عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
پنجشنبه، 22 تیرماه 1391

03:29 PM

July 12, 2012


آقای وزیر آيا خودتان این آمار را باور داريد؟

روزنامه خراسان نوشت: هفته گذشته وزير ارتباطات در مجلس حاضر شد و به ارائه گزارشي از عملکرد ۳۴ ماهه خود در وزارت ارتباطات به نمايندگان مردم در خانه ملت ارائه داد.
گزارش وزير ارتباطات بسيار گسترده بود و تقريبا همه حيطه هاي مرتبط با آي تي را در خود گنجانده بود و مثل هميشه ارائه آماري در مورد وضعيت اينترنت در کشور بخشي از گزارش وزير بود؛ همان بخشي که مثل هميشه باعث تعجب و چه بسا روئيدن شاخ بر سر شنونده  مي شود.


به گزارش ايسنا وزير ارتباطات ضريب نفوذ اينترنت در ايران در سال ۲۰۱۱ برابر ۴۶.۱ درصد و تعداد کاربران اينترنت در ايران ۳۶.۵ ميليون نفر بوده است!


به تعبير ديگر آقاي وزير مدعي است که نزديک به نيمي از مردم ايران کاربر اينترنت هستند؛ اما آيا اين آمار واقعي و قابل باور است؟


به يقين محاسبه اين ضريب نفوذ چندان کار آساني نيست و براي محاسبه ضريب نفوذ با دقت يک دهم بايد نظرسنجي ها، همه پرسي ها و بررسي هاي گوناگوني صورت گيرد اما آيا يک ايراني که در جامعه امروز ايران زندگي مي کند مي تواند باور کند که از هر ۱۰۰ نفر، ۴۶ نفر يعني نزديک به نيمي از آنها کاربر اينترنت هستند؟
آيا از هر ۱۰۰ نفر، ما ۴۶ کاربر رايانه داريم که بتوانيم ادعا کنيم که همان ۴۶ نفر کاربر رايانه، کاربر اينترنت نيز هستند؟


اين آمار پيش از اين نيز با ارقام نسبتا مشابهي تکرار شده است و تکرار و تاکيد بر آن حاکي از آن است که شاخص هاي مورد علاقه آقاي وزير کساني را هم که از نزديکي خطوط حامل اينترنت گذر کرده اند، کاربر اينترنت به حساب آورده است!
چه بسا که اين خطوط تا چند کيلومتري برخي از روستاها و بخش هاي کوچک ايران هم نزديک نشده است.


در حالي که در تعريف جهاني کاربر اينترنت بايد حداقل به اينترنتي با پهناي باند ۲۵۶ کيلوبيت و حداقل در بازه هاي ۳ ماهه از اينترنت استفاده کرده باشد.
حال اين که پهناي باند مجاز براي کاربر خانگي در ايران ۱۲۸ کيلوبيت است.


در شهر بزرگي مانند مشهد سري به يک کافي نت بزنيد.
روي در و ديوار و تابلوي کافي نت ها نوشته شده است ''ثبت نام کنکور''، ''ثبت نام وام ازدواج''، ''ثبت نام يارانه'' و موارد ديگر و اين جاست که بايد از خود پرسيد آيا مشتريان کافي نت ها، به خدمات اينترنت نياز دارند يا آن قدر از اين وادي دورند که خدماتي خاص و از پيش تعيين شده و تحت اجبار شرايط را مي طلبند؟
ثبت نام کنکور، ثبت نام وام ازدواج و ديگر خدمات مشابه مسائلي  هستند که دقيقا قشر جوان جامعه با آن سر و کار دارند و حال بخش قابل توجهي از اين قشر که به روز ترين قشر جامعه نيز محسوب مي شوند در شهري مانند مشهد قادر به رفع نيازهاي خود در حيطه اينترنت نيستند.


پس چگونه مي توان مدعي شد مسن ترها، کودکان و خانم هاي خانه دار که بخش قابل توجهي از جمعيت ايران هستند، کاربر اينترنت هستند؟


وزير ارتباطات در گزارش خود بارها تاکيد کرد که عصر امروز، عصر ارتباطات است و البته آقاي وزير به خوبي مي داند که تلفن و تلگراف سال هاست که کهنه شده اند.


عصر امروز، به خاطر اينترنت عصر ارتباطات نام گرفته است و جامعه ايراني، تنها نامي از اينترنت شنيده است.


سال هاست که کارشناسان و نشريات و گاهي برخي از نمايندگان، به اوضاع بسيار نامناسب اينترنت در ايران اعتراض مي کنند و دست آخر آمار عجيب و غريب آقاي وزير که بسيار غيرواقعي و غيرقابل باور به نظر مي رسد، تنها نمکي است که روي زخم پاشيده مي شود و دليلي است که مانند گذشته، کمتر در جهت ارتقاء کيفيت اينترنت اقدامي اساسي صورت گيرد.


بايد از ايشان پرسيد که آيا خودشان اين آمار را باور دارند؟
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی