتور سوم ومشترکين وعده داده شده اپراتور چهارم و راه‌اندازي فاز اول شبکه ملي اطلاعات هم محقق مي‌شد، باز هم مي‌شد اين اتفاق را مهم‌ترين رويداد سال‌هاي اخير در حوزه ICTتلقي کرد).تشکيل شوراي عالي فضاي مجازي به تدبير رهبر معظم انقلاب مهم‌ترين گامي بود که نشان داد مديريت تاثيرات شگرف فناوري‌هاي نوين مجازي بايد در بالاترين سطوح و با حضور مديران کليدي کشور، و نه صرفاًدر لايه مديريتي حوزهICTصورت پذيرد.
آنچه که در اين ميان مهم است اين است که با توجه به هم‌پوشاني در وظايف و عدم تعريف دقيق مرزها ايجاد شوراي عالي فضاي مجازي بسياري از نهادهاي موازي در قالب شوراهاي عالي، ستادها، کميته‌هاو کارگروه‌ها را که در اين ده بيست ساله اخير عموماً با هدف سياست‌گذاري يا هماهنگي‌هاي فراسازماني و فرابخشي در حوزه ICT (و بويژه IT) ايجاد شده‌اند و حتي بخشي از وزارت ICTرا،دچار نوعي بحران هويت خواهد نمود. بويژه آنکه اين شورا يک ويژگي مهم هم دارد که برخي از شوراهاي عالي هم‌رده آن در حوزه‌هاي ديگر-مثل شوراي عالي انقلاب فرهنگي- فاقد آنند و آن لزوم ايجاد مرکزي در زيرمجموعه آن به نام "مرکز ملي فضاي مجازي" است که ماهيت تولي‌گري شورا را تقويت مي‌کند.
از همين روست که مي‌توان گفت نه تنها تشکيل شوراي عالي فضاي مجازي بعنوان يک نهاد عالي و فرابخشي سياست‌گذار، شان سياست‌گذارانه وزارت ارتباطات را به چالش مي‌کشد بلکه ايجاد "مرکز ملي فضاي مجازي" نيز جايگاه تولي‌گري وزارت ICT و فلسفه وجودي آنرا به شدت متزلزل خواهد ساخت. البته پيش لرزه بحران هويت در وزارت ارتباطات با خصوصي‌سازي شرکت مخابرات ايران و جداسازي آن از بدنه دولت از سه سال پيش رخ داده بود؛ اما تشکيل شوراي عالي فضاي مجازي و مخصوصاً مرکز ملي فضاي مجازي مي‌تواند دليل تامه بر لزوم تجديد نظر در ساختار بدنه اجرايي دولت در حوزه ICT باشد.
متاسفانه شواهد حاکي از آن است که وزارت ارتباطات نه پس از جدا شدن شرکت مخابرات آنچنان که بايد ساختار و نگاه خود را بازتعريف کرد و نه با آمدن مرکز ملي فضاي مجازي نشانه‌اي از عزم به تغيير در آن ديده مي‌شود. گويا از ديدگاه ايشان نه خاني آمده و نه خاني رفته است.از همين روست که وزارت ICT گاهي خود را در جايگاه سياست‌گذار فرابخشي مي‌بيند (کارگروه فاواي دولت)، گاهي دنبال اجرا و تصدي‌گري مي‌افتد (پروژه اپراتور چهارم) و گاهي در جايگاه متولي مي‌نشيند (شبکه ملي اطلاعات).
اما در کنار اين نگاه توجه به نام‌گذاري امسال که به يک معنا علي‌القاعده قرار است اولويت امسال دستگاه‌هاي کشور باشد هم قابل توجه است. نه آنکه انتظار داشته باشيم در طي يک سال و تنها به بهانه نام‌گذاري سال، مشکلات توليد و توان داخل در حوزه ICT حل شود و معجزه‌اي رخ دهد، اما دست کم مي‌توان گفت که "حمايت از توليد و سرمايه و کار ايراني" هم درکنار ديگر عوامل ضرورت بازتعريف و بلکه تعريف ساختار و ماموريت‌هاي وزارت ارتباطات را دوچندان مي‌سازد.
اقداماتي نظير تشکيل ستاد حمايت از توليد داخل در وزارت ارتباطات و انجام اقدامات عملي در راستاي اين حمايت، حمايت از ايجاد سنديکاي توليدکنندگان خدمات ارزش افزوده مخابراتي- که در اين شماره گزارش اولين نشست آن را خواهيد خواند-اگرچه در جاي خود ارزشمند است اما به دليل فقدان ساختار و سيستم متناسب پشتيبان به تحولي فراگير در صنعت مخابرات کشور منجر نخواهد شد.
همين اتفاق و انتظار در سال حمايت از توليد ملي–که عملاً سال آخر دولت دهم هم هست- از مديران محترم وزارتخانه، دولت و نمايندگان مجلس نوپاي دهم ما را بس، که دست کم با يک تغيير و تحول جدي در ساختار وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، نهادي هدفمند و چابک براي حمايت از توان داخلي و بومي چه در حوزه توليد محصول و چه در حوزه‌هايي همچون پيمانکاري، خدمات فني و مهندسي، توسعه دانش مديريت و اپراتوري شبکه و صنعت نرم‌افزار و خدمات ارزش افزوده بوجود آورند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی