عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
شنبه، 14 مردادماه 1391

06:48 PM

August 04, 2012


تروریسم سایبری و امنیت اقتصادی

نوشته : شاپور دولتشاهی- حقوقدان و تدوین کننده قانون جرایم رایانه ای
ناشر: همشهری اقتصاد


این روزها بحث گرم محافل و مجالس کارشناسان امنیت اطلاعات و شبکه های ارتباطی، "بد افزار" یا به عبارت بهتر "جاسوس افزار"هائیست که یکی پس از دیگری بر پیکر صنایع مهم و بعضاً حساس کشور نفوذ کرده و بنا به گزارشات منتشره از سوی مقامات آگاه، نه تنها موجد اختلال در عملکرد سامانه های مدیریتی این صنایع گشته‏، بلکه اطلاعات ذی قیمتی را نیز به مقاصد نامعلومی ارسال نموده و در تازه ترین تحلیل از آخرین نمونۀ این جاسوس افزارها، بلحاظ هوشمندی و فناوریِ فوق پیشرفته‏ای که در ساخت آن بکار رفته، پس از انجام مأموریت، اقدام به "خودکُشی" نموده و امکان شناسائی و تحلیل و بررسیِ ماهیت، نحوۀ عملکرد، حوزه فعالیت، هدف، مأموریت، اطلاعاتِ  مورد جستجو و جمع‏آوری شده و نهایتاً مقصدِ ارسال را برای کارشناسان بسیار دشوار و حتی ناممکن ساخته است. پدیده‏ای نوظهور تحت عنوان "تروریسم سایبری" که خوشبختانه در بزنگاهِ تصویب «قانون جرائم رایانه‏ای» مصوب 5 خرداد 1388 مورد توجه و جرم انگاری از سوی قانونگذار نیز قرار گرفته است.


آنچه تا کنون نقطۀ پرگار نظریه‏های کارشناسان و تحلیلگران در خصوص پیامدهای این دست از حملات سایبری بوده، غالباً حول محور خساراتِ فنی ناشی از ایجاد اختلال در داده‏ها و سامانه‏های هدف و ارسال اطلاعات ارزشمند به مقاصد از پیش تعیین شده قرار داشته است. نگرانیها غالباً در بحث «جاسوسیِ صنعتی در فضای سایبر» و نهایتاً آثار تخریبی که بر چهرۀ «امنیت عمومی» برجای گذارده، بوده و آنچه مورد کم توجهی واقع شده، خسارات و زیانهای غیر قابل جبرانی‏ست که از اینگونه حملات نصیب اقتصادِ کلانِ جامعه می شود و زخمی است که در پیکرۀ «امنیت اقتصادیِ» کشور ایجاد خواهد کرد. چنانچه یک حملۀ سایبری علیه سامانه‏های خدماتِ عمومیِ ضروریِ کشور نظیر آنچه در مادۀ 11 قانون جرائم رایانه‏ای مورد اشاره قرار گرفته، صورت پذیرد، بنحویکه موجد اختلال در عملکرد و خدمات رسانی آن سامانه‏ها گردد، صرف نظر از تبعات منفی که بر آسایش و امنیت روانی جامعه سایه خواهد افکند، مع الواسطه، موجد خسارات و زیانهای هنگفت اقتصادی نیز خواهد بود، بنحویکه برای مثال، در اثر ایجاد اختلال در شبکه گازرسانی ناشی از یک حمله تروریستی سایبری، نه تنها مستقیماً خساراتی بر سامانه‏های خدماتِ گازرسانی وارد خواهد شد، بلکه بطور مع‏الواسطه و در اثر اخلال در توزیع و یا قطع جریانِ گاز (بعنوان سوخت مصرفی کارخانجات) خسارات جبران ناپذیر دیگری نیز در اثر توقف »چرخه تولید» به بار خواهد آورد و یا در اثر یک حملۀ سایبری و ایجاد اختلال در نحوۀ دریافت و پرداخت و تراکنشهای مالی در سیستم بانکداری الکترونیکی کشور، علاوه بر خساراتی که مستقیماً بر آن سامانه‏ها وارد خواهد آمد، ممکن است باعث بی اعتباریِ نظام بانکی نزد مشتریان و بی اعتمادی و رویگردانیِ مردم از «بانکداری الکترونیکی» و ایجاد تمایل به بازگشت به سیستمهای سنتی و نقل و انتقالِ فیزیکیِ پول گردد که بنا بر گستردگیِ ابعاد فاجعه، در مفهوم کلان، «امنیت اقتصادی» را تحت‏الشعاع قرار خواهد داد. لذا بایسته خواهد بود تا صاحبنظران و صاحب‏منصبانِ ذیربط با توجهِ بیشتر به تأثیراتِ مخرّبی که «تروریسم سایبری» بر «امنیت اقتصادی» خواهد داشت، از تمام سعی و توان موجود در جهت امن سازیِ زیرساخت هائی که بنحوی در فضای تولید و تبادل اطلاعات بمنظور ارائۀ خدمات عمومی مورد استفاده قرار میگیرند، بهره برده و در تمامی حوزه های داخلی، بین المللی، صنعتی و اقتصادی، نوید «امنیتی پایدار» را برای جامعه به ارمغان آورند.


 
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی